Na cestách stretávame čoraz viac áut a to znamená, že je medzi nami viac a viac vodičov. Každý chlap či žena túži mať raz vlastné vozidlo. Najlepšie je, ak si vodičský preukaz – vodičské oprávnenie, hovorovo vodičák, zabezpečíte už v mladom veku. Hoci vlastné auto ešte nemusíte vlastniť, určite vám vaši rodičia občas požičajú to svoje. Viete odkedy môžete šoférovať a aké typy vodičského preukazu vlastne existujú?
Vodičký preukaz je doklad, ktorý vás oprávňuje viesť motorové vozidlo určitej kategórie, na ktorú ste spravili príslušné testy. Prihlásiť sa do vybranej autoškoly a absolvovať testy na sk. B môže človek už v 16-tich rokoch. Jedinou podmienkou je, aby mal skúšky až v 17-tich. Ak získa vodičák jazdiť môže, ale nie sám. Pokiaľ nebude mať 18, jazdiť smie len v prítomnosti spolujazdca. Ten musí byť držiteľom vodičského oprávnenia B najmenej 10 rokov, musí byť tvojim schváleným zákonným zástupcom a byť zapísaný orgánom Policajného zboru SR v evidencii vodičov ako spolujazdec.
Výcvik sa začína ihneď po odovzdaní vyplneného formulára do vybranej autoškoly. Potrebujete samozrejme aj doklad o zdravotnej spôsobilosti s pečiatkou všeobecného lekára.
Výcvik môže byť pokladaný za ukončený po absolvovaní predpísaného počtu hodín teoretickej a praktickej výučby. Na záverečnú skúšku vás prihlasuje vaša autoškola na príslušnom dopravnom inšpektoráte.
AM
Dvojkolesové, trojkolesové, štvorkolesové a pásové motorové vozidlá s maximálnou rýchlosťou 45 km/h. S akýmkoľvek druhom pohonu alebo so spaľovacím motorom s objemom väčším ako 50 cm3 okrem bicyklov dodatočne vybaveným pomocným motorčekom so spaľovacím motorom s objemom valcov do 50 cm3 a najvyššou povolenou rýchlosťou do 30 km/h.
A1
Vozidlá skupiny A s objemom valcov do 125 cm3 a výkonom najviac 11 kW.
A
Dvojkolesové vozidlá s postranným vozíkom alebo bez neho, ktoré majú motor s objemom valcov presahujúci 50 cm3 a najvyššiu povolenú rýchlosť väčšiu ak 45 km/h. Vodičské oprávnenie skupiny A oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny A, ako aj motorové vozidlá podskupiny A1. Jazdiť je možné po dovŕšení 24 rokov.
A2
Dvojkolesové vozidlá s postranným vozíkom alebo bez neho, ktoré majú motor motocykel s výkonom motora do 35 kW.
B1
Trojkolesové a štvorkolesové motorové vozidlá a pásové motorové vozidlá zo skupiny B, ktorých maximálna rýchlosť je väčšia ako 45 km/h. S akýmkoľvek druhom pohonu alebo so spaľovacím motorom s objemom väčším ako 50 cm3. Pohotovostná hmotnosť týchto vozidiel nesmie presahovať 550 kg.
B
Motorové vozidlá okrem skupín A a T, ktorých celková hmotnosť nepresahuje 3500 kg a ktoré nemajú okrem siesta vodiča viac ako osem miest na sedenie. K tomuto typu vozidla môže byť pripojené prípojné vozidlo s hmotnosťou do 750 kg.
B+E
Súpravy zložené z vozidla skupiny B a prípojného vozidla.
C
Motorové vozidlá s celkovou hmotnosťou väčšou ako 3 500 kg, ak nepatria do skupiny D alebo T. Môže k nim byť pripojené prípojné vozidlo s hmotnosťou do 750 kg. Vodičské oprávnenie skupiny C oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny C, ako aj motorové vozidlá skupiny B, T a podskupiny C1 a B1.
C1
Vozidlá skupiny C, ktorých hmotnosť nepresahuje 7 500 kg.
C1+E
Súpravy zložené z vozidla podskupiny C1 a prípojného vozidla, ktorého celková hmotnosť je väčšia ako 750 kg.
C+E
Súpravy zložené z vozidla skupiny C a prípojného vozidla s hmotnosťou väčšou ako 750 kg.
D
Motorové vozidlá na prepravu osôb, ktoré majú okrem miesta pre vodiča viac ako osem miest na sedenie. K vozidlu môže byť pripojené prípojné vozidlo s celkovou hmotnosťou do 750 kg. Vodičské oprávnenie skupiny D oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny D, ako aj motorové vozidlá skupiny C, B, T a podskupiny D1, C1 a B1.
D1
Vozidlá skupiny D, ktoré majú maximálne 16 miest na sedenie.
D1+E
Súpravy zložené z vozidla podskupiny D1 a prípojného vozidla, ktorého celková hmotnosť presahuje 750 kg a nie je určený na prepravu osôb.
D+E
Súpravy zložené vozidla skupiny D a prípojného vozidla, ktorého celková hmotnosť presahuje 750 kg. Vodičák skupiny D a jeho podskupín získate po dovŕšení 21 rokov.
T
Poľnohospodárske a lesné traktory a iné zvláštne motorové vozidlá. Vodičské oprávnenie skupiny T oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny T, ale len na území Slovenskej republiky.
Vodičský preukaz vydaný v jednej z krajín EÚ je platný v celej Európskej únii. Ak sa presťahujete do inej krajiny EÚ, zvyčajne si nebudete musieť vymeniť preukaz. Svoj vodičský preukaz môžete v novej krajine používať, ak:
V prípade presťahovania sa do inej krajiny ako je krajina v EÚ si podrobne zistite podmienky a pravidlá v danej krajine.
0 komentárov