Alkoholová prohibícia je fenomén, ktorý sa neobmedzuje len na slávne obdobie v USA. V rôznych obdobiach a krajinách sveta sa zavádzali zákazy na predaj, výrobu a konzumáciu alkoholu z rôznych dôvodov – náboženských, morálnych, politických alebo zdravotných. Tieto zákazy mali rôzne ciele, ako zníženie kriminality, zvýšenie produktivity obyvateľstva alebo posilnenie náboženských hodnôt, no ich dôsledky sa líšili a často viedli k nepredvídateľným problémom.
Alkoholové prohibície v dejinách a vo svete
Rusko – prohibícia počas prvej svetovej vojny (1914 – 1925)
V Rusku bola prohibícia zavedená počas prvej svetovej vojny. Cár Mikuláš II. zakázal predaj alkoholu v snahe zvýšiť vojnové úsilie a morálku. Pred vojnou bol alkohol, najmä vodka, dôležitým zdrojom príjmov pre štát. Cár však veril, že prohibícia pomôže zlepšiť produktivitu obyvateľstva a posilniť morálku vojakov. Napriek týmto cieľom zákaz alkoholu viedol k nárastu nelegálneho obchodovania s alkoholom a domácemu vareniu vodky, ktorá bola často nekvalitná a zdraviu nebezpečná. Počas boľševickej revolúcie a následnej občianskej vojny sa prohibícia stala súčasťou politických reforiem, ale v roku 1925 bola oficiálne zrušená, keď si sovietska vláda uvedomila, že zdanenie alkoholu je dôležitým zdrojom príjmov.
Island (1915 – 1922, pre pivo do 1989)
Island zaviedol úplný zákaz alkoholu v roku 1915 po celonárodnom referende. Dôvodom bola prevažne morálna kampaň, ktorá varovala pred škodami spôsobenými alkoholom. Prohibícia na víno bola zrušená v roku 1922, keď Španielsko hrozilo ukončením dovozu islandských rýb, ak Island neumožní dovoz španielskeho vína. Zákaz na pivo s obsahom alkoholu nad 2,25 % však pretrvával až do roku 1989, a to z obáv, že by lacné pivo viedlo k zvýšenej konzumácii alkoholu medzi mladými ľuďmi.
Nórsko (1916 – 1927)
Nórsko zaviedlo prohibíciu alkoholu v roku 1916 v reakcii na rastúce obavy z alkoholizmu. Počas tejto doby bolo zakázané predávať destilované nápoje, zatiaľ čo víno a pivo boli dostupné. Rovnako ako v prípade Islandu, prohibícia narazila na medzinárodné tlaky – najmä zo strany Španielska a Portugalska, ktoré protestovali proti zákazu dovozu svojich vín. V roku 1927 bola prohibícia zrušená, keď vláda uznala, že zákaz mal za následok iba nárast čierneho trhu.
Kanada (1916 – 1927)
Kanada zaviedla prohibíciu počas prvej svetovej vojny z podobných dôvodov ako Rusko – na podporu vojnového úsilia. Každá provincia však mala možnosť spravovať svoje vlastné zákony. Prohibícia sa začala v roku 1916, no pretrvávala len niekoľko rokov a bola zrušená na rôznych miestach do konca 20. rokov. Jedinou výnimkou bola provincia Princ Edward Island, kde prohibícia trvala až do roku 1948. Napriek zákazom sa alkohol pašoval z USA a vznikol obrovský čierny trh, najmä v oblastiach ako Quebec a Ontario.
Fínsko (1919 – 1932)
Fínsko zaviedlo alkoholovú prohibíciu po získaní nezávislosti od Ruska v roku 1919. Podobne ako v USA, aj vo Fínsku vznikol rozsiahly čierny trh a nárast kriminality. Pašovanie alkoholu z Nemecka a Estónska sa stalo bežnou praxou a zisky z nelegálneho obchodu rástli. Po verejnom referende v roku 1932 bola prohibícia zrušená a predaj alkoholu sa dostal pod kontrolu štátneho monopolu Alko, ktorý funguje dodnes.
Neprehliadnite: Prohibícia pritom funguje v niektorých krajinách dodnes.