ZN.SK
Modré oči

Všetci modrookí ľudia na svete majú spoločného predka

Modré oči sú nádherné, vedia dodať pôvab tvári sympatického človeka a dotvárajú osobitosť svetlých rás pôvodných Európanov. Aj typickými Slovákmi sú modrookí ľudia a špinavý blond.

Čo by mohli mať modrookí ľudia okrem farby očí spoločné? Modré oči sú nádherné, vedia dodať pôvab tvári sympatického človeka a dotvárajú osobitosť svetlých rás pôvodných Európanov. Aj typickým Slovákom je modrooký špinavý blond. Veľmi zaujímavou je však skutočnosť, ako ľudstvo prišlo k modrým očiam.

Modré oči

Spoločný jediný predok v dávnej minulosti

Veľmi dávno, v časoch veľkých sťahovaní národov, sa musel v Európe objaviť jediný človek, u ktorého sa vyskytla mutácia. Pre niekoho je prijateľnejšie pomenovanie chyba pri pigmentácií dúhovky oka. Namiesto bežných hnedých a čiernych odtieňov sa totiž objavil človek, ktorý sa musel narodiť s modrými očami. Bol tým geneticky zvláštny a možno zaujímavý. Existuje vysoký predpoklad, že takýchto ojedinelých ľudí nezávisle od seba bolo v zhruba rovnakom období ešte niekoľko.

Iné predpoklady hovoria o jedinom jednom s takouto „chybou“. Jeho modrookí potomkovia mali ďalších potomkov a rozvetvili sa za stáročia na toľko, že len po sto rokoch mohol mať zhruba aj 200 nositeľov takéhoto genetického kódu a po ďalšie stáročia sa genetická informácia o farbe očí niesla v jednej oblasti, prípadne sa občas dostala aj mimo jej hranice. Hovoríme pritom o období v časoch dávno pred prvými štátnymi zriadeniami, v období zberačov a lovcov, prvých usadlíkov obrábajúcich pôdu.

Vedeli ste?

1. V časoch kedy predkovia ľudí ešte obývali konáre stromov existovali aj žlté oči? Tie sa však stratili evolučným vývinom. Nedokážeme však upresniť, či šlo o bielko so žltou farbou, alebo reálne dúhovku. V každom prípade žltá farba v oku je pre predstavu dnes zaujímavá. Modrookí sú ale samozrejmosťou.

2. Keď sa fakt o spoločnom predkovi spomenie študentom kulturológie, antropológie, či dejín, pôsobí zaujímavo. Keď o tejto teórií a objave číta laik, môže mu napadnúť zmienka o príbuzenskom krížení a neprípustnosti styku príbuzných medzi sebou. Každý jeden človek na tejto zemeguli však pochádza z rovnakej prapôvodnej línie, (kde súrodenci, ale aj vzdialení bratranci sa opäť stretávali s genetickým odkazom dávneho spoločného predka) ktorá sa vyvíjala a krížila medzi sebou. V dávnom prapôvode sme si aj tak všetci príbuzní, ba dokonca aj hnedookí ľudia majú v sebe časť modrookých predkov. Otázne je, aké gény prevažujú, potom tie sa aj prejavia.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu