ZN.SK
Héliová bomba

Čo robiť s prázdnou héliovou bombou: Výkup, či separovaný odpad?

Čo robiť s prázdnou héliovou bombou? Existujú výkupné miesta, alebo zberné miesta? Čo zberný dvor, výkupcovia kovového šrotu? Ako to teda je?

Héliová bomba bola svojho času záležitosťou stánkových predajcov a lietajúci balónik sa dal kúpiť len na hodových slávnostiach. Postupne sa však z hélia stal artikel oveľa dostupnejší. Výrobcovia si všimli dieru na trhu a už to neboli veľké nádoby, ale aj menšie plynové nádoby pod tlakom, ktoré mali ventil prispôsobený pre domáce použitie. Ak ste si niekedy kupovali malú nádobu na domácu balónovú párty, zrejme ste si všimli niekoľko vlastností týchto bômb.

Héliová bomba

Nie sú horľavé a teda nepredstavujú žiadne zásadné riziko. Hélium samotné nie je závadné a jeho jednorazové vdýchnutie taktiež nepredstavuje zdravotné riziko. Napriek tomu ho napríklad Slovenská pošta odmieta prepravovať ako nádobu v kategórii „tlaková“, takže si ho môžete objednať len prostredníctvom kuriéra.

Pri nákupe héliovej bomby si všímajte:

  • Počet balónov, ktoré môžete s danou bombou nafúknuť. Vedzte však, že ich počet nepočíta s veľkými balónmi, balónmi s nápismi, alebo balónmi tvarovanými z ťažšieho materiálu ako je elastická guma. Garantovaný počet vychádza z menších balónov.
  • Pokojne kupujte väčšiu nádobu. Bombu totiž nemusíte minúť hneď. Dá sa používať aj po dlhšom čase. Základom je len to, aby dobre ventil tesnil a plyn (hélium) neunikal.
  • Obsah prídavných ventilov, ktoré slúžia na nafukovanie balónov.
  • Či vám predajca priamo neuvádza možnosť spätného výkupu héliovej bomby. Je to skôr v zahraničí, na Slovensku azda vízia budúcnosti. Ak túto informáciu neuvádza nikde viditeľne pri produkte, platí to, čo pri drvivej väčšine predajcov a tohto sortimentu – héliové bomby totiž zvyčajne nie sú nijakým spôsobom zálohované, vratné a vykupované.

Čo robiť s prázdnou héliovou bombou?

Častá otázka je, čo robiť s prázdnou héliovou bombou. Ak na škatuli a na samotnej bombe nie je niekoľko krát uvedená jasná informácia o tom, že „prázdnu fľašu je možné odovzdať na mieste XY“ (skôr v zahraničí), platí len jediná možnosť. Odovzdajte ju v zberných surovinách. Hlásateľ informácie „Vážení spoluobčania, odseparujeme vám staré…“ si bombu rád zoberie, keďže s nimi má pomerne bohaté skúsenosti. Predstavujú totiž pevný kovový materiál, ktorý má svoju hodnotu. V zberných surovinách môžete bombu odovzdať spolu s ďalším kovovým odpadom aj priamo vy. Prípadne tento kovový odpad vymeniť za niečo iné kovové, čo v zberných surovinách práve majú – samozrejme, ak to umožňujú podmienky daného zberného miesta. Reálne však na Slovensku nikto bombu nevykúpi a poslať ju aj prázdnu prostredníctvom pošty znamená risk a pošta vám ju môže vrátiť.

Je to samozrejme škoda, že tvarovaná fľaša s výbornými vlastnosťami a odolnosťou má len jednorazové použitie. Dôležité je pritom pochopiť práve ventily – hornú časť nádoby, ktorá je prispôsobená len pre jednorazové použitie a nie opakované plnenie. Je pravdou a škoda zároveň, že časť ceny celej nádoby tvorí práve nádoba, ktorá však nie je nijakým spôsobom zálohovaná. Pri nákupe už však s tým akosi počítame a za ten efekt lietajúcich balónov nám to stojí.

Kreatívne riešenie je tiež riešením

Trochu iné využitie majú bomby aj v kreatívnom svete. Poslúžiť môže po odbornom odstránení ventilov a ubezpečení vyprázdnenia aj domácim kutilom na rôzne domáce výrobky, minigrily, kovové sochárske umenie a podobne. Videli sme kreatívne riešenia, ktoré prestriekaním nádoby získali dokonca rekvizitu do divadla, alebo k halloweenu masky šialenca. Zaručene žiaľ héliová bomba straší ľudí, ktorí netušia nič o obsahu bomby a ani nič o héliu samotnom, čo si vyžaduje ohľaduplnosť voči ostatným. Pomerne úspešne totiž takýto predmet vystraší neskúsených ľudí, o čom sme sa mohli opakovane presvedčiť. Héliová bomba má už vo svojom názve slovo bomba, čo tiež nepôsobí práve mierumilovne.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu