S tikmi bojuje veľa ľudí, dospelí i deti. Rozhodne potrebujú naše pochopenie, lebo to nie je pre nich ničpríjemné. Tik sa prejavuje periodickým a neodbytným pomrkávaním, pokašliavaním, podupávaním, či mykaním hlavou. Treba rozlišovať tik – mimovoľné šklbanie svalmi (tik v oku) a tik, ktorý sa prejavuje grimasami, ktoré sa dajú voľou ovplyvniť.
Mimovoľný tik je spôsobný prechodným nedostatkom horčíka, únavou, zaťažením oči alebo stresom. Iba veľmi zriedka býva príčinou vážnejšie ochorenie. Druhý tik vzniká v detstve, v dôsledku genetickej poruchy, ale tiež za nim môžu stáť neurobiologické a stresové faktory.
Stav, ktorý príde znenazdania, keď to najmenej čakáme. Možno sa to stalo aj vám osobne, alebo ste boli v situácii, že ste rozmýšľali, či ste správne pochopili žmurkanie toho druhého.
Faktorov je viac, v prvom rade je to únava. Liečba je v tomto prípade jednoduchá, treba si dopriať viac spánku, oddychovať a vyvarovať sa stresu. Tik v oku spôsobuje aj nedostatok magnézia či vitamínu B. Ak oddych a dostatok spánku nepomohol, treba si ich doplniť.
Tik môže byť aj v dôsledku závažnejších zdravotných problémoch. Môže súvisieť s zdravotnými problémami – chorobami oči. Niekedy súvisí nervovými poruchami alebo poškodením mozgu. Napríklad pri Parkinsonovej chorobeje tik v oku sprievodným javom.
Myokýmia môže odznieť aj sama. Ak nie, v domácom prostredí môžeme aplikovať studené či teplé obklady, podľa znášania, komu ako vyhovuje. V prípade, že ide o dôsledok alergie pomôžu pomôcť lekárom predpísané antihistaminiká. Ak sú prejavy častejšie treba vyhľadať lekára.Návšteva u lekára je nevyhnutná najmä vtedy, ak tiky sprevádza vytekanie hnisu z oka, bolesť, citlivosť na svetlo, opuchy či zastreté videnie. Vtedy sa rozhodne treba zveriť do rúk lekára!
Stará múdrosť hovorí, že„oči sú oknom do duše“. Očami dokážeme komunikovať veľmi veľa pocitov. Vnímameokolitý svet, môžeme nimi ukázať šťastie, radosť i smútok.Očamimôžeme vyjadriť aj klamstvo. Z oči môžeme vyčítať postoj priateľa, partnera, jeho úprimnosť. Ibaže, to je téma skôr pre psychológov.
Tu a teraz zameriame pozornosť na oči unavené. Zaslúžia si našu starostlivosť! Na naše oči útočí nesmierne veľa negatívnych podnetov. V práci (nakoniec aj mimo nej) je to pozeranie do monitora PC, tabletu, mobilného telefónu. V náročnej doprave, najmä večer je to sledovanie nesmierneho množstva svetiel. A nakoniec sa po celodennej únave rozhodneme „oddychovať“ pri televíznej obrazovke. Nečujme sa, že takéto preťažovanie oči sa môže prejaviť zhoršeným zrakom, tikom, či iným zdravotným problémom.
Oči uvoľní aj farebná terapia, zmena intenzity svetla, ale aj obklady vlažných čajových vrecúšok.
Nezabudnite:
Oči sú naším každodenným pomocníkom!
0 komentárov