ZN.SK
Hrozno a záhradkári

Výstava záhradkárov v priestoroch kaštieľa v obci Veľký Biel

Príležitosť pozrieť sa do kaštieľa vo Veľkom Bieli, susednej obci pri meste Senec, nemáte každý deň. Je ňou napríklad výstava záhradkárov a niekoľko ďalších

Príležitosť pozrieť sa do kaštieľa vo Veľkom Bieli, susednej obci pri meste Senec, nie tak ďaleko od Bratislavy, nemáte každý deň. Krásny a rozľahlý kaštieľ nie je totiž verejnosti prístupný. Cenná historická stavba pomerne masívnej budovy s dvoma poschodiami, mierne chátra. Už jej v minulosti dopriali nevyhnutnú rekonštrukciu, dnes by však potrebovala celkom iný koncept využitia. Len pár krát ročne sa otvára hlavný vstup do tejto budovy a pár miestností, ktoré slúžia pre niekoľko zaujímavých priateľských podujatí.

Hrozno a záhradkári

Záhradkárska výstava a nie iba tá
Vo veľmi priateľskom duchu sa niesla miestna záhradkárska výstava. Srdeční ľudia, ktorí výstavu organizovali, sa venovali dokonca aj cudzím ľuďom príjemne, priateľsky a nemali žiaden problém s čímkoľvek, čo sa týka odporúčaní, či otázok na vystavované plody záhrad miestnych ľudí. V blízkosti schodiska sa nachádzala ochutnávka burčiaku, lepšie povedané výborného burčiaku, na poschodí pri schodisku ste zas mohli ochutnať niektorý z miešaných šalátov.

výstava záhradkárov veľký Biel

výstava záhradkárov veľký Biel

Vôňu pri historických fotografiách kaštieľa dotvorili stoly s vonnými sviečkami. Vstup do hlavnej sály vedúci dvoma prechodmi vás tak či tak doviedol do hlavného dejiska, kde ste na niekoľkých radoch stolov mohli naraziť na množstvo plodín veľkobielskych záhradkárov. Výstava organizovaná miestnym Slovenským zväzom záhradkárov je zastúpená milými a srdečnými ľuďmi. Výstava samotná tiež ľuďmi, pre ktorých je koníček vlastná záhrada. Na stoloch ste tak mohli vidieť viacero odrôd hrozna, čo sa viaže na dlhodobú tradíciu výroby vína, keďže Veľký Biel patrí do Malokarpatskej vínnej cesty. Tekvice rôznych tvarov, papričky, rajčiny, zaváraniny, ale aj orechy, hrušky, jablká, pestrých odrôd, farieb aj veľkostí, lahodili očiam a inšpirovali aj iných.

výstava záhradkárov veľký Biel

Organizácia výstavy spolupracuje aj s niekoľkými škôlkami, a ústavom, kde neskôr poputujú plody zo záhrad na spríjemnenie dňa, alebo aj potešenie jazýčkov. Na výstave ste mohli vidieť aj stôl vytvorený z dielok malých škôlkarov, inšpirovaných animovanými rozprávkami, ktoré sú dnes populárne.

výstava záhradkárov veľký Biel

Zopár sprístupnených miest
Dnes sme v kaštieli navštívili Výstavu záhradkárov Veľkého Bielu a mali sme možnosť nahliadnuť na schodisko, hlavný vstup a aj do hlavnej sály, nepochybne miestnosti, kde sa v minulosti muselo prestriedať zopár známych osobností, či grófov a šľachty.

Veľký Biel kaštieľ

Veľmi pekne zachované sú zdobené stropy, výjavy na stropoch a sochy na zábradlí schodiska. Spoločenská sála má ozdobený lem na strope a všetky štyri steny obohatené sochami postáv boha Atlasa, ktorý na svojich pleciach akoby držali trámy tesne nad oknami. Vôbec okolie okien a miestne stĺpy nesú bohaté zdobenie, ktoré tvoria to najhodnotnejšie v celej miestnosti, aj keď možno v celom kaštieli. Aj vo vedľajšej modrej sále sa nachádza stropný výjav, hoci mierne bohatší a v každom rohu má plastiky anjelov s krížom. Z rozľahlej záhrady, dnes zanedbanej a zarastenej, vedie jedna brána na sever do Malého Bielu, hlavná sa tiahne pri čelnej strane celej stavby a vedie na krátku ulicu.

Veľký Biel kaštieľ

Tá vstupuje na hlavnú cestu približne 100 metrov od obecného úradu, alebo artézskej studni s obľúbeným zdrojom vody. Polstoročie táto stavba chátrala a až dnes sa prebúdza k životu vďaka organizáciám a umelcom, pre ktorých sú miestne priestory výbornou možnosťou na prezentácie, vystavovanie, aj stretávanie.

Veľký Biel kaštieľ

Veľký Biel kaštieľ

Veľký Biel kaštieľ

Veľký Biel kaštieľ

Veľký Biel kaštieľ
foto: ZN.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu