ZN.SK
Zelené oko v článku očný tik

Očný tik: tiky, ktoré znepríjemňujú život a znamenajú viac

S tikmi bojuje veľa ľudí, dospelí i deti. Rozhodne potrebujú naše pochopenie, lebo to nie je pre nich ničpríjemné. Tik sa prejavuje…

S tikmi bojuje veľa ľudí, dospelí i deti. Rozhodne potrebujú naše pochopenie, lebo  to nie je  pre nich ničpríjemné. Tik sa  prejavuje periodickým a neodbytným pomrkávaním, pokašliavaním, podupávaním, či mykaním hlavou. Treba rozlišovať tik – mimovoľné šklbanie svalmi (tik v oku) a tik, ktorý sa prejavuje grimasami, ktoré sa dajú voľou ovplyvniť.

Zelené oko v článku očný tik

Mimovoľný tik je spôsobný prechodným nedostatkom horčíka, únavou, zaťažením oči alebo stresom. Iba veľmi zriedka býva príčinou vážnejšie ochorenie. Druhý tik vzniká v detstve, v dôsledku genetickej poruchy, ale tiež za nim  môžu stáť neurobiologické a stresové faktory.

Očný tik – očné zášklby – myokýmia.

Stav, ktorý príde znenazdania, keď to najmenej čakáme. Možno sa to stalo aj vám osobne, alebo ste boli v situácii, že ste rozmýšľali, či  ste správne pochopili žmurkanie toho druhého.

Príčiny

Faktorov je viac, v prvom rade je to únava. Liečba je v tomto prípade jednoduchá, treba si dopriať viac spánku, oddychovať a vyvarovať sa stresu. Tik v oku spôsobuje aj nedostatok magnézia či vitamínu B. Ak oddych a dostatok spánku  nepomohol, treba  si ich doplniť.

Tik  môže byť aj v dôsledku závažnejších zdravotných problémoch. Môže súvisieť s zdravotnými problémami – chorobami  oči. Niekedy súvisí nervovými poruchami alebo poškodením mozgu. Napríklad pri Parkinsonovej chorobeje tik v oku sprievodným javom.

 V čom spočíva liečba

Myokýmia môže odznieť aj sama. Ak nie, v domácom prostredí môžeme aplikovať studené či teplé obklady, podľa znášania, komu ako  vyhovuje.  V prípade, že ide o dôsledok alergie pomôžu pomôcť lekárom predpísané antihistaminiká. Ak sú prejavy častejšie treba vyhľadať lekára.Návšteva u lekára je nevyhnutná najmä vtedy, ak tiky sprevádza vytekanie hnisu z oka, bolesť, citlivosť na svetlo, opuchy či zastreté videnie. Vtedy sa rozhodne treba zveriť do rúk lekára!

Oči si zaslúžia našu pozornosť

Stará múdrosť hovorí, že„oči sú oknom do duše“. Očami dokážeme komunikovať veľmi veľa pocitov. Vnímameokolitý svet, môžeme nimi ukázať šťastie, radosť i smútok.Očamimôžeme vyjadriť aj klamstvo. Z oči môžeme vyčítať postoj priateľa, partnera, jeho úprimnosť. Ibaže,  to je téma skôr pre psychológov.

Tu a teraz zameriame pozornosť na oči unavené.  Zaslúžia si našu starostlivosť! Na naše oči útočí nesmierne veľa negatívnych podnetov. V práci (nakoniec aj mimo nej) je to pozeranie do monitora PC, tabletu, mobilného telefónu. V náročnej doprave, najmä večer je to sledovanie nesmierneho množstva svetiel.  A nakoniec sa  po celodennej únave rozhodneme „oddychovať“ pri televíznej obrazovke. Nečujme sa, že takéto preťažovanie oči sa môže prejaviť zhoršeným zrakom, tikom, či iným zdravotným problémom.

Cviky na unavené oči

  1. Oči zatvoríme a pomaly krúživými pohybmi vykonávame okolo oči jemnú masáž. Prstami okolo oči pohybujeme 1- 2 minúty.
  2. Oči otvoríme a krúžime nimi v smere hodinových ručičiek a opačne. Oči na chvíľu zatvoríme,opakujeme 5x.
  3. Unaveným očiam pomôže mierny tlak na viečka. Pošúchame si dlane a teplé si ich priložíme na zatvorené oči. Hlavu predkloníme a vydržíme cca 1- 2 minúty. Tento cvik pomôže uvoľniť aj krčnú chrbticu.
  4. Pred oči si dáme ceruzku, ktorú postupne vzďaľujeme. Sústredene sledujeme jej Potom pomaly urobíme opačný pohyb, približujeme ceruzku pred oči,  opakujem 10x.
  5. Oči zatvorme na 5 sekúnd, potom oči na 5 sekúnd otvoríme, opakujeme 7-8x.

Oči uvoľní aj farebná terapia, zmena intenzity svetla, ale aj obklady vlažných čajových vrecúšok.

Nezabudnite:

Oči sú naším každodenným pomocníkom!

Mohlo by zaujímať tiež:

Anna

Anna Zdravotnícka prax a bohaté skúsenosti v oblasti zdravotníctva sú hlavnou témou najnovšej redaktorky magazínu Zaujímavostí a noviniek - zn.skInzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu