ZN.SK
Mexický kráter

Chicxulub, gigantický kráter v Mexiku, ktorý vyhubil dinosaury?

Pred zhruba 65 miliónmi rokov sa so Zemou zrazila kométa, alebo meteorit veľký v priemere minimálne neuveriteľných 10 kilometrov.

Dlhodobá teória o tom, že za vyhynutie dinosaurov môžu zásadné klimatické zmeny a ovplyvnenie zemskej gravitácie, nie sú rovnako dlho čímkoľvek zásadným vyvrátené. Až v posledných rokoch sa začína uvažovať, či za vyhynutím dinosaurov nestál meteorit, ktorý mal na Zem dopadnúť približne v období, kedy začínali hynúť najväčšie plazy oveľa viac náchylnejšie na nedostatok potravy a klimatické zmeny. Pred 65 miliónmi rokov sa totiž na Zemi odohrali udalosti, ktoré sa nám dnes popisujú len veľmi ťažko.

Meteorit alebo kométa

Pred zhruba 65 miliónmi rokov sa so Zemou naozaj zrazilo vesmírne teleso obrovských rozmerov. Kométa, alebo meteorit veľký v priemere minimálne neuveriteľných 10 kilometrov mohol vytvoriť kráter dlhý neuveriteľných 180 kilometrov. S uvoľnenou silou energie rovnajúcou sa 100 000 000 000 000 náložiam TNT či miliarde násobku atómových bômb použitých Nagasaki a Hirošime, muselo teleso vyvolať kataklizmatickú reakciu na celej planéte. Prach vymrštený do neba ovplyvnil atmosféru na nevedno ako dlho, čo malo za následok ďalší vplyv na celkový život na Zemi. Ak vedci a odborníci hľadali miesto, kde by sa mohla takáto prírodná, či presnejšie vesmírna katastrofa odohrať, našli by ho už skôr v Mexiku na Yucatánskom polostrove.

Mexický kráter

Chicxulub

Až v roku 1991 sa výskumníkom podarilo aj vďaka teleskopom na Zemi objaviť pozostatky po obrovskom kráteri v blízkosti dedinky Chicxulub. Práve tu sa nachádza spomínaný 180 kilometrov dlhý kráter. Pri zhodnotení viacerých faktov je následne málo pravdepodobné, že dopad takéhoto telesa by nemal za následok ovplyvnenie života minimálne na čo i len časti planéty. Pravdou však zostáva, že aj odhadovaný vek krátera bol nakoniec niekoľko krát spochybnený rôznymi vedeckými inštitúciami a posúvaný do vzdialenejšej minulosti rovnako ako do doby oveľa neskôr. Chicxulub však stále nie je najväčší. Pred ním boli na Zemi identifikované ešte dve miesta dopadu. Jedno z nich pochádza z obdobia pred 2 miliardami rokov. Nazýva sa Vredefort a nachádza sa v Južnej Afrike. 1,8 miliárd rokov starý Sudbury by ste našli v Kanade. V oboch prípadoch je však aj vďaka pohybom zemských dosiek a celkovo vďaka veku ťažké rozpoznať, kde je presné miesto dopadu.

Na mape

Na mape by ste našli dnes už len sťažka okraje veľkého kruhu, ktorý sa vytvoril na mexickom Yucatáne. Mesto Mérida sa nachádza v dolnej časti polkruhu, ktorý sa dnes nachádza nad vodou. Napríklad už mesto Tizimín, Valladolid alebo RíoLagartos sa už nachádzajú mimo dodnes najvýraznejší kruh tlakovou vlnou vymrštenej zeme.

Slávne turistické letovisko Cancún sa na polostrove nachádza na úplnom severovýchodnom pobreží, celkom mimo celého diania, hoci v dávnej minulosti pravdepodobne celá oblasť na dlhé roky celkom zanikla. Väčšia časť kráteru sa nachádza na morskom dne.

Foto: http://noticias.lainformacion.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu