Históriu architektonického slohu románskeho datujeme od 10. storočia a jeho pôvod nachádzame v Taliansku. Viaže sa najmä na sakrálne stavby a hradby, pričom najmä tie sa nám zachovali až do súčasnosti najmä vďaka ochrane a rozpoznateľným základom aj po prestavbách. V západnej, južnej a strednej Európe sa začal viac rozširovať až v 11. až 13. storočí, čo sa v plnej sile prejavilo aj na našom území.
Charakteristika
Románske stavby a ich rospoznateľnosť netvorí nič komplikované aj pre zásadného laika v architektúre. Sloh využíva geometrické tvary, valené a krížové klenby. Neobjavuje sa prezdobenosť, skôr jednoduchosť. Typickými znakmi boli trámové stĺpy, polkruhovité oblúky a na silných hrubých múroch malé okná a malé dvere. Hrubé múry plnili aj obrannú úlohu. Veď románsky sloh opäť oživil používanie kameňa, pričom dovtedy sa skôr používalo drevo.
V rámci sakrálnych stavieb sa stretávame s dvoma druhmi kostolov. Buď šlo o zložité baziliky s rôznym členením, alebo rotundy. Jednoduchšie rotundy tvorené do kruhu, alebo jednoduchých geometrických pravidelných tvarov boli menšie. Typicky románske boli benediktínske staré kláštory.
Najznámejšia románska stavba v Poľsku:
- kostol Svätého Ondreja v Krakove
Románske pamiatky na Slovensku
- Azda najznámejším románskym kostolíkom na Slovensku je vlastenecky, kultúrne, aj historicky významná ikonická stavba v Dražkovciach pri Nitre pod Zoborom.
- Kostol sv. Štefana v Párovciach pri Nitre
- Rotunda v Skalici a Bíni
- Kláštory v obciach Hronský Beňadik, Diakovce, Jasov a zaujímavý areál obohnaný múrmi Bzovík. Zaujímavá je benediktínska bazilika z Diakoviec, ktorá je postavená z tehál.
- Kostolík sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tríbečom má najstaršie a najrozsiahlejšie nástenné maľby u nás.
- Románskou stavbou je aj Spišská Kapitula, katedrála z 13. Storočia s dvoma vežami a mohutnou stavbou, či románske základy sú aj v neďalekom kostole v Žehre.