ZN.SK
rozhodovanie

Život v podnájme alebo vlastné bývanie, čo sa viac oplatí?

Predajné ceny nehnuteľností medziročne stále rastú a podmienky na získanie hypotéky sa neustále sprísňujú. Čoraz viac, nielen mladých, ľudí

Predajné ceny nehnuteľností medziročne stále rastú a podmienky na získanie hypotéky sa neustále sprísňujú. Čoraz viac, nielen mladých, ľudí si preto oprávnenie kladie otázku, či sa im oplatí investovať do vlastného bývania, alebo radšej žiť v podnájme. Obe možnosti majú svoje pre a proti. Správne rozhodnutie sa preto môže líšiť od prípadu k prípadu. Pozrime sa spoločne na to, čo všetko by ste mali zvážiť pred urobením konečného rozhodnutia.

rozhodovanie

Kedy si zvoliť radšej prenájom

Hlavným benefitom bývania v prenájme je flexibilita. Nevyhovuje vám viac lokalita, veľkosť bytu či noví susedia? Získali ste prácu v inom meste? Jednoducho sa zbalíte a hor sa za novým dobrodružstvom. Kdežto v prípade vlastného bývania by jeho výmena bola o niečo zložitejšia, aj keď, samozrejme, stále možná.

Bývanie v prenájme je navyše jednoduchšie a rýchlejšie dostupné a nevyžaduje si veľký vstupný kapitál. Stačí zložiť kauciu, zaplatiť mesačný nájom a razom môžete bývať v novom byte.

Život v prenájme tak nepochybne ocenia všetci, ktorých životná situácia je stále vo vývoji, a tak kupovať vlastnú nehnuteľnosť zatiaľ nemá zmysel, nakoľko nevedia, kde budú o pár mesiacov, nie to ešte rokov.

Prenájom sa viac oplatí aj jednotlivcom, ktorým zatiaľ stačí jednoizbový byt, ale v budúcnosti si plánujú založiť rodinu, čím budú ich nároky na bývanie časom vyššie. V súčasnosti sa najmä v hlavnom meste a niektorých krajských mestách stretávame s trendom poklesu cien nájmov, pričom naopak predajná cena nehnuteľností neustále narastá a tento trend bude podľa odborníkov naďalej rásť. V takomto prípade vyjde teda nájom pravdepodobne finančne výhodnejšie (z pohľadu pravidelných mesačných nákladov), než by vychádzala splátka hypotéky a náklady na chod nehnuteľnosti.

Kedy bude efektívnym riešením vlastná nehnuteľnosť

Pred kúpou vlastného bývania je ideálne mať svoje predstavy o živote ustálené a byť pripravený na dlhodobý záväzok. Uprednostniť kúpu pred prenájmom je rozhodne lepšie ak v rozmedzí najbližších rokov plánujete založenie vlastnej rodiny. S rodinou sa zaiste nebudete chcieť tlačiť v malom byte a platiť peniaze za niečo, čo nie je vaše.

V prípade dvojice je taktiež pravdepodobnejšie, že náklady na hypotéku a chod nehnuteľnosti budú nižšie, než mesačný nájom. Vďaka kúpe vlastnej nehnuteľnosti tak získate mesačne voľné financie na iné potreby. Navyše získate aj pomyslenú väčšiu istotu bývania – nemusíte sa báť zvýšenia nájomného či predĺženia nájmu po uplynutí dohodnutej doby prenájmu. Aj vybavovanie hypotéky je jednoduchšie predtým, ako pôjde žena na materskú.

Samozrejme, najdôležitejším faktorom v tomto prípade aj tak budú financie, konkrétne výška vašich úspor, prípadné iné dlhy a pravidelný mesačný príjem. Získať hypotéku v 100 % hodnote kupovanej nehnuteľnosti dnes už nie je nemožné a taktiež musíte splniť aj zákonom stanovený dlhový strop a maximálnu možnú výšku hypotéky a mesačnej splátky.

Kedy radšej počkať?

Ak z akýchkoľvek dôvodov nemožno váš príjem považovať za stabilný alebo dostatočný na získanie hypotéky, s kúpou nehnuteľnosti radšej počkajte kým sa vaša finančná situácia stabilizuje a dočasne využite radšej bývanie v podnájme.

Opak platí len v prípade, ak je váš mesačný nájom vyšší, než by bola splátka hypotéky a celková možná suma, ktorú môžete v rámci hypotéky získať postačuje na kúpu požadovanej nehnuteľnosti. A tu vám môže pomôcť napríklad aj kompromis – výmena bytu v centre mesta za montovaný dom v satelitnej dedine. Montované domy v okolitých dedinkách, či prímestských častiach sú spravidla lacnejšie, než byty v centre v mesta. Získate tak komfort vlastného bývania, v porovnaní s bytom ešte aj s vlastnou záhradou a v prípade rozumného výberu zvládnete financovanie hypotékou a možno si ešte aj znížite pravidelné mesačné náklady. V prípade že nemáte vlastný pozemok, môžete financovať aj kúpu pozemku cez hypotéku. Úrokové sadzby sú stále na rekordne nízkej úrovni a je rozumné to využiť.

Náhlenie sa s kúpu vlastnej nehnuteľnosti, ale naopak aj dlhodobé odkladanie tohto kroku, vie život značne skomplikovať. Pri rozhodovaní sa v prospech prenájmu alebo kúpy sa snažte preto rozhodovať racionálne a najmä s ohľadom na vašu aktuálnu situáciu, ale aj plány do budúcnosti. V prípade, ak si nie ste istí, ktorú variantu uprednostniť, nebojte sa požiadať o pomoc skúsených finančných poradcov, ktorí vám pomôžu prepočítať obe varianty, či vziať do úvahy aj alternatívne varianty, napríklad kúpu domu namiesto plánovaného bytu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu