Už sme takých ľudí videli na fotografiách a v dokumentárnych filmoch. Videli sme na nich, že sa usmievali, no v skutočnosti trpia fyzicky aj psychicky. Ľudia, ktorí vyrastú do extrémnych veľkostí, akoby ich organizmus nevedel, kedy prestať a tým sa deformuje. Gigantizmus je zriedkavé endokrinné ochorenie, ktoré spôsobuje abnormálny rast tela v dôsledku nadmernej produkcie rastového hormónu. Najčastejšie sa objavuje v detstve alebo v období dospievania, kedy ešte nie sú uzavreté rastové platničky kostí. Toto ochorenie má významný vplyv nielen na fyzické zdravie, ale aj na spoločenské postavenie postihnutých, ktorí často čelia diskriminácii a predsudkom. Akákoľvek liečba a pokusy o zastavenie je finančne nákladná, rovnako ako život takto postihnutého človeka. Človek s bežným vzrastom si nedokáže predstaviť, ako náročné je prežitie jediného dňa s obrovskými rukami, telom a aj to, ako ťažké je sa čo i len obuť a presunúť inam.
Čo spôsobuje gigantizmus?
Gigantizmus je najčastejšie spôsobený nádorom hypofýzy, malej žľazy umiestnenej v mozgu, ktorá kontroluje produkciu rastového hormónu. Tento nádor je zvyčajne benígny (nezhubný), no spôsobuje, že hypofýza produkuje nadmerné množstvo hormónu. To vedie k neobvykle rýchlemu rastu kostí a mäkkých tkanív. Ochorenie môže byť spojené aj s genetickými faktormi, ako je napríklad McCune-Albrightov syndróm. Alebo genetická predispozícia na familiárnu izolovanú akromegáliu, ktorá môže gigantizmus sprevádzať.
Prejavy a diagnóza
Gigantizmus sa prejavuje:
- nadmerným rastom končatín,
- neúmerne veľkou výškou,
- zväčšením rúk a nôh,
- zhrubnutím rysov tváre,
- bolesťami hlavy a problémami so zrakom, ktoré spôsobuje tlak nádoru na okolité mozgové tkanivá.
Ak sa nelieči, môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám vrátane ochorení srdca, kĺbových problémov a diabetes mellitus. Diagnóza zahŕňa krvné testy na zistenie hladiny rastového hormónu a zobrazovacie vyšetrenia, ako MRI, na detekciu nádoru hypofýzy. S týmto ochorením sa však viaže ešte mnoho ďalších chorôb, deformácií a zdravotných problémov. Často súvisia s obmedzeným pohybom a nemožnosťou bežne fungovať.
Gigantizmus v histórii
V minulosti boli ľudia s gigantizmom považovaní za „zázraky prírody“ alebo „obrov“. Pre svoje neobvyklé rozmery čelili stigmatizácii, povier a často končili na okraji spoločnosti. Niektorí z nich boli dokonca predávaní do ľudských cirkusov, kde ich prezentovali ako atrakcie. Tieto „ľudské cirkusy“ boli obľúbenou zábavou 19. a začiatku 20. storočia, no z pohľadu dnešnej etiky predstavujú smutnú kapitolu histórie.
Známe historické prípady gigantizmu
- Robert Wadlow (1918–1940)
Robert Wadlow, známy ako „altonský obor“, je považovaný za najvyššieho človeka v zdokumentovanej histórii. Meral 272 cm a vážil viac ako 200 kg. Napriek svojmu fyzickému obroviu trpel viacerými zdravotnými komplikáciami a zomrel vo veku 22 rokov na infekciu spôsobenú ortopedickým aparátom. - Anna Haining Bates (1846–1888)
Anna Haining Bates bola vysoká 241 cm a pochádzala z Kanady. Vďaka svojej výške sa stala atrakciou cirkusu P. T. Barnuma. Známa je aj tým, že sa vydala za iného obra, Martina Van Burena Batesa, ktorý meral 236 cm. Spolu sa zapísali do histórie ako jeden z najvyšších manželských párov. - André the Giant (1946–1993)
Francúzsky zápasník a herec André René Roussimoff, známy ako „André the Giant“, trpel akromegáliou – stavom podobným gigantizmu, ktorý sa však rozvíja v dospelosti. Vďaka svojej výške (224 cm) a charizme sa stal legendou profesionálneho wrestlingu a hral vo filme Princezná nevesta. - Johann Petursson (1913–1984)
Islandský obor Johann Petursson meral 234 cm a často vystupoval v ľudových cirkusoch po celom svete. Jeho život sa stal symbolom tragickej irónie – obdivovaný pre svoju výšku, no zároveň osamelý a izolovaný od bežnej spoločnosti.
Ilustračná fotografia nezachytáva reálnu existujúcu osobu.
Gigantizmus vo filme
Niektorí ľudia s gigantizmom našli útočisko vo filmovom priemysle, kde ich neobvyklý vzhľad predurčoval na úlohy vo fantasy a hororoch. Príkladom je Richard Kiel, ktorý trpel akromegáliou a preslávil sa ako zloduch Jaws v sérii o Jamesovi Bondovi. Napriek tomu, že akromegália je odlišná od gigantizmu, mnohí herci so zväčšenými rysmi tváre a veľkou postavou dokázali využiť svoj výzor vo svojej kariére.
Gigantizmus dnes
V súčasnosti je gigantizmus lepšie pochopený a diagnostikovaný. Liečba zahŕňa chirurgické odstránenie nádoru hypofýzy, podávanie liekov na potlačenie produkcie rastového hormónu a ožarovanie. Moderná medicína umožňuje zlepšiť kvalitu života ľudí trpiacich gigantizmom, no sociálne stigmy a psychické výzvy stále pretrvávajú. Príbehy historických postáv nám pripomínajú, aké dôležité je podporovať inklúziu a rešpekt k rozdielom v spoločnosti.