La Tomatina: paradajková bitka preslávila mestečko Buñol

la tomatina

Už čoskoro to znova vypukne. La Tomatina je jedným z najznámejších a najkurióznejších festivalov na svete. Koná sa každoročne v meste Buñol, nachádzajúcom sa v provincii Valencia v Španielsku. Tento jedinečný festival, ktorý sa uskutočňuje každú poslednú stredu v auguste, priláka tisíce návštevníkov z celého sveta, ktorí sa prichádzajú zúčastniť na obrovskej bitke s paradajkami. La Tomatina nie je len o zábave a chaosu, ale má aj svoje historické a kultúrne korene, ktoré sú fascinujúce.

Pôvod a história La Tomatina

História La Tomatina siaha do roku 1945. Hoci presný pôvod tejto neobvyklej oslavy nie je celkom jasný, najpopulárnejšia verzia hovorí, že všetko začalo, keď sa mladí ľudia z Buñolu počas miestneho festivalu zúčastnili na sprievode obrovských figurín „Gigantes y Cabezudos“. V priebehu udalosti sa skupina mladíkov rozhodla prebiť si cestu dopredu, čo viedlo k tomu, že jeden z účastníkov spadol a v hneve začal hádzať zeleninu zo stánku miestneho obchodníka. Ľudia v okolí sa pridali a čoskoro sa všetko premenilo na improvizovanú bitku s paradajkami.

Hoci tento incident skončil až zásahom polície, neskôr sa miestni obyvatelia rozhodli opakovať ho aj nasledujúce roky. V priebehu času sa paradajková bitka stala pravidelnou súčasťou miestneho festivalu, hoci bola v 50. rokoch na krátku dobu zakázaná kvôli obavám z porušovania verejného poriadku. Po nátlaku obyvateľov a mediálnej podpore bol zákaz zrušený a La Tomatina sa postupne rozrástla do podoby, akú poznáme dnes.

Miesto diania: Buñol

Buñol je malé mestečko v provincii Valencia, vzdialené asi 40 kilometrov západne od samotného mesta Valencia. S populáciou okolo 9 000 obyvateľov by toto mesto bolo možno nenápadným bodom na mape, ak by sa tu nekonal svetoznámy festival La Tomatina. Buñol je obklopený nádhernou prírodou, zelenými údoliami a pohoriami, ktoré tvoria malebné prostredie pre turistov prichádzajúcich na festival.

la tomatina

Priebeh festivalu

La Tomatina sa začína už v ranných hodinách, keď sa účastníci zhromažďujú v uliciach Buñolu. Celé podujatie začína o 11:00 ráno signálnym výstrelom, po ktorom sa začne paradajková bitka. Nákladné autá privezú do centra mesta niekoľko ton zrelých paradajok, ktoré sú špeciálne pestované pre túto udalosť. Paradajky sú lacné a nehodia sa na konzumáciu, čo ich robí ideálnymi na hádzanie.

Jedným z tradičných momentov pred samotnou bitkou je „palo jabón“ – stĺp pokrytý mydlom, na vrchole ktorého je umiestnená šunka. Tí, ktorí sú dostatočne odvážni a šikovní, sa pokúsia vyšplhať na stĺp a získať túto cenu. Tento akt často vyvoláva smiech a povzbudzovanie z davu, hoci dosiahnuť vrchol je veľmi náročné.

Keď bitka začne, ulice Buñolu sa okamžite premenia na červenú kašu z rozpučených paradajok. Účastníci sa snažia hodiť čo najviac paradajok na ostatných, pričom každý je už po niekoľkých minútach úplne pokrytý červenou šťavou. Bitka trvá presne hodinu, po ktorej sa ozve ďalší výstrel, signalizujúci koniec. Následne sú ulice a účastníci dôkladne očistení pomocou vody, ktorú dodávajú miestne hasičské zbrojnice.

Význam a zaujímavosti

La Tomatina je viac než len masová bitka s paradajkami. Predstavuje jedinečnú zmes zábavy, tradície a komunitného ducha. Festival je symbolom uvoľnenia, radosti a spoločenského súžitia, čo sú vlastnosti, ktoré sú dôležitou súčasťou španielskej kultúry. Vo svete zaznieva kritika, že sa tak veľmi plytvá potravinami, ktoré by mohli poslúžiť hladujúcim krajinám. Takýto návrh však inými slovami možno pretlmočiť ako „vzdajte sa tradície a veľkej udalosti vášho mesta, kedy sa stretávate a ventilujete, zároveň sa zbavte jedinečnosti, vďaka ktorej mesto prosperuje z turizmu!“. A to by sme chceli príliš.

Zaujímavým faktom je, že paradajky použité na La Tomatina sú špeciálne pestované v regióne Extremadura, ktorý je známy svojou veľkou produkciou paradajok. Tieto paradajky sú považované za príliš zrelé alebo nízkej kvality pre trh, čo ich robí ideálnymi na tento festival. La Tomatina každoročne priláka okolo 20 000 účastníkov, z ktorých mnohí sú turisti z rôznych krajín. Na zvládnutie takejto veľkej účasti musia byť zavedené prísne bezpečnostné opatrenia, vrátane obmedzenia počtu účastníkov, predaja vstupeniek a zabezpečenia dostatočného množstva zdravotníkov a záchranárov.

Súčasnosť a budúcnosť festivalu

La Tomatina sa stala globálnym fenoménom, ktorý z malého španielskeho mestečka urobil známe miesto na turistickej mape sveta. V dnešnej dobe sa dokonca organizujú podobné paradajkové bitky aj v iných krajinách, čím sa La Tomatina stala inšpiráciou pre mnoho ďalších osláv.

Napriek komercializácii a nárastu počtu turistov si festival zachováva svoju pôvodnú atmosféru a stále sa riadi rovnakými pravidlami a tradíciami, ktoré začali pred viac ako 70 rokmi. La Tomatina je tak dôkazom toho, ako sa jednoduchá zábava môže premeniť na niečo veľké a významné, čo spája ľudí z celého sveta v duchu radosti a osláv.

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.