ZN.SK
Lyže a bežky

Kupujete lyže? TOP 5 fámy a výmysly, ktoré kolujú o ich nákupe

Viete, ktoré fámy kolujú pri kupovaní nových lyží najčastejšie? Meriate si lyže ku brade, alebo bežky po skalp na hlave?

Poznáte to, vyberáte lyže a priatelia vám poradia spôsob, akým si vybrať tie správne. Ako náhle sa však s názorom podelíte s niekým ďalším, môžete sa stretnúť so zvláštnym pohľadom, alebo prekvapiť samotného predavača. Horšie je, keď vám niektorý z týchto výmyslov povie predavač samotný. V spolupráci s obchodom lyží, športového oblečenia a sortimentu TopSki.sk sme sa pustili do zostavenia rebríčka piatich najväčších fám, ktoré nie sú pravda, no pre mnohých sú kľúčové dokonca aj niekoľko sezón.

Lyže a bežky

1. Carvingové lyže sa kupujú pod bradu

To ťažko. Všetky lyže sú carvingové, majú rôznu geometriu a hlavne vykrojenie“rádius“. Každé takéto vykrojenie a geometria sú na niečo určené a všetky variácie sa tak vyberajú na základe celkom iných kritérií a nie podľa výšky. Pre správny výber to chce pozerať na viac parametrov. Aj preto je odborný personál, ktorý vie poradiť a neprikladá vám lyže pod bradu, nad zlato.

2. Lyžiarky sa kupujú voľnejšie / bez skúšky

Panuje názor že lyžiarky sa kupujú o číslo väčšie, voľnejšie a že si ich ľahko vyberiete aj bez skúšania. Niečo iné je vedieť značku a veľkosť po predošlom skúšaní a tak si ich kupovať na internete. Horšie je to so slepým nákupom. Lyžiarka jednej veľkosti bude od viacerých výrobcov a tvarovania nakoniec aj tak rôzne veľká, hrubá, rôzne tvrdá a tvarovaná. Pozrieť si lyžiarky a kupovať väčšie, či vôbec neskúšať, je teda určite zlé odporúčanie. Najmä ak po prvý krát obúvate až po kúpení skipasu niekde pred vlekom. A vedzte, že takých je dosť. Lyžiarky sú v súčasnosti navrhnuté tak, aby sa pri nosení tvarovali podľa nohy. Kupovať sa preto musia presné.

3. Pánske aj dámske lyže sú rovnaké

Že pánske aj dámske lyže sú nakoniec rovnaké a odlišuje ich len farba? Červené lyže sú obľúbené u mužov aj u žien. Fialové tiež. Dokonca aj lyže s ružovým nádychom môžu byť pokojne pánske. Rozdiely tam sú, no nemusia byť. Záleží od výrobcu, modelu aj určenia.

4. Bežky a snowboard podľa výšky jazdca

Jednou z častých fám je finta, ako údajne vybrať správny snowboard alebo bežky. Priložiť si ich k sebe a vyberať podľa výšky. To je len veľmi povrchným spôsobom, ako vybrať „správne“. Avšak pravda je presne tá istá, ako sa uvádza už v bode 1. pri výbere lyží po bradu.

5. Jazdené lyže musia byť lacnejšie od nových

Predajne, ktoré predávajú aj používané lyže, dostávajú často otázku, prečo vlastne majú vyššiu cenu, alebo dokonca rovnakú cenu, než nové lyže. Je to však rovnaké ako pri inom sortimente v akejkoľvek inej oblasti. Ak ide o ten istý konkrétny model (pre neustále inovácie málo pravdepodobné) tak je to niečo iné. Lyže však môžu vyzerať rovnako, no to podstatné môže byť vo vlastnostiach, materiály a kvalite. Jazdená lyža mohla byť vo vyššom rade. Časom lyža po používaní stráca niektoré vlastnosti, hlavne pružnosť materiálu. Samozrejme, to záleží aj od modelu a kvality. Prejavovať sa to môže po 5 rokoch, ale aj neskôr.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu