ZN.SK
Wawel v Krakowe

Mesto Krakov a TOP 5 miest, ktoré musíte vidieť (popis trasy)

Krakov sa mnoho krát spája s poznávacími zájazdmi do koncentračných táborov Osvienčim – Auschwitz I a II. Je to však aj samostatné krásne historické mesto, v ktorom môžete pokojne…

Zľavy na wellness pobyty

Krakov sa mnoho krát spája s poznávacími zájazdmi do koncentračných táborov Osvienčim – Auschwitz I a II. Je to však aj samostatné krásne historické mesto, v ktorom môžete pokojne stráviť niekoľko dní a stále neuvidíte všetko podstatné. Ako historické mesto, v ktorom sa korunovali aj poľskí králi, má historický význam, ktorý si zachovalo mesto dodnes. Trás, ktoré popisujú významné miesta, môže byť mnoho. Je však trasa, ktorou nemôžete nič  pokaziť. Môže tak byť inšpiráciou pre tých, čo do Krakova vyrážajú na vlastnú päsť.

Brehy Visly pred Wawelom

Azda všetky poznávacie zájazdy, či už sprevádzané, alebo s voľným rozchodom, začínajú na autobusovom stanovisku na brehu Visly. Vidieť odtiaľ Wawel. Miestny hrad, hradby a kláštor s ďalšími stavbami. Výrazné strážne veže sú viditeľné z viacerých ulíc okolitého mesta. Je to strategický dôvod. Je bežné vyraziť po brehu Visly až k Wawelu. Prechádzate tak okolo kovového Kraka, draka, ktorý podľa legendy stál pri vzniku mesta. Krak chrlí oheň, len si potrebujete trochu počkať. V blízkosti vystúpenej hradby potom vedie cesta nahor.

Nádvorie a pamiatky Wawelu

Nádvorie Wawelu je tvorené krásnym parkom s modelom miestneho hradu a budov. Budovy na okolí sú reštaurácie, toalety, či predajne lístkov. Miest s rôznym vstupným je tu niekoľko. Jeden lístok je v podstate na nič, pretože rôzne miesta majú svoje lístky a aj rozdielny prístup zamestnancov. Obľúbeným cieľom je katedrála. Do nej je voľný vstup. Nepokúšajte sa príliš rozprávať a dávať rozumy priateľom, ak ste si naštudovali náhodou niečo o kráľoch, ktorí sú tu pochovaní. Je tu doslova hon na tých, čo „sprevádzajú“ a nemajú licenciu.

Katedrála Wawel, Krakow

Treba ale dodať, že to niektorí naozaj robia a sprevádzajú bez licencie. Vyraziť môžete do zbrojnice, ktorá je výstavnou sieňou zbraní. Krásne zbierky, v skutku, zachytávajú zbrane z celej Európy. Navštíviť môžete tiež kráľovské komnaty a ešte niekoľko ďalších miest.

Wawel v Krakowe

Pešia zóna k Hlavnému námestiu

Z hradu sa vychádza po chodníku lemovanom vysokým múrom s tabuľkami s textom, vročeniami a rôznymi poľskými územiami. Prechádza sa sem okolo vstupu do katedrály, a vďaka masám ľudí, ktorí tadiaľto vychádzajú, sa vlastne miesto nedá minúť. Vyrazte až dole, prejdite cez prechod a zamierte priamo cez pešiu zónu. V bočných uličkách nájdete kostoly, rôzne podniky, kaviarne, aj pouličný život hudobníkov, či umelcov. Najkrajším miestom, ktoré vás môže v rámci historických stavieb čakať, bude nepochybne kostol Mariacki – Mariánsky kostol, ktorého oltár bol inšpiráciou pre oltár Majstra Pavla v Levoči. Dvojvežový kostol s nádhernou do čierna ladenou výzdobou, má oproti rozľahlé a nezameniteľné Hlavné námestie s trhoviskom.

Krakow, Krakov a hlavné námestie

Je priam povinnosťou navštíviť celé toto námestie, ktoré môže byť v čase vašej návštevy trhoviskom. Trhy znamenajú príležitosti nákupov, ochutnávok gastronómie, nákupu suvenírov, alebo ste pokojne v hľadisku kultúrnych vystúpení.

Múry a Barbakan

Prejdite ďalej popred kostol Mariacki až k hradnej bráne a múrom. Azda nie je návštevy Krakowa, ktorá by sa zaobišla bez miestnych maliarov. Tieto múry má každý na fotografiách s množstvom obrazov.

Krakow, Krakov a hradby s obrazmi

Za nimi nájdete Barbakan, malú opevnenú budovu. Už na prvý pohľad mocná pevnosť je obklopená parkom a ďalej sa nachádza historické centrum miešané s bytmi, s cestnou sieťou verejnej dopravy a bežného mestského života. Vrátiť sa a prejsť viac na východ znamená prienik do rušnejšieho mesta.

Kazimierz

Stará židovská štvrť je jednou z povinných zastávok pri poznávaní Krakowa. Kazimierz má viacero synagóg a aj stavieb, ktoré možno ani všetky neuvidíte.

Street art, Ulicca Jozefa, Krakov

Rôzne ulice, križované ďalšími, sú plné stavieb s históriou, rôznou architektúrou. Múzeum Starý Krakow je taktiež venovaný židovskej kultúre. Židovský cintorín je zatvorený v sobotu, no je tiež obľúbeným cieľom. Zvyšky miestneho geta z II. svetovej vojny je tiež obľúbeným cieľom.

Dôležitou zastávkou pri spoznávaní tejto časti mesta je továreň Oscara Schindlera, v ktorej sa mu podarilo zachrániť životy ľudí presne tak, ako to popísal film Schindlerov zoznam. Napriek tomu sú tu aj mnohé miesta, ktoré nie sú židovské. Poteší peší most zamilovaných, ulice, kaviarne, nádherné kostoly, prípadne rôzne drobné detaily.

Most lasky, kladka Ojca, Krakow

Následne sa môžete vrátiť aj po celom okruhu na nábrežie, pozrieť chodník slávnych, miestny park a vrátiť sa krokom s pohľadom na Vislu a hradby hradu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu