ZN.SK

Brtník sa zmenil na včelára, uľahčil si prácu a priblížil med

Ak sa vám v minulosti niekto predstavil ako brtník, znamenalo to, že robí pre spoločnosť dôležitú úlohu, hoci v prvom rade prináša úžitok a obživu jemu. Jeho prácou bolo v lese a v skalnatých prasklinách

Ak sa vám v minulosti niekto predstavil ako brtník, znamenalo to, že robí pre spoločnosť dôležitú úlohu, hoci v prvom rade prináša úžitok a obživu jemu. Jeho prácou bolo v lese a v skalnatých prasklinách vyhľadávať lesné divé včely.

Včely plásty a ich propolis

Používal jednoduché nástroje, ktorými sa chránil a ktorými včely vydymil, čím im neublížil, len ich na čas odlákal od seba. Provokovať dobrovoľne roje odhodlaných včiel sa samozrejme nikdy nevyplatilo bez potrebnej ochrany. Samotné praskliny v stromoch a skrýše osídlené včelami, v ktorých vytvárali medové plásty, sa volali brty.

  • brtníctvo: pôvodné remeslo
  • brtník: prechodca dnešného včelára
  • brt: prasklina v strome osídlená divými včelami

Brtník hľadač a zberač sa zmenil na včelára chovateľa

Práve brtníkom môžeme ďakovať od počiatku ich výskytu za umenie včelárstva. Keď dokázali z divých včiel pomocou vynaliezavosti a skúseností získať včeliu rodinu fungujúcu plnohodnotne na brtníkom vybranom mieste. Začali vytvárať úle poskytujúce podobný priestor ako tie v lese. Postavené oveľa bližšie pri dome a systémovo tak, aby výpadok jedného roja a kráľovnej neznamenal, že ste museli vyraziť na niekoľko dní do lesa hľadať divé včely.

Med patril do slovanskej gastronómie aj kultúry. Brtníkov sme tu mali pokiaľ písomné pramene a aj iné hmotné pramene siahajú. Niekoľko storočí bolo brtníctvo v Európe dedičným povolaním a brtníkov združovali cechy. Dnes ich nájdeme už len na úplnom východe Európy.

V minulosti bolo brtov viacero

Počas stredoveku, kedy bol ich význam dôležitý, dopyt po mede bol vysoký a šľachta si nevedela predstaviť lepšie sladidlo, boli brtníci nútení zabezpečiť neustále prísun včiel. V lesných lokalitách neexistovala záruka, že roj včiel bude každý rok na rovnakom mieste, nieto ešte mesiac po mesiaci. K divým včelám sa museli správať s úctou, v opačnom prípade riskovali, že totálne vyrabovaný brt ohrozí ich existenciu a odídu hľadať bezpečnejšie miesto.

Prasknutých stromov bolo v lesoch viac. Aj listnatých drevín bolo oveľa viac, keďže práve tie dokážu pre svoju členitosť koruny vytvárať v starých stromoch chyby. Nejde o pohodlné zamestnanie, veľa sa pri ňom riskuje a aj včelím rodinám lesných včiel sa postupne začalo dariť menej a menej.

Dnes všetky včely ohrozuje klčovanie lesov, a nahrádzanie listnatých ihličnatými, no tiež kosenie trávnikov, na ktorých nedovolíme vyrásť bylinám až do kvetu. Rovnako tak pesticídy, herbicídy, menší záujem o vysádzanie kvetov a túžba po rovnom zelenom trávniku nesú na poklese včiel svoj podiel, mimo choroby, ktoré ich postihujú rovnako tak. Sú to nakoniec ľudia, ktorí sa zničia už len tým, že keď nebude včiel, na opelenie vietor a muchy stačiť nebudú, nebude ovocie, kŕmne plody a nakoniec ani ľudia.

Vedeli ste?

Brtník sa objavil aj v rozprávke Kráľ drozdia brada. Je to azda najznámejší brtník v našej verejne známej kinematografii.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu