Slávne výtvarné diela, ktoré sa stratili. Obrazy nesmiernej hodnoty

galéria a zlodej počas noci s baterkou, ukradnuté diela a obrazy

Výtvarné umenie na maliarskom plátne môže mať cenu plátna a použitých farieb, ale rovnako tak môže byť dôvodom majetkových a súdnych vojen, či ťaženia celých armád. Sú obrazy v hodnote miliónov dolárov, ktorých cena je vysoká pre to, čo zachycujú. V časoch, keď nebola fotografia, boli jedinou možnosťou zachytenia obrazu maľby. Maliari schopní vyrábať si farby, napínať plátna a vytvárať obrazy, boli vysoko cenení. Čudujete sa, prečo je niektoré umenie tak drahé? Na jedinom plátne je totiž zachytené množstvo prvkov, kultúra, móda, správanie, emócie a mnoho detailov. Ak je k obrazu príslušné meno autora, násobí hodnotu diela aj život tohto autora. Jeho osobnosť, úspechy a sláva.

galéria a zlodej počas noci s baterkou, ukradnuté diela a obrazy

Diela, pri ktorých je záznam histórie, vieme, prečo bolo dielo namaľované, kedy, pre koho, je súčasťou dejín. Kto by nechcel mať doma kúsok takýchto dejín, ktoré sú v učebniciach a odborných knihách? Investícia do takéhoto umenia je známa ako tá, ktorá rastie.  Enormne narastá aj hodnota diel, ktoré ako slávne poznáme, no stratili sa. Dnes o nich nemáme žiadne záznamy, netušíme, kde sú. Mnohé umelecké diela sa stratili pri cielených krádežiach. Najviac ich zmizlo počas ťaženia cez II. svetovú vojnu. Nacisti vykrádali múzeá obsadených krajín. Aj u nás vykrádali Sovieti kaštiele a zámky, ktoré obsadili pre účely ich štábov a velenia. Rusi povykrádali galérie a múzeá histórie aj na miestach, ktoré po v rokoch 2022 až 2024 obsadili a zničili. Je azda každému jasné, že návrat takýchto diel je komplikovaný až nemožný.

galéria a zlodej počas noci s baterkou, ukradnuté diela a obrazy

Aké slávne diela sa stratili a môžu mať miliónovú hodnotu

„The Concert“ (Koncert) – Johannes Vermeer

Tento obraz zachytáva tri postavy pri hudobnom nástroji. Je to typická domáca scéna zo 17. storočia s dôrazom na detail a hru svetla, charakteristická pre Vermeera.

  • Rok vytvorenia: 1664
  • Stratené: Obraz bol ukradnutý počas slávnej krádeže v Isabella Stewart Gardner Museum v Bostone v roku 1990 a jeho osud je stále neznámy.

„The Storm on the Sea of Galilee“ (Búrka na Galilejskom mori) – Rembrandt van Rijn

Tento obraz zobrazuje Ježiša a jeho učeníkov bojujúcich s búrkou na mori. Je jediným známym Rembrandtovým dielom, ktoré zobrazuje morskú scénu.

  • Rok vytvorenia: 1633
  • Stratené: Bol taktiež ukradnutý z Isabella Stewart Gardner Museum v roku 1990 a jeho poloha je stále neznáma.

„Le Pigeon aux petits pois“ (Holub s hráškom) – Pablo Picasso

Tento kubistický obraz zobrazuje abstraktný holub medzi geometrickými tvarmi a farebnými plochami, typickými pre Picassove diela z tohto obdobia.

  • Rok vytvorenia: 1911
  • Stratené: Bol ukradnutý z Musée d’Art Moderne v Paríži v roku 2010 spolu s ďalšími významnými dielami a jeho súčasná poloha nie je známa.

„Portrait of a Young Man“ (Portrét mladého muža) – Raffael

Tento obraz pravdepodobne zobrazuje Raffaelov autoportrét alebo portrét niekoho z jeho blízkeho okolia. Je to dielo z neskoršej fázy umelcovho života a vyznačuje sa typickým renesančným štýlom.

Raffael stratený obraz

  • Rok vytvorenia: 1513–1514
  • Stratené: Stratil sa počas druhej svetovej vojny z Národného múzea v Krakove a odvtedy sa nepodarilo určiť jeho polohu.

„Nativity with St. Francis and St. Lawrence“ (Narodenie s. Františkom a sv. Vavrincom) – Caravaggio

Tento barokový obraz zobrazuje scénu Narodenia Ježiša Krista so svätými Františkom a Vavrincom. Caravaggio využil dramatickú hru svetla a tieňa, čo je pre neho charakteristické.

  • Rok vytvorenia: 1609
  • Stratené: Bol ukradnutý z Oratória sv. Vavrinca v Palerme v roku 1969 a jeho osud je stále neznámy. Predpokladá sa, že je súčasťou neznámej súkromnej zbierky.

„The Just Judges“ (Spravodliví sudcovia) – Jan van Eyck

Tento panel, súčasť dreveného oltára, bol súčasťou monumentálneho Gentu Altára. Zobrazuje skupinu spravodlivých sudcov na koňoch.

  • Rok vytvorenia: 1432
  • Stratené: Panel bol ukradnutý z katedrály sv. Bavona v Gentu v roku 1934 a je stále nezvestný. Je to jeden z najdlhšie hľadaných umeleckých diel. Pozrieť si ho môžete na odkaze: https://www.wikidata.org/wiki/Q2157202

„Portrait of Dr. Gachet“ (Portrét Dr. Gacheta) – Vincent van Gogh

Tento obraz zobrazuje doktora Paula Gacheta, lekára, ktorý sa staral o Van Gogha v jeho posledných mesiacoch života. Je to jedno z najslávnejších Van Goghových diel.

  • Rok vytvorenia: 1890
  • Stratené: Po predaji na aukcii v roku 1990 za rekordnú sumu sa obraz stratil z verejného dohľadu. Existuje len málo informácií o jeho súčasnej polohe, ale oficiálne nie je považovaný za stratený, iba za nezvestný. Presnejšie, obraz je v súkromnej zbierke. Nie je prepožičaný žiadnej galérii. Tým, že nie je známy ani majiteľ, je chránený pred záujmom organizovaných skupín, ktoré by sa mohli zameriavať na drahé obrazy. Tým, že je v utajení, rastie hodnota aj samotnému obrazu. Už len preto, že ako nevidený, skrytý, dostáva nálepku tajomný.

„Madonna with the Yarnwinder“ (Madona s vretenom) – Leonardo da Vinci

Tento obraz zobrazuje Madonu držiacu Ježiška, ktorý sa hrá s vretenom. Dielo je typické pre Leonarda, ktorý sa zameriaval na jemné detaily a harmonickú kompozíciu.

  • Rok vytvorenia: 1501
  • Stratené: Bolo ukradnuté z hradu Drumlanrig v Škótsku v roku 2003. Neskôr bolo nájdené a vrátené, a preto už nie je považované za stratené.

„The Battle of Anghiari“ (Bitka pri Anghiari) – Leonardo da Vinci

Tento obraz, známy aj ako „Stratená bitka“, zobrazuje intenzívnu scénu z bitky pri Anghiari. Je považovaný za jedno z majstrovských diel Leonarda, ale z pôvodného náčrtu sa zachovalo len niekoľko fragmentov. V tomto prípade je stratené dielo stratené inak. Vieme o jeho podobe a vzhľade vďaka nákresom, z ktorých poznáme výjav a význam scény. Dielo sa však stratilo nie krádežou, ale chybou, prestavbou, či zánikom z hľadiska architektúry. Vzniklo v roku 1505 a stratilo sa nevedno v akom období. Zaniknúť mohlo počas prestavby, dohady hovoria aj o zničení, alebo sa nemuseli zachovať dôkladne uvádzané informácie o tom, kde dielo autor namaľoval. Existuje však domnienka, že by mohlo byť ukryté za iným freskovým dielom v Palazzo Vecchio vo Florencii.

„Portrait of a Lady“ (Portrét dámy) – Gustav Klimt

Tento portrét zobrazuje mladú ženu a je charakteristický Klimtovým zlatým obdobím, kde používal dekoratívne vzory a zlaté akcenty. Je za ním ukrytý zaujímavý príbeh, aj domnienka, že krádež a možná cielená výmena za falzifikát, mohli byť plánovanou fintou, ako sa obohatiť a svetu podhodiť iné sústo.

  • Rok vytvorenia: 1916–1917
  • Stratené: Bol ukradnutý z galérie Ricci Oddi v Piacenze v roku 1997. Prekvapivo bol objavený až v roku 2019, keď ho našli v tajnej priehradke v rámci galérie.
Mohlo by zaujímať tiež:
Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.