Kemping, čiže stanovačka. Leto je tu a tak ako každý rok, mnohí z nás využijú možnosť vyraziť niekam za zaslúženým oddychom. Istotne ste aj vy uvažovali vymeniť hluk veľkomesta za útek do prírody. Leto je ideálnym časom na kempovanie, preto sme si pre Vás pripravili tipy a triky, ktoré sa vám rozhodne pri kempovaní zídu.
Každý správny cestovateľ má svoj spôsob ako si zbaliť batožinu. Či už je to zrolovanie oblečenia pre ušetrenie miesta, balenie do uzatvárateľných menších tašiek alebo jednoducho cestovania na ľahko. Existujú však aj triky, ktoré vám pomôžu pobaliť všetko čo potrebujete. Vyplnenie topánok ponožkami vám ušetrí veľa miesta, rovnako ako skladanie tričiek odpredu dozadu a rolovanie do cylindrov alebo používanie vzduchotesných obalov pre expertov.
Nie je potrebné nosiť surové jedlo v obedároch, pokiaľ si viete vytvoriť obaly aj sami. Stačí vám vrchná časť plastovej fľaše, vrchnák a plastový sáčok. Výhodou je možnosť hermetického uzavretia a zamedzenia prístupu vzduchu.
Ak kempujete v lese alebo pri jazere, musíte čeliť prírodným živlom. Na to sa treba poriadne pripraviť! Ak je veterno, postavte si okolo stanu kamene – zabezpečíte tak stanu lepšiu stabilitu. Alternatívou je priviazanie stanu o strom. Výhodou tohto riešenia je napnutý špagát, na ktorom môžete sušiť oblečenie. Vyhnite sa stavaniu stanov v tesnej blízkosti vodných tokov a osamotených stromov.
Kempovanie počas leta môže byť náročné. Aby ste sa vyhli slnečnému žiareniu a teplu v stane, je odporúčané stavať v tieni stromov. Otvor v stane by mal smerovať k východu slnka. Pri stavaní stanu by ste nemali podceňovať ani smer vetra a stavať stan v jeho smere. Vietor takisto váš stan prevzdušní a ochladí. Ak ani toto váš stan dostatočne neochladí, môžete ho jednoducho poprášiť malým objemom vody, vyparovaním a tepelnou reakciu so vzduch v stane ochladí.
Možno sa niektorí z vás zamýšľali nad tým ako postaviť oheň, pokiaľ nemáte papier na zapálenie. Máme pre vás dobré správy – je to celkom jednoduché. Vykopte malú jamu, ktoré obkolesíte kamením. Suché haluze postavte do tvaru teepee a na zapálenie použite korkové uzávery napustené alkoholom – jednoduché a ekologické.
Po dlhom dni prechádzok, rybárčenia alebo kajakovanie všetci isto vyhladneme. Aby sme nabrali novú energiu, treba si uvariť plnohodnotné jedlo. Tu vám bude cenným pomocníkom hliníková fólia, môžete v nej uvariť čokoľvek, vrátane vajec. Nezabudnite však pridať kúsok masla alebo kvapku oleja. Ak dostanete napríklad chuť na palacinky, pripravte si doma cesto a uskladnite ho vo fľaši od kečupu. Zaberie menej miesta a ušetrí vám čas.
Od kempovania môže mnohých isto odrádzať nepríjemný hmyz. Pravdou je, že hmyz ku kempovanie nanešťastie patrí. Existujú však možnosti ako ich prítomnosť minimalizovať.
Inšpirácie čo na seba nájdete na http://www.shopalike.sk
0 komentárov