ZN.SK
Dóm sv. Alžbety Košice

V Košiciach odhalia knihu o Dóme sv. Alžbety od Kataríny Nádaskej

V Košiciach v marci v priestoroch Dómu sv. Alžbety v Košiciach odhalia významný knižný projekt od Kataríny Nádaskej.

V Košiciach v marci v priestoroch Dómu sv. Alžbety v Košiciach odhalia významný knižný projekt. Ako autorka za ním stojí etnologička Katarína Nádaská. Vyštudovala etnológiu a históriu a hoci sa narodila v Bratislave, siahla po téme jedného z najvýznamnejších chrámov na Slovensku. Kniha, ktorej sa uplynulé mesiace venovala, rozoberá podrobne našu významnú pamiatku dominujúcu historickému centru metropoly východu – Košiciam.

Dóm sv. Alžbety Košice

Kniha, ako sa dá pochopiť z dosiaľ vydaných informácií, bude kombináciou jej textov a kvalitných veľkých detailných fotografií fotografa Jana Williama Drnka. Drnek je pritom autorom fotografií aj predošlých veľkých projektov fotografovaných chrámov na Slovensku, vrátane fotografií oltára Majstra Pavla v Levoči v chráme sv. Jakuba.

Drahý knižný projekt pre zberateľov a nadšencov knihárskeho umenia

Aj v tomto prípade ide o prémiovú knihu vydavateľského domu IKAR, ktoré sa zvyčajne objavujú v predaji na luxusnakniznica.sk, kde sa tieto knihy objavujú v podobe limitovaných luxusných edícií. Tie ako číslované a vyhotovením špeciálne majú svoju zberateľskú hodnotu. Vzhľad knihy dosiaľ nebol odhalený a priblížený. Je nepochybné, že po 11. marci sa do médií dostanú prvé informácie o obsahu, cene, ale aj prvkoch ako je zdobenie, materiál, rozsah a podobne. Zverejnených bolo dosiaľ len veľmi málo informácií.

Dóm svätej Alžbety je významnou košickou pamiatkou, ktorá môže vo vlastnej samostatnej knihe dopomôcť k popularite, aj objasneniu jej tajomstiev a histórie. Kvalitnejšie fotografie tak môžu aj z menej známych zákutí, priestorov a vzdialenejších diel urobiť oveľa prístupnejšie umenie. Ak je totiž detailne odfotografovaný aj priestor, ktorý je ľudskému oku vzdialený pre svoju výšku, alebo nedostupný priestor, je viac ako fascinujúce nahliadnuť na tieto miesta. Aj pre častého návštevníka dómu tak môže ísť o zážitok. Dóm je predsa len neprehliadnuteľnou pamiatkou v úplnom centre mesta, je dôležitým rozpoznávacím bodom a miestom historických udalostí. Knihu len „pre seba“ si nepochybne zaslúži.

Aktualizácia 11.3.2024: po oficiálnom odhalení odkazu ide o: https://www.luxusnakniznica.sk/dom-sv-alzbety

Krásne knihy ako zberateľská vášeň

V súčasnosti sú populárne rôzne zberateľské vášne. Investovanie do umenia má tiež svojich nadšencov a priestor. Pre nenáročných čitateľov sú tu limitované edície kníh, ako v minulosti nadchol Karika jeho nedávnou limitkou. Aktuálne sú hitom knihy s farebnými oriezkami, po ktorých neraz ľudia siahnu práve kvôli obálke a až potom kvôli príbehu. Drahšie knihy sú však súčasťou nášho trhu už viac ako desať rokov. Sú príležitosťou pre náročných zákazníkov, tých, ktorí vylepšujú interiér svojich priestorov umením, obrazmi, alebo vitríny knihami s osobitou hodnotou.

Pre zberateľov sú knihy ako je táto investičnou príležitosťou. Svoj podiel na hodnote takejto knihy má pritom nie iba jej obsah, materiál, exkluzívny obsah vydania, ale tiež náklad. Čím menej kníh existuje, tým sú vzácnejšie. Zároveň môže mať zmysel aj samotné číslo limitovaného kúsku. Pokiaľ ide o číslo s príbehom, symbolikou, môže byť číslo 272 cennejšie ako číslo 116. Záleží pritom vždy na tom, pre koho ktoré číslo a aký význam má. Kombinácia roku narodenia, alebo dátumu, číslica s osobitným významom, časť adresy, alebo len pekné číslo do zbierky iných predmetov s podobným číslom.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu