ZN.SK
Biblia s fotografiami oltára Majstra Pavla z Levoče

Vychádza unikátna Biblia s fotografiami oltára Majstra Pavla z Levoče

Jedna z najvýznamnejších gotických pamiatok strednej Európy sa nachádza v chráme Sv. Jakuba v Levoči. Slávny oltár Majstra Pavla z Levoče

Jedna z najvýznamnejších gotických pamiatok strednej Európy a Slovenska sa nachádza v chráme Sv. Jakuba v Levoči. Slávny oltár Majstra Pavla z Levoče je jedným z najvýznamnejších kultúrnohistorických pokladov Slovenska a vidieť ho môžeme len v rámci návštevníckych prehliadok z diaľky. Príležitosť nazrieť naň podrobne a z blízka však nemá hocikto. Onedlho však prichádza zaujímavá verzia Biblie, ktorá nahliadne na podrobnosti, sochy, prvky samotného oltára tak detailne, ako ešte nikdy predtým. Biblia, ktorá nadchne zberateľov luxusných kníh, avšak rovnako tak tých, ktorí neodolajú možnosti nahliadnuť na slávny oltár z blízka.

Biblia s fotografiami oltára Majstra Pavla z Levoče

Unikátne dielo zo severovýchodu Slovenska

Je až neuveriteľné, že v rovnakom roku, 1508, kedy Michelangelo maľoval Sixtínsku kaplnku, dokončoval iný majster na oveľa severnejšom mieste oldár, ktorý budeme obdivovať ešte niekoľko storočí. Dielo Majstra Pavla z Levoče je súčasťou našich dejín, učebníc dejepisu, dôležitá téma odborov kulturológie a štúdia turizmu. Viac ako 18 metrov vysoký drevený gotický oltár zachytáva svätcov, rôzne výjavy a mnoho unikátnych prvkov, ktoré si ako návštevníci chrámu nemáme ako všimnúť. Chýba nám tak tesný pohľad na detaily, aký majú len reštaurátori, alebo fotografi so špeciálnym povolením.

Biblia s fotografiami oltára Majstra Pavla z Levoče

Gotický oltár, na toľko cenný, že je zapísaný na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, zachytil profesionálny fotograf Jan William Drnek a vydavateľstvo IKAR, a.s. jeho prácu spojilo s biblickými textami a nie bežnými materiálmi. Vzniká tak hneď dvojverzia knihy kníh, aká sloví veriacich, zberateľov, ako aj ľudí, ktorým sú Levoča, alebo priamo dielo záhadného umelca blízke.

Dve verzie luxusných kníh, každá v inom vyhotovení a cene

BIBLIA s dielom Majstra Pavla, ručne viazaná s limitovaným nákladom 150 číslovaných výtlačkov je v cene 1500 EUR. Lacnejší variant je vydávaný v náklade 777 výtlačkov a predávaný opäť ako číslovaný náklad za cenu 300 EUR. Vzájomne majú knihy rovnaký obsah. Odlišuje ich skôr prídavný obsah a materiálové vyhotovenie.

Biblia s fotografiami oltára Majstra Pavla z Levoče

Drahší variant v náklade 150 kusov:

 • luxusné, ručne viazané vydanie knihy (856 strán, formát 28 × 37,5 cm) v boxe s polyakrylátovým vrchom,
 • výtlačok fotografie oltára (50 × 85 cm ) na polomatnom, jemne žilkovanom kvalitnom papieri FOMEI Collection Baryta SILK, podpísaný fotografom Jánom Williamom Drnekom,
 • darček – otváracie retabulum Majstra Pavla (39,6 × 29,7 cm), ktorý sa skladá z dvoch listov. Na tlač je použitý papier Tatami Syboli Ivory 250 gr,
 • sprievodnú brožúru tlačenú hexachromom s popisom oltára, života Majstra Pavla a fotografií publikovaných v BIBLII. Na tlač je použitý papier Tatami Syboli Ivory,
 • list vlastníctva s menom vlastníka

Materiálové spracovanie:

 • Knižné dosky sú zo špeciálne upraveného, moreného jaseňového dreva hrúbky 10 mm po obvode skosené. Predná a zadná doska sú v chrbte spojené pásom hovädzej kože. Chrbátik je spevnený piatimi pásmi umelých väzov. Z pravej kože sú aj kapitáliky.
 • Na chrbte knihy je použitá zlatá razba.
 • Každý výtlačok je ručne viazaný v kníhviazačskej dielni Richard Mayer v Esslingene.
 • Biblia má rozsah 792 biblických textov tlačených dvoma farbami, čiernou a zlatou a 60 strán farebných ilustrácii tlačených Hexachromom. Na tlač je použitý papier Tatami Syboli Ivory.
 • V knižnom bloku je všitých osem farebných príloh: šesť príloh po ôsmich stranách, dve prílohy po šiestich stranách majú oltárové lomy. Ich rozložením vzniká panoramatický pohľad.
 • Každý hárok knihy je orezaný samostatne, čím vzniká jedinečná štruktúra orezu knižného bloku. Oriezka je nafarbená, čím získava stredoveký ráz.

Lacnejší variant v náklade 777 kusov obsahuje:

 • exkluzívne vydanie strojovo viazanej knihy v puzdre (856 strán, formát 28 × 37,5 cm),
 • darček – otváracie retabulum Majstra Pavla (39,6 × 29,7 cm), ktorý sa skladá z dvoch listov. Na tlač je použitý papier Tatami Syboli Ivory 250 gr.,
 • sprievodnú brožúru tlačenú hexachromom s popisom oltára, života Majstra Pavla a fotografií publikovaných v BIBLII. Na tlač je použitý papier Tatami Syboli Ivory,
 • biele textilné rukavice pre šetrné zaobchádzanie s knihou.
 • priama predajná stránka je na adrese: https://www.luxusnakniznica.sk/biblia-s-dielom-majstra-pavla

Biblia s fotografiami oltára Majstra Pavla z Levoče

 • Na prebal a puzdro je použitý poťahový materiál Vivella Synt3 zdobený slepotlačou, zlatou razbou a vlepeným obrázkom tlačeným hexachromom na prednej strane vo veľkosti cca 1/3 prednej dosky. Lepenka je hrúbky 4 mm.
 • V knihe sú tri lacetky: hnedá, zlatá a zelená, so zlatou kapitálkou
 • V knižnom bloku je všitých osem farebných príloh: šesť príloh po ôsmich stranách, dve prílohy po šiestich stranách majú oltárové lomy. Ich rozložením vzniká panoramatický pohľad.

Najlacnejší variant na 856 stranách za 120 EUR

Aktualizované: Ešte lacnejší variant prichádza na trh v jeseni 2021. Zmenšené vydanie tejto knihy je zaujímavé po mnohých stránkach. Ide o akýsi ekonomický variant, ktorý je stále tlačený na drahšom, nie teda len tak obyčajnom papieri. Hrubá hodnotná kniha bude naozaj zaujímavá pre tých, ktorí hľadajú nejakú zaujímavú Bibliu a tá Levočská má vysoké ambície, aby sa stala tou klasickou slovenskou klasikou pre tých, ktorí si Bibliu chcú zadovážiť vo finančne únosnej a predsa luxusnej verzii. V predaji je na bux.sk v predpredaji za 111 EUR a neskôr už v iných cenách. Pozrieť si ju môžete tu.

Zdroj popisov a vyhotovenia pochádza z predajnej stránky www.luxusnakniznica.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu