ZN.SK
mastné vlasy

Prečo sa mastia vlasy? Čo zaberá na „opravu“ mastných vlasov?

Príčiny rýchleho mastenia vlasov, môžu byť rôzne. Nadmerná tvorba mazu v pokožke hlavy, ktorá spôsobuje rýchle mastenie, sa však dá spomaliť a zmierniť.

Možno to poznáte, o svoje vlasy sa staráte, pravidelne umývate a už po pár hodinách vyzerajú ako keby ste ich neumývali niekoľko dní. Príčiny rýchleho mastenia vlasov, môžu byť rôzne. Nadmerná tvorba mazu v pokožke hlavy, ktorá spôsobuje rýchle mastenie, sa však dá spomaliť a zmierniť.

mastné vlasy

Čo spôsobuje mastenie vlasov?

Maz sa tvorí v mazových žľazách nachádzajúcich sa v pokožke hlavy a cez vlasové folikuly a vlasové korienky sa dostáva na pokožku hlavy a následne na vlasy. Úlohou je zabrániť vysychaniu vlasov a pokožky a zároveň poskytovať ochranu pred slnečnými lúčmi a škodlivými baktériami. Môže dôjsť k jeho nadprodukcii, vtedy maz spôsobuje nezdravé premasťovanie. Upcháva póry, permanentne sa tvoriaci maz takto zablokuje vlasové folikuly a takmer zadusí vlasové korienky, čo môže viesť k strate vlasov. Pod hrubnúcou vrstvou mazu sa zvyšuje odumieranie buniek pokožky, čo vedie k silnejšej tvorbe lupín. Nepríjemný vzhľad mastných vlasov teda spôsobuje veľké množstvo mazu.

Príčin môže byť niekoľko:

  • hormonálne poruchy
  • bakteriálna infekcia
  • stres
  • nevhodné čistiace a ošetrujúce prípravky na vlasy
  • nesprávne stravovacie návyky
  • tráviace a metabolické problémy
  • hromadenie toxických látok

Správny šampón je základ

Nadmerne mastné vlasy je najlepšie si umývať pravidelne a udržiavať ich tak spolu s pokožkou hlavy čisté. Dôležité je používať šampón určený pre mastné vlasy. Všetko sa odvíja od čistoty a zdravia pokožky na hlave. Šampón účinný na mastné vlasy sa stará predovšetkým o pokožku hlavy. Používajte pH vyvážený šampón, ktorý je šetrný a špeciálne vyvinutý pre mastné vlasy.

Oplachovanie pod vlažnou, nie horúcou vodou

Samotné umývanie mastných vlasov, môže prebiehať aj každý deň. Používajte vlažnú vodu, ktorá nestimuluje pokožku hlavy k tvorbe mazu. Masírujte bruškami prstov a nie nechtami, ktoré môžu ľahko podráždiť mazové kanáliky. Po umytí nešúchajte hlavu uterákom – opäť kvôli jemnosti voči pokožke. Skúste sledovať, či sa vám vlasy viac nemastia v noci – ak áno, umývajte si ich ráno a po celý deň ich budete mať svieže. Vlasy nečešte, keď sú celkom mokré, pretože ich zbytočne naťahujete.

Citrón a jablkový ocot ako liek na mastné vlasy

Citrónová šťava je schopná pri kontakte s vlasmi prirodzene zosvetliť pramene našich vlasov. Avšak toto citrusové ovocie toho dokáže oveľa viac, než si myslíme. Oplachovaním vlasov šťavou z citrónov sa môžeš zbaviť prebytočného mazu na pokožke hlavy a tiež blahodarne vplýva na zdravie vlasov. Kyslé vlastnosti citrónu pomáhajú vyrovnávať hladinu pH pokožky hlavy a regulujú mazovú sekréciu. Jablkový ocot je taktiež efektívnym domácim liekom na mastné vlasy. Kyselina octová v ňom pomáha vyrovnať hladinu pH pokožky hlavy, čo pomáha redukovať vylučovanie prebytočného maziva vo vlasoch. Navyše funguje ako silné vlasové tonikum, vďaka ktorému budeš mať jemné a lesklé vlasy.

Recept na oplachovanie vlasov jablkovým octom

Potrebujete iba 2 polievkové lyžice organického jablkového octu a šálku vody. Jednoducho zmiešajte ingrediencie v šálke alebo miske. Umyte si vlasy ako obvykle. Po opláchnutí šampónu a kondicionéru opláchnite vlasy vytvorenou zmesou.

Prvá a rýchla pomoc na mastné vlasy

V krajných a výnimočných prípadoch je vhodné použiť detský púder alebo suchý šampón, ktoré nájdete určite v každej drogérií. Jednoducho si ich naneste ku korienkom vlasov, ale všetko s mierou! Určite však nenahrádzajte bežné umývanie vlasov suchým šampónom.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu