ZN.SK
škriatkovia

Recenzia: Škriatkovia a je ich až 465 v novej „Stonožka“ knihe pre deti

Škriatkovia sa nedajú prirovnať k inej knihe. Možno ak ku zaujímavému knižnému počinu skupiny Monthy Python, čo by však nebolo tematicky podobné. Škriatkovia sú zábavnou veľkou…

Zľavy na wellness pobyty

Značka detských kníh Stonožka nás už pred nedávnom niekoľko krát prekvapila niektorými knihami pre staršie deti, ktoré ponúknu veľa aj dospelému. Pod značkou, ktorá má vlastnú reláciu na televízii Jojko, je už viac ako dva roky vydávaná detská literatúra, aj mnohé zaujímavé série. Jednou z nich je aj Rok v lese, Rok na dedine, Rok v škôlke a v rovnakom formáte, hoci nie pod sériou „Rok v…“ vychádza aj Škriatkovia s podtitulom Fakty, mýty, huncútstva. Žiadnu literatúru pre tínedžerov ale teraz nečakajte.

škriatkovia

Ide o knihu pre najmenších čitateľov, ktorá sa pýši najmä svojou vizuálnou stránkou. Zaujme však aj staršieho človeka, rodiča, aj tínedžera, keď sa na neho nikto v danej chvíli nepozerá.

Je ťažké ju prirovnať k inej knihe, pretože

Škriatkovia sa nedajú prirovnať k inej knihe. Možno ak ku zaujímavému knižnému počinu skupiny Monthy Python, čo by však nebolo tematicky podobné. Škriatkovia sú zábavnou veľkou a precíznou knihou plnou ilustrácií. Ilustrácie netvoria súvislý príbeh, ale zobrazujú množstvo malých scén. Vytvárajú dojem rôznych grafík, svetov, dokonca reklám, či vyobrazení, kde hrajú halvnú úlohu škriatkovia. Ich svet, úloha, využitie, použitie, absolútne univerzum tvorené škriatkami, až je ťažké popísať, o čo vlastne ide. Skrátka mix zábavy, rôznych vyobrazení a situácií, celých svetov a úloh škriatkov v nich.

Škriatkovia, Stonožka 2020

Skúšame tak rozhodnúť, čím bude kniha viac. Nástrojom na precvičovanie pozornosti, nástroj na vytváranie fantázie, alebo matematický nástroj? Určite môže poslúžiť pri cvičení jazyka a vytváraní vlastných príbehov, či popisov, toho, čo je na obrázku. Kniha je určená pre deti od 3 rokov, čo je ideálny vek na rozvíjanie fantázie. Je zábavná, niekedy až tak, že rozmýšľate, ako vôbec autorovi napadlo niečo také, ako sa objaví práve tu. práca na knihe ho musela baviť. Podobne, ako ju bavila aj ľudí pri slovenskej verzii. Grafika je totiž doplnená o množstvo textov a neraz je text súčasťou grafiky. Autor Maciej Szymanowicz sa očividne vyhral a pri práci zabával. Kniha je tvrdým leporelom s presným zrezom hrán obálky aj jednotlivých strán. Sedí ako uliata k už menovaným knihám série „Rok v…„. Mimochodom, rovnaký autor ako pri tejto knihe je aj pri knihe Rok v čarovnej krajine. Ale to ste si možno všimli aj bez upozornenia.

Škriatkovia, Stonožka 2020

Čo je určite plusom?

  • Knižka je pre deti a tie aj úspešne zaujme
  • Milé ilustrácie, ktoré nekopírujú nič známe z iných miest
  • Kombinuje viacero možností, ako ju využiť. Na cvičenie pozornosti, fantázie, na počítanie škriatkov a zlepšovanie v matematike, alebo len na zábavu pri sledovaní všetkých situácií a možností v akých sa objavujú škriatkovia.
  • Nejde o typickú knihu v štýle „Kde je Waldo“, ale skôr o zábavnú knihu s množstvom detailov, kde je tých Waldov… teda škriatkov naozaj požehnane.
  • Nespočítali sme, či je ich naozaj 465, ale veríme titulnej strane knihy, kde sa to uvádza. Je ich skrátka poriadne veľa.
  • Zadná strana obsahuje malý úvod do spoznávania škriatkov a začína vetou „Škriatkovia nejestvujú, navyše sú neviditeľní, čo spôsobuje, že skúmanie ich zvykov má veľa úskalia…“ čiže je milé, že kniha sama uznáva, že je o niečom, čo nejestvuje… a ešte k tomu je to neviditeľné.
  • Pojem „Škriatok“ sa naozaj v knihe vysvetľuje aj na príkladoch z reálneho sveta, kde sa škriatok objavuje. Alebo sa činnosť škriatkov predstavuje na udalostiach v bežnom svete. Uvádza sa tak napríklad takzvaný tlačiarenský škriatok, ktorý robí galibu v tlačiarňach… a kazí prácu autorom, korektorom a editorom. Vnímanie spomenutého „škriatka“ v hovorovej reči tak môže byť malým čitateľom o niečo jasnejšie.
  • Nechýba jej humor a to je hlavné.

O knihe:

Jedna zo zaujímavostí, ktorá sa určite musí o knihe spomenúť je, že autorkou slovenského prekladu je jazykovedkyňa PhDr. Sibyla Mislovičová. Knižka, ktorá vyšla len v apríli 2020 je úplnou novinkou. V Čechách vyšla česká verzia minulý rok v nepatrne rozmerovo väčšom vydaní. To slovenské vychádza ako 230 x 310 mm s 28 stranami.

  • Autor: Maciej Szymanowicz
  • Vydavateľ: IKAR, a.s., Stonožka
  • ISBN: 978-80-551-7181-4
  • Cieľová kategória: deti do 10 rokov
  • Kúpite na:  BUX.sk
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

...

Všetko pre domácnosť

Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu