Medzinárodné výstavy EXPO – ich história a význam

Medzinárodné výstavy EXPO – ich história a význam

Medzinárodné výstavy sú pre malé Slovensko veľkou príležitosťou na prilákanie záujmu zahraničných investorov, ale aj zákazníkov. Veľké možnosti ponúkajú pre našich leteckých konštruktérov, pre propagáciu prírodných a kultúrnych krás, najmä však vlastných objavov a poznatkov. Podpora vedy u nás narástla. Fínsko svojho času dostalo svoju ekonomiku vysoko vďaka podpore vývoja technológií. Japonsko taktiež. Slovensko však nie je celkom stratené. Pri organizovaní svetových význam EXPO sa slovenský stánok s prezentáciou našej krajiny stretáva s kritikou médií. Tie radi zverejňujú účet za prezentáciu. Často je však účet vecou usporiadateľa a účasť Slovenska tam aj akousi povinnosťou, ako sa nestratiť zo záujmu o zahraničné investície a nebyť odkázaný len na magazíny a médiá.

Vystavovanie a výstavisko

Medzinárodná výstava EXPO
EXPO je významná medzinárodná výstava, ktorá má za úlohu prezentovať priemysel a kultúru jednotlivých krajín, avšak v ich réžii. Jej oficiálnym usporiadateľom je BIE – Bureau of International Expositions, ktorá napríklad rozhoduje a plánuje aj jej usporiadateľstvo a miesta. Jej význam sa dá stručne popísať aj ako príležitosť ukázať, čo krásne máme, čím sme zaujímaví a ponúknuť to buď ako hotový výrobok, alebo službu – turistické lákadlo, alebo poskytované služby s ďalším využitím. Prítležitosťou je pre výrobu, technikov, IT špecialistov s vynálezmi, no skôr však pre prezentáciu slovenskej kultúry so záujmom prilákať záujem o turistov. Posledná výstava EXPO prezentovala Slovensko ako krajinu schopnú vyvíjať lietajúce stroje, pýšila sa našimi športovcami a aj slovenskou kultúrou. Sú krajiny, ktoré svoju účasť na EXPO využijú na prezentovanie vlastných výrobkov. Hoci Slovensko je automobilová veľmoc, nejde o naše technológie a naše patenty. Za to máme celkom iné talenty a poklady, ktoré sami často ani nepoznáme.

História výstav
Medzinárodná výstava, ktorú dnes poznáme ako EXPO, vychádza z tradičných francúzskych výstav pôvodne na národnej úrovni. Celkom prvé EXPO, ktoré prekročilo francúzske hranice, sa konalo v Londýne v atraktívnej budove Crystal Park na londýnskom Hyde Parku. Stalo sa tak v roku 1851. O dva roky sa konal v New Yorku, o ďalšie dva roky sa organizovanie vrátilo do Paríža a až v roku 1962 znova do Londýna. 20x sa konala výstava v rôznych mestách USA. 4x v Japonsku, v rokoch 1970, 1975, 1985 a 2005. Prekvapivo sa konala 10x v rôznych mestách malého Belgicka, jediný krát v Nemecku v roku 2000 v Hannoveri. Zaujímavosťou je, že sa jeden krát táto významná udalosť konala na našom území. Avšak bolo tomu v roku 1873 za čias Rakúsko Uhorska vo Viedni.
V roku 2010 sa výstava konala v čínskom Šanghaji, v roku 2012 sa konala v Severnej Kórei v meste Yeosu a tohtoročná výstava v Miláne je pre Slovákov asi najznámejšou. Môže za to výrazná kampaň, ktorá prezentovala slovenský stánok v Miláne. Ten propagoval naše kultúrne, historické, ale iné krásy. Na billboardoch a reklamách sa objavoval aj Peter Sagan. V roku 2016 bude v Antalyi a v roku 2017 v Kazachstane v metropole Astana. Známe je aj miesto usporiadania v roku 2020. Malo by ním byť mesto Dubaj.
Viacero výstav vytvorilo symboly, ktoré presiahli rozmer výstav a stali sa niečím viac.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.