ZN.SK
Opaľovacia mapa

Opaľovanie a opaľovacie krémy: Tieto miesta zabúdame natrieť

Správne sa natrieť pred opaľovaním je úplná samozrejmosť. Vie to každý a nie je s tým žiaden problém. Ak ale nakoniec máme predsa len niektoré miesta spálené…

Správne sa natrieť pred opaľovaním je úplná samozrejmosť. Vie to každý a nie je s tým žiaden problém. Ak ale nakoniec máme predsa len niektoré miesta spálené, ťažko sa prizná, že až takí skvelí natierači nie sme. Dorazíte k moru, vlny tam sú celé milióny rokov a ešte ďalšie budú, no dá sa pochopiť, ak ste dorazili a chcete byť už na pláži. Alebo len na Zlatých Pieskoch vyrochnený na štrku. Vždy je základ správne sa natrieť a nezabúdať na miesta, ktoré tak často zostávajú červené a spálené.

Opaľovacia mapa

III. kategória ohrozenia

V rýchlosti najčastejšie zabúdame na:

 • Spodné strany ramien a hlavne okolie kĺbov
 • Vrchná strana dlane. Kým vnútorná je od natierania a rozotierania krému dostatočne vyriešená, vrchné strany a celé prsty si spálime práve preto, že zabudneme na túto časť ruky.
 • Celé uši a celý nos sú síce často zabudnuté, no nemá to na plecia. Plecia sú pri chôdzi najvystavenejším miestom vášho tela. Z rôznych uhlov a aj pri zmene smeru chôdze proti slnku sú práve plecia vystavované slnku s najväčšou pravdepodobnosťou.
 • Vnútorné strany stehien
 • Celý krk a spodné časti hlavy

 

II. kategória ohrozenia

Pozornejší na tieto miesta už nezabúdajú

 • Tvár, celú, vrátane kotletiek a okolia pri vlasoch, po uši a za ušami. Len zbežne pretrieť tvár je fajn. No oveľa lepšie je venovať jej viac času. Obzvlášť venujte pozornosť natretiu pod očami. Kruhy pod očami spálené od slnka z predošlého dňa bolia niekoľko násobne viac.
 • Natierať sa po sediačky na ležadle na pláži nie je dobré. Dokonca ani v hotelovej izbe. Postavte sa. Zabudnete totiž natrieť miesto, ktoré pri niektorých ľuďoch pokojne patrí do I. kategórie ohrozenia. Zhyb medzi dolnou častou nohy a stehnom. Neustále skrytý, s dvoma výraznými väzmi. Ak sa opaľujete na bruchu, toto miesto je ohrozené.
 • Natierajte sa holí a až potom si dajte plavky. Aj plavky sa pohybujú a vy sami s nimi budete pohybovať, keď ich budete posúvať „kvôli pásikom z opálenia“. Vyhnete sa tak červeným miestam okolo plaviek vynechané schválne… lebo ste sa „báli zamastiť plavky“.

I. kategória ohrozenia

Najčastejšie Slováci zabúdajú na:

 • Očné viečka, znie to síce ako hlúposť, no únava a poškodenie pokožky na očiach, prípadne rezanie pokožky spôsobené nulovou ochranou vie narobiť veľkú šarapatu už na dovolenke a neskôr aj v starobe. Ak už ste spálení, ruky preč! Pretieranie takýchto očí je… au.
 • Chodidlo z hora si väčšina nenatrie. Prípadne mu venuje toľko pozornosti, koľko by s amalo. Natierať by sa pritom mala noha v dolnej časti celá, stupaj už môžete vynechať. No aj tú je dobré natrieť. Na chodidle je tenká pokožka, veľmi svetlá a náchylná na opálenie a rýchle spálenie. Obúvanie ponožiek, obuvi a následne chôdza vie poriadne potom potrápiť.
 • Ľudia s krátkym strihom majú veľmi rýchlo spálenú pokožku vo vlasoch a potom k lupinám pribúda aj množstvo lúpajúcej sa pokožky. Spálenie kože na hlave je bolestivé. Pokojne si na krátke vlasy naneste opaľovák. Nič to nie je. Len jeho nutné vmasírovať do pokožky a chce to viac pohybu prstov.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu