ZN.SK
Vystavovanie a výstavisko

Medzinárodné výstavy EXPO – ich história a význam

EXPO medzinárodné výstavy sú výnimočnou príležitosťou, ako sa pochváliť s produkciou a prednosťami. Aká je história týchto podujatí?

Medzinárodné výstavy sú pre malé Slovensko veľkou príležitosťou na prilákanie záujmu zahraničných investorov, ale aj zákazníkov. Veľké možnosti ponúkajú pre našich leteckých konštruktérov, pre propagáciu prírodných a kultúrnych krás, najmä však vlastných objavov a poznatkov. Podpora vedy u nás narástla. Fínsko svojho času dostalo svoju ekonomiku vysoko vďaka podpore vývoja technológií. Japonsko taktiež. Slovensko však nie je celkom stratené. Pri organizovaní svetových význam EXPO sa slovenský stánok s prezentáciou našej krajiny stretáva s kritikou médií. Tie radi zverejňujú účet za prezentáciu. Často je však účet vecou usporiadateľa a účasť Slovenska tam aj akousi povinnosťou, ako sa nestratiť zo záujmu o zahraničné investície a nebyť odkázaný len na magazíny a médiá.

Vystavovanie a výstavisko

Medzinárodná výstava EXPO
EXPO je významná medzinárodná výstava, ktorá má za úlohu prezentovať priemysel a kultúru jednotlivých krajín, avšak v ich réžii. Jej oficiálnym usporiadateľom je BIE – Bureau of International Expositions, ktorá napríklad rozhoduje a plánuje aj jej usporiadateľstvo a miesta. Jej význam sa dá stručne popísať aj ako príležitosť ukázať, čo krásne máme, čím sme zaujímaví a ponúknuť to buď ako hotový výrobok, alebo službu – turistické lákadlo, alebo poskytované služby s ďalším využitím. Prítležitosťou je pre výrobu, technikov, IT špecialistov s vynálezmi, no skôr však pre prezentáciu slovenskej kultúry so záujmom prilákať záujem o turistov. Posledná výstava EXPO prezentovala Slovensko ako krajinu schopnú vyvíjať lietajúce stroje, pýšila sa našimi športovcami a aj slovenskou kultúrou. Sú krajiny, ktoré svoju účasť na EXPO využijú na prezentovanie vlastných výrobkov. Hoci Slovensko je automobilová veľmoc, nejde o naše technológie a naše patenty. Za to máme celkom iné talenty a poklady, ktoré sami často ani nepoznáme.

História výstav
Medzinárodná výstava, ktorú dnes poznáme ako EXPO, vychádza z tradičných francúzskych výstav pôvodne na národnej úrovni. Celkom prvé EXPO, ktoré prekročilo francúzske hranice, sa konalo v Londýne v atraktívnej budove Crystal Park na londýnskom Hyde Parku. Stalo sa tak v roku 1851. O dva roky sa konal v New Yorku, o ďalšie dva roky sa organizovanie vrátilo do Paríža a až v roku 1962 znova do Londýna. 20x sa konala výstava v rôznych mestách USA. 4x v Japonsku, v rokoch 1970, 1975, 1985 a 2005. Prekvapivo sa konala 10x v rôznych mestách malého Belgicka, jediný krát v Nemecku v roku 2000 v Hannoveri. Zaujímavosťou je, že sa jeden krát táto významná udalosť konala na našom území. Avšak bolo tomu v roku 1873 za čias Rakúsko Uhorska vo Viedni.
V roku 2010 sa výstava konala v čínskom Šanghaji, v roku 2012 sa konala v Severnej Kórei v meste Yeosu a tohtoročná výstava v Miláne je pre Slovákov asi najznámejšou. Môže za to výrazná kampaň, ktorá prezentovala slovenský stánok v Miláne. Ten propagoval naše kultúrne, historické, ale iné krásy. Na billboardoch a reklamách sa objavoval aj Peter Sagan. V roku 2016 bude v Antalyi a v roku 2017 v Kazachstane v metropole Astana. Známe je aj miesto usporiadania v roku 2020. Malo by ním byť mesto Dubaj.
Viacero výstav vytvorilo symboly, ktoré presiahli rozmer výstav a stali sa niečím viac.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu