ZN.SK
Alergia a alergén: peľ z rastliny a kvetu

Alergia – mor 21. Storočia: ako rozoznať alergiu a ich liečba

Čo je to alergia a aké alergie poznáme? Alergické ťažkosti sa spravidla podobajú na nevinné ochorenie, ako je prechladnutie, podráždená pokožka, žalúdočná nevoľnosť.

Zľavy na wellness pobyty

Rakúsky lekár Clemmens Peter Freiherr von Pirquet (12.05.1874-28.02.1929) pred viac ako sto rokmi definoval alergiu, ako negatívnu reakciu imunitného systému človeka. Vtedy, pravda, netušil na koľko látok od peľu, cez kovy, srsť, chlpy,  prach, až po potraviny, budú dnešní ľudia alergickí. Situácia sa zhoršuje z roka na rok a stáva sa závažným zdravotným problémom.

Alergia a alergén: peľ z rastliny a kvetu

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) dnes trpí civilizačnými chorobami 15-30% populácie. Vo vyspelých krajinách je tento problém ešte vyšší, uvádza sa až 30-40%.  Medzi civilizačné choroby patria aj alergie.

Podporme obranyschopnosť svojho organizmu

O čo je organizmus zdravší, o to viac dokáže vzdorovať choroboplodným zárodkom. Upevňujme svoju telesnú a duševnú kondíciu! Nezabúdajme, kto sa nevie tešiť zo života, v všetkom hľadá iba zlé, poddáva sa trápeniu,  rýchlejšie ochorie!

Alergia a alergén: peľ z rastliny a kvetu

častý alergén: peľ z kvetov

Zdravý organizmus reaguje na prítomnosť cudzorodých látok zvýšenou tvorbou protilátok. Precitlivený organizmus takto reaguje aj na niektoré prirodzené látky a vtedy hovoríme o alergii. Látky, ktoré vyvolávajú alergické reakcie sa nazývajú alergénmi.

Precitlivený organizmus alergicky reaguje napríklad na niektoré druhý trávy, peľu, na zvieraciu srsť, chlpy, prach, na roztoče, na niektoré látky v ovzduší, na potraviny či na lieky. V takom prípade sa znižuje kvalita života, lebo je veľmi ťažké vyvarovať sa všetkým látkam, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu.

Alergia a alergén: roztoče

častý alergén: roztoče

Ako správne rozpoznať príznaky alergie

Alergia – Alergické ťažkosti sa spravidla podobajú na nevinné ochorenie, ako je prechladnutie, podráždená pokožka, žalúdočná nevoľnosť. Ak ťažkosti trvajú veľmi dlho, nedajú sa organicky vysvetliť, objavujú sa zakaždým v určitých situáciách, treba zvažovať, či nie sú príznakom alergie.

Najrozšírenejším alergickým ochorením je priedušková astma a senná nádcha. Kto opakovane pociťuje výrazné ťažkosti pri dýchaní, kto má pocit nedostatočného prívodu vzduchu, alebo v istých obdobiach, zvyčajne v lete,  neustále kýcha, slzia a červenejú sa mu oči  mal vy vyhľadať lekára, ktorý rozhodne o vykonaní  testu (kožné testy, krvné testy a provokačné testy). Proti alergiám môžeme účinne bojovať iba vtedy ak je známy ich pôvodca. Alergén môže presne identifikovať iba lekár – špecialista.

Alergia si vyžaduje sebadisciplínu

Alergie, nech majú akúkoľvek podobu, sú vždy  reakciou organizmu na čosi konkrétne. Čím viac sme v styku s látkou, ktorá vyvoláva alergiu, tým je reakcia pravdepodobnejšia, intenzívnejšia a tým značne nepríjemná!

Najjednoduchšou a najúčinnejšou obranou pred alergiami ostáva vyhýbať sa styku s látkami, ktoré alergiu vyvolávajú. Často treba zmeniť svoje návyky, dokonca celý životný štýl. Ak je niekto alergický na niektoré kvitnúce rastliny mal by si dovolenku prispôsobiť vegetačnému cyklu, podľa možnosti odcestovať niekde, kde sa rastlina nevyskytuje. Pri astme veľmi významne pôsobí pobyt pri mori.

Najvhodnejšia liečba alergii

Nestačí určiť pôvodcu alergie, alergiu treba liečiť! Z medicínskeho hľadiska existujú dva spôsoby, ako alergikovi pomôcť.

Hypozenzibilizácia, používa sa, keď pacient nemá možnosť natrvalo alergénu uniknúť. Dostáva stále vyššie a vyššie dávky látky, na ktorú je alergický, telo si postupne na ňu privyká. Toto liečba  sa osvedčuje najmä pri alergiách na peľ a na prach., pri alergiách na srsť je málo účinná. Lieky, rýchlo prinášajú úľavu pri poruchách dýchacieho ústrojenstva a pri kožných alergiách.

Neodporúča sa dať na radu známych či podobne postihnutých. Každý organizmus reaguje inak, správny liek vie určiť iba lekár! Dôležitá je i psychoterapia. Ide o ochorenie, ktoré výrazne zasahuje do života pacienta a jeho rodiny. Psychika môže spätne p v negatívnom i pozitívnom zmysle pôsobiť  na priebeh ochorenia. Psychická pohoda je dôležitá.

Mohlo by zaujímať tiež:

Anna

Anna Zdravotnícka prax a bohaté skúsenosti v oblasti zdravotníctva sú hlavnou témou najnovšej redaktorky magazínu Zaujímavostí a noviniek - zn.skSleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu