ZN.SK
Letecká doprava a náklad na letisku

Smrť na dovolenke v zahraničí. Ako sa mŕtve telo preváža domov?

Smrť na dovolenke je veľmi nešťastná vec. Čakáte totiž člena svojej rodiny, či priateľov odpočinutých. Nie mŕtvych. Ak ste priamo na danej dovolenke, deň a to, čo má pre vás prioritu, sa náhle obracia niekoľko krát o 360° za sebou.

Dovolenka je pre nás vždy príležitosťou na oddych. Neodoláme skúškam nových vôní, chutí, miest, no taktiež nás občas prinúti zažiť niečo nepoznané. Možno riskantné a neznáme. Nie je žiadnou vzácnosťou príbeh pri ktorom niekto precenil sily aj schopnosti. Starší ľudia nemusia v teplých krajinách dobre znášať teploty. Riziko infarktu posilnia rôzne skutočnosti. Ľudia sú posilnení alkoholom, alebo len kolektívnou odvahou davu.

Letecká doprava a náklad na letisku

Zradné more ako problém číslo 1.

Ten najčastejší dôvod, pre ktorý sa denníky idú potrhať pre čítanú správu a zisk, sú utopení dovolenkári v Chorvátsku, Turecku, Egypte, Tunisku, ale aj napríklad z Talianska. Nie každý pozná more a bežný Slovák je predsa človekom suchozemským, ktorý sa najčastejšie s morom zoznámil až neskôr. Niektorí ešte stále nie. Väčšina z našich ani netuší, čo znamená morský prúd a morská vlna. Utopenie v mori hrozí pokojne aj dobrým plavcom. Občas môže za pohromu alkohol, inokedy nepozornosť, alebo nešťastný skok do vody.

Smrť na dovolenke

Smrť na dovolenke je veľmi nešťastná vec. Čakáte totiž člena svojej rodiny, či priateľov odpočinutých. Nie mŕtvych. Ak ste priamo na danej dovolenke, deň a to, čo má pre vás prioritu, sa náhle obracia niekoľko krát o 360° za sebou. Kolobeh policajného vyšetrovania, návštev úradov, lekárov, ľudí, záujem okolia o nešťastie druhého… niektoré časti si možno človek neuvedomuje. Oznámiť to rodine doma na Slovensku je ťažké. Ťažšie však môže byť ignorovanie médií, ktoré nehľadia na nešťastie, ale na príležitosť obsahu, ktorý médiu zarobí.

Zúfalstvo vystrieda ďalšie zúfalstvo, keď si uvedomíte, že ste chceli ušetriť pár eur na poistnom. Cestovanie bez cestovnej kancelárie a jej delegáta, bez znalosti jazyka a mentality v danej krajine, bez financií a bez poistenia je tá najhoršia kombinácia. Pomôže už len zázrak kombinujúci stabilnú krajinu, nápomocných ľudí a dostupná pomoc zastupiteľského úradu.

Zdravotné poistenie pre dovolenkujúcich zahŕňa aj prevoz ostatkov na Slovensko. Prípady, kedy idú ľudia bez poistenia predstavujú naozaj problém. Najmä úhrada vysokých nákladov v zahraničí sa vyžaduje hneď. Na karte, alebo na účtoch je nutné mať nemalý obnos peňazí. Pri vážnych zraneniach, ošetrení v nemocniciach a prevozoch, hovoriť o cestovaní bez poistenia znamená vlastne hovoriť o probléme s ťažko popísateľným scenárom.

Postup riešenia prevozu mŕtveho domov

  1. Kontaktujte asistenčnú službu poisťovne, v ktorej máte cestovné poistenie. Tá je pripravená na okamžité riešenie a navigáciu. Je nutné mať informácie o prevoze mŕtveho. Lokalita, mesto, štát, konkrétne zariadenie, kontakty na dané zariadenie.
  2. Kontaktujte aj delegáta cestovnej kancelárie, ktorý je schopný pomôcť najmä v rámci komunikácie s miestnymi úradmi a ľahšie sa orientuje aj v regióne. Je však nesmierne dôležité uvedomiť si, že reálne nemôže urobiť viac nad rámec svojich možností. Delegát má na starosti mnoho klientov a ich nezaujíma nešťastie iných. Zaujíma ich špinavý uterák na izbe, medúzy v mori a pre niektorých je chýbajúci delegát na stretávke dôvod na sťažnosti a nespokojnosť. Naša podivná nátura nedovoľuje delegátovi plne sa venovať nešťastiu iných. Vzniká totiž príležitosť na vymáhanie odškodného pre „nemožnosť kúpiť si výlet“, „nemožnosť vyriešiť problém“ a podobne. (československá realita a sťažnosti dovolenkárov špekulantov.)
  3. Kontaktujte slovenské zastupiteľstvo v danej krajine, prípadne zastupiteľstvo inej blízkej krajiny, ktoré vás môže navigovať k získaniu pomoci. Zastupiteľský úrad je neoddeliteľnou súčasťou riešenia oznámenia a aj prevozu mŕtveho domov. Úrad je dôležitý aj preto, že poskytuje a pomáha vystaviť potrebné doklady, ak sú v danej krajine nevyhnutné na prevoz mŕtveho. Odvoz mŕtveho nie je možný svojpomocne za žiadnych okolností.

Dôležitým dokumentom je Laissez-passer for a corpse (Cestovný pas pre mŕtveho telo): obsahuje údaje o človeku, príčine smrti. Uvádza sa aj to, či je príčinou smrti nebezpečná choroba. Pas je vydávaný v jazyku krajiny, kde bol vydaný a ešte v inom svetovom v Európe využívanom jazyku. Telo pre ktorú je pas vydávaný, musí byť v rakve uložené len s takými osobnými vecami, s ktorými má byť spopolnené, alebo s ktorými sa má aj pochovať.

Preprava mŕtveho domov na Slovensko

Náklady na prevoz mŕtveho sú pomerne vysoké, odlišné podľa krajiny a spôsobu prepravy. Keďže tak, ako všade, účtujú sa základné ceny bez zliav, aby plnenie cez poisťovňu aj zarobilo, nejde o služby, ktoré prihliadajú na situáciu pozostalých.

Neraz dovolenkári v lietadlách ani netušia, že sa v lietadle vezie aj mŕtvy. Mŕtvi sa prepravujú v prepravných rakvách, a tie zabezpečené v kontajneroch, alebo na pevnom podklade – stále umiestnený v nákladnom priestore. Zamestnanci veľkých medzinárodných letísk pritom majú možnosť vidieť aj niekoľko rakiev denne. Nemuselo pritom ísť o žiadne nešťastie. Ľudí je jednoducho obrovské množstvo, sú neustále na cestách a rodina chce svojich blízkych pri sebe. Cestovať a zapaľovať sviečku na hrob niekomu do Tuniska je smutné a veľmi nákladné.

Rakva pre leteckú prepravu musí byť odolná voči zmenám tlaku, pritom stále celkom nepriepustná. Využívajú sa pozinkované rakvy, celé zinkové, alebo vytvorené zo iného odolného, ale degradovateľného materiálu. Rakvy, ktoré nie sú prepravované na linkách, ale ako zásielka na Slovensko, majú trochu iné pravidlá. Musia byť zabezpečené proti otvoreniu, alebo prepúšťaniu pachov či tekutín. Označené tak, aby sa so zásielkou zaobchádzalo s veľkou opatrnosťou. Dôležité je prepravovať rakvu ako zásielku, na ktorej nie je vizuálne vidieť, že ide o rakvu. Je nepochybné, že toto nariadenie Európskej únie súvisí so psychologickým efektom. Ako ľudia sme rôzni. Vedomie, že sa vedľa vašej zásielky nachádzala rakva, sa udrží v hlave a neprináša žiadne pozitívne myšlienky. Citliví ľudia (zamestnanci prepravcu, skladov, doručovatelia, osoby prichádzajúci do vizuálneho kontaktu so zásielkou) môžu samotný prevoz a manipuláciu zásielky vnímať rôzne.

Rakvy s pozostatkami obetí nehôd, potýčok a zranení, sú často na Slovensko prevážané aj inými spôsobmi dopravy. Opäť v súčinnosti so zastupiteľským úradom. Cestná doprava je taktiež bežná v prípade úmrtí v pevninovej Európe.

…. skrátka nič, čo by sme chceli zažiť a vidieť na vlastné oči. Mŕtvi v zahraničí počas leta 2018 najviac zarezonovali v súvislosti s českými dovolenkármi. Tento rok pre českých dovolenkárov v prímorských letoviskách predstavoval tragickú štatistiku turistov zväčša cestujúcich cez cestovnú kanceláriu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu