ZN.SK
september a krásna príroda pri vode s člnom

Mesiac September, česky září: história a ďalšie jazyky

September je deviatym mesiacom v roku podľa gregoriánskeho kalendára, hoci jeho názov je odvodený od septima – sedem…

September je deviatym mesiacom v roku podľa gregoriánskeho kalendára, hoci jeho názov je odvodený od septima – sedem. V pôvodnom rímskom kalendári bol totiž siedmym mesiacom od prvého mesiaca zasväteného bohovi Marsovi (Marec). Mesiac má 30 dní, hoci ešte pred premenovaním Sextília na August mal 31. S čím si ho bežný Slovák spája najviac?

september a krásna príroda pri vode s člnom

Školský rok a „hurá do školy“, či sviatky

Známy ako mesiac hrôzy a strachu, veď začína škola… je mesiacom, ktorého sa neboja len deti, ale aj rodičia. Začína obdobie vysokých nákladov, poplatkov, nových režimov a obáv na oboch stranách. Je tiež obdobím, kedy v cestovných kanceláriách vidieť často výborné cenové ponuky vďaka obdobiu po sezóne a v záhradách je to obdobie zberu mnohej úrody. Nakoniec nie sú na tom školáci až tak zle. Veď hneď prvý deň mesiaca ich víta voľný deň, štátny sviatok dňa Ústavy SR, 15. septembra sa slávi sviatok Sedembolestnej Panny Márie a poznáme aj dva pamätné dni. 9. September pripomienka obetí holokaustu a rasového násilia cez Pamätný deň a 19. september je pamätným dňom vzniku Slovenskej národnej rady.

Hrozno a záhradkári

Tento mesiac je však tiež významným obdobím aj pre vinárov. Konajú sa výstavy zeleniny, ovocia, výstavy vín, rôzne podujatia, vinobranie. Aj naša slovenská kultúra ťaží v niektorých regiónov z vinárskych tradícií. Zber hrozna a výroba vína sú dokonca symboly tohto mesiaca a symboly celej jesene ako takej. Je tiež mesiacom, kedy sa vracali valasi s ovcami do doliny, pastieri a sezónny pracovníci domov.

V Čechách majú září. Prečo?

To, ako veľmi sme boli kedysi spätý s prírodou, už veľmi nebadať v našich názvoch. V Čechách majú vzťah k prírode ešte stále viditeľný v mesiaci září. Hoci predpokladali by sme, že je názov súčasného deviateho mesiaca odvodený od žiare slnka, či žiare polí. V skutočnosti je však názov odvodený od spojení „za říjí“ v preklade s vysvetlením ide o obdobie počas jelenej ruje. V Čechách je tiež významný deň 28. septembra.

September v rôznych svetových jazykoch:

Všimnite si, ako veľmi sa niektoré cudzie a vzdialené jazyky inšpirovali, alebo celkom vyhli označeniam rímskeho kalendára. Ten vznikol ako nevyhnutná pomôcka pri správe a datovaní udalostí v rozsiahlom vybojovanom impériu aj mimo neho.

Albánčina:           shtator
Azerbajčina:        Sentyabr
Baskitský jazyk:  irail
Bieloruština:        vierasień
Čeština: září
Dánčina:               september
Estónčina:            september
Fínčina: syyskuu
Francúzština:      septembre
Holandčina:         september
Chorvátština:      rujan
Írčina:    Meán Fómhair
Japončina:           kugatsu
Jazyk ostrova Tuvalu:       Sētema
Latinčina:             September
Litovčina:             rugsėjis
Lotyšština:           septembris
Luxemburčina:    September
Macedónčina:     septemvri
Maďarčina:          szeptember
Nemčina:             September
Polština:              wrzesień
Portugalčina:       setembro
Rumunčina:         septembrie
Ruština: sentjabr
Slovinčina:           september
Španielčina:         septiembre
Švédčina:             september
Taliančina:           settembre
Thajčina:              kanyayon
Tuniská arabčina:              Sibtambi
Turečtina:            eylül

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu