ZN.SK
Komár cicia

Prečo na niektoré miesta komáre štípu viac a na iné menej?

O tom, prečo si komáre vyberajú konkrétnych ľudí a iných nechávajú na pokoji, existuje mnoho teórií, konšpirácií, aj pravdy. Pravdou je, že nejde o sladkú krv…

O tom, prečo si komáre vyberajú konkrétnych ľudí a iných nechávajú na pokoji, existuje mnoho teórií, konšpirácií, aj pravdy. Pravdou je, že nejde o sladkú krv, ako sa domnievali naše staré mamy, ale o pach potu, vďaka ktorému komár jasne identifikuje, že nejde o látku, klobúk, figurínu, ale skutočného človeka,alebo živú bytosť. Komáre hľadajú krv, čiže žily… čiže pokožku, cez ktorú dokážu preniknúť a žily, z ktorých sa napijú. Nejde o pach, ako ho vníma človek. Skrátka niekto vonia viac a niekto menej. neberte to nikdy osobne.

Komár cicia

Ich štípancom sa dá predísť vhodným repelentom, hoci ak preniká viac špecifický pach človeka, niekedy nepomôže žiaden bežne dostupný repelent.

Kde komáre štípu najviac?

Komáre vyhľadávajú také miesta, cez ktorých sa ľahko dostanú k žilám. Preto, aknie sú ohrozované, radi nájdu osvedčené miesta, o ktorých vedia, že tam budú mať úspech. Sú nimi spodné časti ramien, ale aj viditeľné žilnaté miesta na nohách, v spodnej časti nad chodidlami, v členkoch, alebo v kĺbových zhyboch. Na tvár útočia len tie najôdvážnejšie samice. Vedia totiž, že ukazovať sa pred očami znamená upozorniť obeť na svoju prítomnosť a zvýšiť jej opatrnosť. Komáre nie sú celkom hlúpe a ich taktika je hlavne byť „nepozorovaní“.

Aj preto volia miesta také, ku ktorým sa priblížia bez spozorovania a dokážu sa nacicať bez prerušenia. Hrozí im tak najmenšie nebezpečenstvo, pretože si ic nevšimneme, necítime ich, nevidíme. Ani nedosiahneme k nim bez toho, aby sme o svojom zámere komára zabiť alebo odplašiť nedali vopred najavo. Cieli na miesta, z ktorých dostatočne dobre vidí, či je spozorovaný a má sa dať na útek.

Čo teraz?

Ak už sa mu podarilo dosiahnuť čo chcel… ako zmierniť bolesť štípancov? Hovorí sa, že komáre odpudzujú niektoré druhy stromov a rastlín v záhrade. Medzi nimi je aj katalpa, okrasný strom s výraznými veľkými listami v tvare srdca. Pri premnožení komárov možno stojí za úvahu siahnuť po rastlinách s takýmto účinkom, hoci chýba k tomu vedecký výskum. Uvítali by sme ho nepochybne viacerí.

TIP: gély, prípravky na odstránenie kliešťov, alebo na zmiernenie bolesti po bodnutí / uštipnutí komárom nájdete v ponukách online lekární benulekaren.sk | etabletka.sk | lekarendoma.sk| lekarentriveze.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu