Youtube je zaujímavý nástroj. V roku 2007 sa v plnej sile začal presadzovať aj na slovenských stránkach a aj na jednom z našich projektov je dodnes zavesené fungujúce video z decembra spomínaného roku. Portál umožnil obohatiť stránky a články o materiály, ktoré sa inak komplikovane načítali priamo z daného umiestnenia. Kým kedysi bolo potrebné prehliadač vybaviť pluginmi, dnes je štandardnou súčasťou fungovania na webe programová výbava a schopnosti videá prehrávať a bez problémov spúšťať. Nepochybne k tomu dopomohol aj rýchlejší internet.
Youtube video na vylepšenie článku
V posledných rokoch však pribudlo aj realizácie chtivých ľudí, blogerov a stránok. Ako vlastne pridať youtube video na svoje stránky? Aby ste neurobili zbytočné chyby, alebo považujete vkladanie videa za veľmi komplikované, možno prišiel čas naučiť sa, aké jednoduché môže spestrenie článku byť.
Návod: Ako na to?
- v prvom rade nájdite v slovenskom rozhraní portálu názov zverejňovateľa videa a tlačidlo ZDIEĽAŤ.
- ponuka zdieľania prinesie aj voľbu VLOŽIŤ, ktorá obsahuje jednoduchý skrátený obsah na šikovne zvolenej belgickej doméne. Tento skrátený odkaz použijete napríklad na Twitteri alebo Facebooku, nie však na vloženie do webu. Po kliknutí na VLOŽIŤ sa zobrazí kód. Tento kód môžete vložiť do svojej stránky. Štandardne sa zobrazí s hodnotou WIDTH=“560“ čo znamená, že šírka videa bude 560 pixelov.
- ak požadujete pre svoje stránky inú šírku videa, pod týmto kódom sa nachádza voľba ZOBRAZIŤ VIAC. Do roletovej ponuky veľkosti okna zadajte vlastnú veľkosť a prvú hodnotu zadajte takú, akú potrebujete v pixeloch. Kľúčová je šírka. Výška sa nastaví automaticky.
Význam videa pre článok
Článok s videom je fajn. Najmä ak je samotný článok práve o obsahu na videu, alebo sa konkrétny dej priamo týka textu. Veľmi zlá kombinácia je používať ho ako samostatný obsah bez sprievodného textu. Pre vyhľadávače a ľudí je vždy podstatný obsah textový, ktorý je načítateľný. Video ako jediný obsah článku si môžu dovoliť len portály, ktoré sa špecializujú len na interaktívny zvukovo-obrazový obsah a celú propagáciu takéhoto príspevku riešia cez grafiku alebo sociálne siete. Zavesiť na svoje stránky alebo blog len samostatný kód z Youtube neznamená žiadne lepšie pozície, ani prilákanie ľudí, pretože takýto kód neobsahuje nič, čo ostatným napovie, že to nájdu práve u vás.