Hagia Sofia v Istanbule je nádhernou stavbou dodnes - Zaujímavé novinky ZN.SK

Hagia Sofia v Istanbule je nádhernou stavbou dodnes

Hagia Sofia je mimoriadnou historickou zvláštnosťou. Pôvodne kresťanská bazilika v európskej časti Istanbulu po obsadení Turkami neskončila ako ruina a zdroj stavebného materiálu. Jej stavba inšpirovala zvyšok islamského sveta k stavbe mešít a ako predloha tak zostala stáť dodnes. Mohutná pevná stavba dodnes obsahuje vo svojom vnútri viacero krížov a aj veľmi vzácnych mozaík, ktoré zostávajú zachované dodnes. Kríže na niektorých miestach zmizli. Stavbu za storočia doplnili minarety a vo vnútri inštalácie s arabským písmom.

Hagia Sofia budova Istanbul

Náboženstvá v Hagii Sofii
Hagiu Sofiu postavili v roku 537 na pokyn cisára Justiniána I. a až do roku 1204 fungovala ako grékokatolícky chrám. Od 1204 do 1261 sa totiž chrám dostal pod rímskokatolícku cirkev, no po 57 rokoch sa vrátil k východnému obratu. V roku 1453 už budova stála na území obsadenom islamským náboženstvom a to prevzalo kontrolu aj nad bohoslužbami a fungovaním celého objektu. Od roku 1931 však ide o chránené múzeum. Čo môže návštevník obdivovať ako prvé?

Turecko, Istanbul a Hagia Sofia

Turecko, Istanbul a Hagia Sofia

Turecko, Istanbul a Hagia Sofia

Návšteva Hagia Sofie
Mnoho toho ostalo pôvodného a zachovaného dodnes. Návštevníkov ohúri po dlhom čakaní nádherná priestranná stavba s lustrami napnutými až z hora dole takmer na dosah návštevníkov. Stavba pôsobí tmavo, no veľkolepo. Už vstupná hala má vysoké mramorové zárubne, mohutné vráta a výnimočné zdobenie. Počas roka 2015 je sa vo vnútri časť rekonštruuje a tak vidieť lešenie, na druhej strane zas voľný priestor, ktorý tvorí predstavu o hale ako celku aspoň z časti.

Turecko, Istanbul a Hagia Sofia

Vo vnútri sa počas otváracej doby nachádza veľké množstvo návštevníkov v rôznych skupinkách. Pohyb v stavbe je voľný, mimo veľkú hlavnú sieň je dobré všimnúť si vyvýšený priestor na pravo od východu, kam vedie samostatný vstup v neuveriteľne mohutnej stavbe sprístupnenia takto vysokého miesta. Z obdobia Byzantskej ríše sa tu totiž nachádza nie schodisko, ale na štýl schodiska vybudované plošiny, po ktorých mohol vystúpať vozík až hore. V hornej časti na návštevníka čakajú hneď tri významné pozlátené mozaiky, z ktorých najznámejšia je nepochybne mozaika Krista, ktorú tak často počas celých stáročí dodnes reprodukovali rôzne ďalšie obrazy, obrázky, výšivky a motívy.

Turecko, Istanbul a Hagia Sofia

Turecko, Istanbul a Hagia Sofia

Turecko, Istanbul a Hagia Sofia

Turecko, Istanbul a Hagia Sofia

Nachádza sa tu aj hrobka Henricha Dandola, benátskeho vojvodu, ktorý v Turecku zahynul počas 4. križiackej výpravy v roku 1204. V ľavej časti celej stavby v časti, kde sa nachádza aj výjazd do hornej časti stavby, sa na prízemí nachádza miestna zvláštnosť, miesto, ktoré údajne plní želania. Medená platňa s dierou umiestnená v stĺpe je obľúbenou zastávkou turistov, ktorí do diery vkladajú palec a obtáčajú rukou priestor okolo diery. Nám želanie zatiaľ miesto nesplnilo, no ako zaujímavosť je toto miesto populárne. Vlastne celé toto miesto je výnimočne zaujímavé, lákavé a príjemné. Nepripadáte si tu ako v mešite, hoci badať prvky vplyvu islamu. Dnes je toto miestom múzeom, výnimočnou stavbou s unikátne zachovanou konštrukciou, napriek nesmiernej váhe, ktorú všetok stavebný materiál má.

Miesta na okolí:

  • Približne 10 minút pešo poza Hagia Sofia sa nachádza Palác Topkapi s bohatými zbierkami a rôznymi výstavami.
  • Priamo oproti Hagia Sofia sa nachádza Modrá mešita, ktorú radi filmári nakrúcajú, no interiér už ukazujú z Hagia Sofia.
  • Približne 5 minút od chrámu sa tu nachádza aj egyptský obelisk, inštalovaný do konštrukcie a výkopu na námestí
  • Miesto je ľahko dostupné v rámci mestskej električky, ide dokonca aj o priame spoje z letiska

 

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Diakovce, kúpalisko Retro Thermal
Kúpalisko Diakovce Retro Thermal otvorilo sezónu 2016

Historický festival Rotenstein
Nenechajte si ujsť Historický festival na Červenom Kameni 2016

Dunaj Bratislava
Envirorezort si pripomenul Deň Dunaja 2019 environmentálnou výchovou

Zavrieť