ZN.SK
Secesia v architektúre

Secesia: umelecký sloh v architektúre a charakteristika

Secesný štýl patrí medzi moderné, hoci jeho vznik datujeme od 19. storočia a najvýraznejší vplyv zaznamenal v predvojnovom období.

Secesný štýl patrí medzi moderné, hoci jeho vznik datujeme od 19. storočia a najvýraznejší vplyv zaznamenal v predvojnovom období. Secesia je ľahko rozpoznateľná vďaka svojim častým ozdobným reliéfom na fasádach a stenách domov, budov, ktoré sa snažia o eleganciu a pekný vzhľad. Niektoré budovy sa zámerne vyhýbajú hranatým prvkom a zaobľujú ich. Secesia sa totiž snaží o nepravidelnosť a vynecháva súmernosť a súbežnosť niektorých detailov.

Secesia v architektúre

Prevládajú prírodné ozdobné motívy. Obľúbené sú prírodné tvary ako kvety, listy a stonky. To, čo odlišuje tento architektonický sloh od ostatných, je určite aj farebnosť. Aj v rámci rekonštrukcií secesných stavieb sa nové nátery orientujú podľa toho, aby jednotlivé prvky mohli vyniknúť a využívajú sa napríklad dve základné farby.

Bratislava stojí za návštevu

Navštívte Bratislavu. Ak mierite za secesnými pamiatkami, určite si prídete na svoje pri prechádzke od Kamenného námestia smerom k Eurovey. Nachádza sa tu totiž hneď niekoľko zaujímavých secesných stavieb. Miestne gymnázium s vyučovacím jazykom maďarským a niekoľko budov na okolí, sa pýšia rovnakým slohom. Zrekonštruovaná škola má výraznú maľbu tak, aby secesia vynikala čo najlepšie. Modrý kostolík, jedna z najznámejších stavieb Bratislavy, ktorá sa nachádza pár desiatok metrov od areálu školy, je typickým predstaviteľom secesie. Zaoblené nie sú len zdobenia na múroch a na fasáde, ale aj celá veža a jej strecha. Na pohľad veľmi pekné miesto a stavby, pričom kostolíkom to nekončí. Rovnako tak môžete obdivovať v rovnakých farebných tónoch zdobenú aj priľahlú faru. Kto hľadá, nájde podobné prvky aj na ďalších bytoch miestnych bytoviek.

Najznámejšie secesné stavby na Slovensku a v okolí:

  • Kostol sv. Alžbety Uhorskej v Bratislave
  • Hlavná stanica a Staré výstaviště v Prahe
  • Mauzóleumrodiny Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí
  • Thermia Palace v Piešťanoch
  • Kultúrny dom a múzeum v meste Skalica od Dušana Jurkoviča s maľbami M. Aleša
  • budova bývalej banky na Hlavnom námestí v Bratislave
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu