Všetci modrookí ľudia na svete majú spoločného predka

Všetci modrookí ľudia na svete majú spoločného predka

Čo by mohli mať modrookí ľudia okrem farby očí spoločné? Modré oči sú nádherné, vedia dodať pôvab tvári sympatického človeka a dotvárajú osobitosť svetlých rás pôvodných Európanov. Aj typickým Slovákom je modrooký špinavý blond. Veľmi zaujímavou je však skutočnosť, ako ľudstvo prišlo k modrým očiam.

Modré oči

Spoločný jediný predok v dávnej minulosti

Veľmi dávno, v časoch veľkých sťahovaní národov, sa musel v Európe objaviť jediný človek, u ktorého sa vyskytla mutácia. Pre niekoho je prijateľnejšie pomenovanie chyba pri pigmentácií dúhovky oka. Namiesto bežných hnedých a čiernych odtieňov sa totiž objavil človek, ktorý sa musel narodiť s modrými očami. Bol tým geneticky zvláštny a možno zaujímavý. Existuje vysoký predpoklad, že takýchto ojedinelých ľudí nezávisle od seba bolo v zhruba rovnakom období ešte niekoľko.

Iné predpoklady hovoria o jedinom jednom s takouto „chybou“. Jeho modrookí potomkovia mali ďalších potomkov a rozvetvili sa za stáročia na toľko, že len po sto rokoch mohol mať zhruba aj 200 nositeľov takéhoto genetického kódu a po ďalšie stáročia sa genetická informácia o farbe očí niesla v jednej oblasti, prípadne sa občas dostala aj mimo jej hranice. Hovoríme pritom o období v časoch dávno pred prvými štátnymi zriadeniami, v období zberačov a lovcov, prvých usadlíkov obrábajúcich pôdu.

Vedeli ste?

1. V časoch kedy predkovia ľudí ešte obývali konáre stromov existovali aj žlté oči? Tie sa však stratili evolučným vývinom. Nedokážeme však upresniť, či šlo o bielko so žltou farbou, alebo reálne dúhovku. V každom prípade žltá farba v oku je pre predstavu dnes zaujímavá. Modrookí sú ale samozrejmosťou.

2. Keď sa fakt o spoločnom predkovi spomenie študentom kulturológie, antropológie, či dejín, pôsobí zaujímavo. Keď o tejto teórií a objave číta laik, môže mu napadnúť zmienka o príbuzenskom krížení a neprípustnosti styku príbuzných medzi sebou. Každý jeden človek na tejto zemeguli však pochádza z rovnakej prapôvodnej línie, (kde súrodenci, ale aj vzdialení bratranci sa opäť stretávali s genetickým odkazom dávneho spoločného predka) ktorá sa vyvíjala a krížila medzi sebou. V dávnom prapôvode sme si aj tak všetci príbuzní, ba dokonca aj hnedookí ľudia majú v sebe časť modrookých predkov. Otázne je, aké gény prevažujú, potom tie sa aj prejavia.

5/5 - (1 vote)
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.