Rakúsky lekár Clemmens Peter Freiherr von Pirquet (12.05.1874-28.02.1929) pred viac ako sto rokmi definoval alergiu, ako negatívnu reakciu imunitného systému človeka. Vtedy, pravda, netušil na koľko látok od peľu, cez kovy, srsť, chlpy, prach, až po potraviny, budú dnešní ľudia alergickí. Situácia sa zhoršuje z roka na rok a stáva sa závažným zdravotným problémom.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) dnes trpí civilizačnými chorobami 15-30% populácie. Vo vyspelých krajinách je tento problém ešte vyšší, uvádza sa až 30-40%. Medzi civilizačné choroby patria aj alergie.
Podporme obranyschopnosť svojho organizmu
O čo je organizmus zdravší, o to viac dokáže vzdorovať choroboplodným zárodkom. Upevňujme svoju telesnú a duševnú kondíciu! Nezabúdajme, kto sa nevie tešiť zo života, v všetkom hľadá iba zlé, poddáva sa trápeniu, rýchlejšie ochorie!
častý alergén: peľ z kvetov
Zdravý organizmus reaguje na prítomnosť cudzorodých látok zvýšenou tvorbou protilátok. Precitlivený organizmus takto reaguje aj na niektoré prirodzené látky a vtedy hovoríme o alergii. Látky, ktoré vyvolávajú alergické reakcie sa nazývajú alergénmi.
Precitlivený organizmus alergicky reaguje napríklad na niektoré druhý trávy, peľu, na zvieraciu srsť, chlpy, prach, na roztoče, na niektoré látky v ovzduší, na potraviny či na lieky. V takom prípade sa znižuje kvalita života, lebo je veľmi ťažké vyvarovať sa všetkým látkam, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu.
častý alergén: roztoče
Ako správne rozpoznať príznaky alergie
Alergia – Alergické ťažkosti sa spravidla podobajú na nevinné ochorenie, ako je prechladnutie, podráždená pokožka, žalúdočná nevoľnosť. Ak ťažkosti trvajú veľmi dlho, nedajú sa organicky vysvetliť, objavujú sa zakaždým v určitých situáciách, treba zvažovať, či nie sú príznakom alergie.
Najrozšírenejším alergickým ochorením je priedušková astma a senná nádcha. Kto opakovane pociťuje výrazné ťažkosti pri dýchaní, kto má pocit nedostatočného prívodu vzduchu, alebo v istých obdobiach, zvyčajne v lete, neustále kýcha, slzia a červenejú sa mu oči mal vy vyhľadať lekára, ktorý rozhodne o vykonaní testu (kožné testy, krvné testy a provokačné testy). Proti alergiám môžeme účinne bojovať iba vtedy ak je známy ich pôvodca. Alergén môže presne identifikovať iba lekár – špecialista.
Alergia si vyžaduje sebadisciplínu
Alergie, nech majú akúkoľvek podobu, sú vždy reakciou organizmu na čosi konkrétne. Čím viac sme v styku s látkou, ktorá vyvoláva alergiu, tým je reakcia pravdepodobnejšia, intenzívnejšia a tým značne nepríjemná!
Najjednoduchšou a najúčinnejšou obranou pred alergiami ostáva vyhýbať sa styku s látkami, ktoré alergiu vyvolávajú. Často treba zmeniť svoje návyky, dokonca celý životný štýl. Ak je niekto alergický na niektoré kvitnúce rastliny mal by si dovolenku prispôsobiť vegetačnému cyklu, podľa možnosti odcestovať niekde, kde sa rastlina nevyskytuje. Pri astme veľmi významne pôsobí pobyt pri mori.
Najvhodnejšia liečba alergii
Nestačí určiť pôvodcu alergie, alergiu treba liečiť! Z medicínskeho hľadiska existujú dva spôsoby, ako alergikovi pomôcť.
Hypozenzibilizácia, používa sa, keď pacient nemá možnosť natrvalo alergénu uniknúť. Dostáva stále vyššie a vyššie dávky látky, na ktorú je alergický, telo si postupne na ňu privyká. Toto liečba sa osvedčuje najmä pri alergiách na peľ a na prach., pri alergiách na srsť je málo účinná. Lieky, rýchlo prinášajú úľavu pri poruchách dýchacieho ústrojenstva a pri kožných alergiách.
Neodporúča sa dať na radu známych či podobne postihnutých. Každý organizmus reaguje inak, správny liek vie určiť iba lekár! Dôležitá je i psychoterapia. Ide o ochorenie, ktoré výrazne zasahuje do života pacienta a jeho rodiny. Psychika môže spätne p v negatívnom i pozitívnom zmysle pôsobiť na priebeh ochorenia. Psychická pohoda je dôležitá.