ZN.SK
Tirta, chrám na Bali, © všetky práva vyhradené

Rituálne kúpanie v posvätnej vode Tirta Empul na ostrove Bali

Tirta Empul je významný chrámový komplex a tiež veľmi lákavé miesto pre turistov. Nachádza sa v obci Manukaya v centrálnej časti Bali a známym je toto miesto najmä…

Tirta Empul je významný chrámový komplex a tiež veľmi lákavé miesto pre turistov. Nachádza sa v obci Manukaya v centrálnej časti Bali a známym je toto miesto najmä vďaka svojim posvätným prameňom. Chrám zasvätený božstvu Višnu postavili v roku 960 počas starej balijskej dynastie Warmadewa. Vo vnútri chrámu, ktorý je rozdelený na tri časti, sa nachádza prameň Tirta Empul, ktorý dal názov celému chrámu. V preklade znamená „svätý vodný prameň“. Na jar je tento prameň výdatný a napĺňa miestne bazény a aj rieku Pakerisan.

Tirta, chrám na Bali, © všetky práva vyhradené

Posvätná voda a kúpeľ pútnikov

Oddaní hinduisti a pútnici, ktorí sem prichádzajú, aby sa pomodlili a ovlažili svoju tvár v niektorom z dvojice bazénov s chrličmi, by mali byť práve hinduisti, ktorí poznajú význam tohto miesta pre Indonézanov. Voda je priezračná, nie veľmi chladná, no poriadne osviežujúca. Všade vládne pokoj a každý pútnik ponorený, či len chrličmi ovlažený vodou akceptuje ostatných. Najčastejšie v zástupe za sebou. Láka však aj bežných turistov, ktorí fascinovaní hromadným rituálnym kúpaním miestnych tiež vchádzajú do bazénov. Kým miestni ich tolerujú, odvážnejší kúpači, skôr sledujú, čo majú robiť, aby nevyzneli zvláštne a nezaslúžili si vyhodenie. Hoci existujú odporúčania, aby do vody vchádzali len oddaní veriaci, srdcu a túžbe skúsiť si to mnohí neodolajú.

Miesto je naozaj krásne. Lákavé pre oči, vďaka starobylej architektúre, krásnym pamiatkam a rôznej pestrej výzdobe. Rozľahlý areál sa snaží aj dnes všetko udržiavať plne funkčné a obrady sa tu vykonávajú aj dnes, rovnako tak aj tie klasické spojené s hinduistickou vierou. Ak smerujete na Bali, tu sa určite zastavte. Do miestnych bazénov sa príliš nehrňte, no spravte si čas na prechádzku po celom komplexe viac ako tisíc rokov starej stavby, ktorá ako sa pri miestnej starostlivosti zdá, zotrvá ešte pár tisíc rokov do budúcnosti.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu