Vydavateľstvo Dajama vydalo ku koncu roka 2015 naozaj neobyčajnú knihu väčšieho formátu, ktorá v sebe zhŕňa konkrétne obdobie a konkrétne fotografie zo slovenských miest. Úvodný prvý diel pripravovanej trilógie dokumentujúcej prostredníctvom dobových pohľadníc vzhľad našich miest a krajiny si vás získa nielen obrazovým materiálom na 500 snímkoch ale aj informáciami o daných miestach a ich popismi.
Pôvodné pohľadnice, čo bol vtedy skôr nový fenomén a možnosť obyčajných ľudí ako sa spojiť s rodinou, mali často len jeden motív. Neskôr sa na pohľadnice dostali dokonca aj továrne a technologický pokrok. V rokoch 1900 až 1918 na Slovensku vzniklo viacero krásnych fotografii. Krásne sú pre súčasnú dobu, pretože nebyť cestujúcich fotografov, ktorí pohľadnice vyrábali, často ani netušíme, ako niektoré ulice a budovy vyzerali v minulosti.
1900 až 1918 boli krásne roky
O tom, že to boli krásne roky, nám svedčí často krásna stará architektúra a drevenice, ktoré pôsobia ešte tým dojmom pokojného života, síce plného driny, no menej uponáhľanej doby. Malo v sebe osobité čaro, ktoré sa ešte celkom nevytratilo v niektorých historických centrách. Roky v tomto rozmedzí sú v znamení stále ešte Uhorska, čiže nanúteného maďarského jazyka, pre slovenské obyvateľstvo jazyka neželaného a neznámeho. Pohľadnice tak niesli maďarské názvy, dokonca aj pre obce a dedinky na úplnom severe Slovenska, či časti východného Slovenska, ktoré boli pod uhorskou nadvládou len od 15. storočia a nikdy v nich maďarčinu neprijali. Do roku 1918, kedy sa Rakúsko Uhorsko rozpadlo, sa však na našom území podarilo vyhotoviť a ešte do dnes zachovať dostatok pohľadníc zachytávajúcich slovenské ulice, aby mohla vzniknúť naozaj krásna kniha plná spomienok a porovnávania. V knihe sa nachádza množstvo zaujímavostí, uvádzajú sa fakty, roky a mená autorov stavieb, pripomína viacero dnes zaniknutých, či poškodených kaštieľov, čitatelia si môžu prečítať niečo viac o hradoch a zámkoch, ktoré v tomto čase ešte stále boli majetkom uhorskej šľachty a teda plnili svoj účel.
Porovnávať a hodnotiť bude každý jeden čitateľ
Láska k svojmu rodnému kraju, mestu, či obci sa u niektorých ľudí prejavuje rôzne. Záujem o vlastnú históriu a miesta, ktoré veľmi dobre pozná, však nie sú ničím vzácnym. Každý Piešťanec neodolá možnosti nahliadnuť na staré fotografie Piešťan. Žiaden Žilinčan so vzťahom k mestu a jednotlivým miestam neodmietne možnosť pozrieť si vzhľad Žiliny a podobne tomu bude pri každom jednom meste na Slovensku. Staré fotografie totiž prinášajú pohľad na staršie čiernobiele zábery, ktoré zachytávajú kráčajúcich ľudí, či prázdne ulice. Žiadne značky riadiace dopravu, žiadne autá, billboardy a reklamné cedule na budovách, postriekané fasády, plagáty ani výklady dolepené reklamami a nálepkami. Pohľad na sto rokov staré ulice a mestá poskytuje možnosť porovnávať, ako veľmi sa dané miesta zmenili. Každý čitateľ si pri listovaní rád preskočí na svoje miesta, rodné obce, mestá, mestá zo študentských čias a aj tie mestá, ktoré dosiaľ navštívil ako turista, či počas prázdnin. Veľmi zaujímavý je pohľad na fotografie Levoče, v ktorých vidieť viacero rozdielov oproti súčasnosti, ba dokonca sa spomínajú kúpele a gejzír, pričom dnes si nikto ani nespomenie na zašlú slávu Levoče ako kúpeľného mesta, hoci bez výrazných liečivých účinkov. Menej fotografií sa zachovalo na Kysuciach. Najviac však vo veľkých mestách. Bratislavu v knihe prezentuje napríklad fotografia z povodní, fotografia z ruín Bratislavského hradu, ktorá je ťažko porovnateľná s jeho dnešným stavom, bratislavské námestia, ale tiež napríklad veľmi zaujímavá snímka viedenskej električky, ktorá dochádzala až na nábrežie Dunaja do centra Bratislavy.
Tak ako u mňa dnes, aj u kohokoľvek iného bude hrať prím hľadať vodítka, ktoré pripomenú o aké miesta ide, ale tiež porovnať si pohľad s tým, čo ubudlo, kde čo pribudlo a ako veľmi konkrétne budovy zošpatneli. Veľmi častý je pohľad na prašné cesty, ktoré sa pri troche dažďa zmenili na blatistú masu, na nezregulované riečne toky, potoky prechádzajúce obcou a absolútne iný vzťah a prepojenie ľudí s prírodou. Neraz si vďaka historickým fotografiám môžeme uvedomiť, ako veľmi sa vytráca čaro pôvodnej architektúry a života. Dôkazom sú budovy v Bratislave, ktoré v zastavaných častiach už nevidieť v tak plnej kráse ako kedysi. Zakryté prístavbami a susednými budovami prišli o svoju jedinečnosť najmä v čase socializmu a v súčasnej modernej dobe. A rovnako tak aj v iných mestách, kde hodnotné stavby museli ustúpiť zámerom budovateľov ciest, tratí a sietí.
Kúpite v každom dobrom kníhkupectve.