ZN.SK
Microsoft rôzna téma

Telefonáty z Microsoftu v angličtine? Pozor na podvodníka s SK číslom

Na slovenské telefónne čísla už niekoľko mesiacov vyvolávajú falošní pracovníci Microsoft technickej podpory. Hovory sú v angličtine, divné

Na slovenské telefónne čísla už niekoľko týždňov, či mesiacov vyvolávajú falošní pracovníci Microsoft technickej podpory. Hovory sú v angličtine, čo je nepochopiteľné, keďže Microsoft by Slovákom v roku 2020 telefonoval v slovenčine, alebo češtine. Napriek tomu sa Vám na druhej strane ozve hlas s podivným prízvukom, aj keď stále s dobrou angličtinou. Informuje Vás, že volá zo spoločnosti Microsoft ohľadom dôležitého nastavenia vášho počítača pred aktuálnymi hrozbami, taktiež s otázkou, či máte na chvíľu čas.

Microsoft rôzna téma

Problémom však je, že nevolá skutočný zamestnanec technickej podpory Microsoftu, hoci má slovenské telefónne číslo. Číslo môže byť rôzne. To, ktoré sa pokúšalo oklamať nás, bolo číslom +421959311145 / 0959 311 145. Keďže pár veci nesedelo, porozprávali sme sa.

Falošná Microsoft technická podpora na linke

Živý volajúci, žiaden prednahraný hovor, dokáže reagovať priamo na vaše  otázky. Zážitok má priamo aj náš čitateľ. „Spýtal som sa teda, kvôli ktorému zariadeniu telefonujú. Údajne kvôli osobnému počítaču. Vlastný počítač po hardwarovom zlyhaní momentálne nemám, preto bolo zaujímavé takýto hovor počuť. Najmä varovanie. Majú pripravené identity aj kontakty, ak sa spýtate, kto vlastne volá a odkiaľ. Povedia vám meno, aj to, že sedí v Kalifornii. Lenže pri komunikácii s ľuďmi z niekoľkých kútov sveta ešte rozoznám indický prízvuk. To sa telefonujúceho zrejme dotklo, pretože ma ubezpečil, že jeho prízvuk nie je indický ale pakistanský. Nuž dobre teda. Pakistansky pracovník môže sedieť v Kalifornii na linke, no stále viem že podpora pre Microsoft volá minimálne v češtine, alebo je aspoň lokálna… respektíve nevolá vôbec,“ podotkol náš zdroj.

„Hovor bol zvláštny najmä tým, že keď som spomenul, že nemám Windows ale mám Apple s iOS, nezaskočilo ho to a zmenil rétoriku. Ponúkol mi, že nutné zabezpečenie má pre mňa aj na Apple zariadenie a tak prepojí môj hovor na kolegu. Pri opakovanej otázke toho, čo vlastne od mňa potrebuje a čo ponúka, to bola rovnaká rozprávka.“

Už volá? Ktoré otázky zrejme nebudú vedieť zodpovedať?

Ak už máte takéhoto podvodníka na linke, v súčasnosti zrejme nebude mať dôležité informácie, ako meno, komu volajú. Spýtajte sa ich, komu vlastne telefonujú, pretože telefón ste mohli zodvihnúť niekomu inému. Nemusíte mať oprávnenie vstupovať do služobného počítača firmy. IT oddelenie prístup do vzdialeného prístupu a nastavení blokujú pomerne bežne sami pre vlastné prístupy. Vaše meno poznať volajúci vôbec nemusí, pritom je to dôležitý údaj. Nemusí mať prístup k Vaše emailovej adrese. Iba ak by bol napojený do zneužitých dát s väzbou na číslo. Nebudú vedieť ani to, aké zariadenie vlastne doma máte. Skutočný Microsoft by však disponoval menom, aj prehľadom možných registrovaných zariadení.Avšak aj v takom prípade nie ste povinní reagovať na takéto požiadavky niekoho na druhej strane telefónu.

Čo reálne hrozí ak reagujete podvodníkovi?

Nové počítače a systémy dokážu sprístupniť vzdialený prístup oveľa ľahšie, než tomu bolo v minulosti. Pomocou postupu, ktorý nadiktuje (ak rozumiete anglicky) aktivujete vzdialenú podporu pracovníkovi Microsoftu, ktorý nie je pracovníkom Microsoftu. Do počítača vpustíte škodlivý kód, ktorý počítač zablokuje. Odblokovať ho bude možné až po zaplatení výkupného. Tento systém nie je ničím novým. Spôsoby, ako sú používatelia počítačov vydieraní, existujú rôzne. V prípade telefonátov z podpory Microsoftu sú pripravení na akékoľvek otázky, ktorými si chcete overiť, či je telefonát pravý. Odmietajú pritom písať na email, ak im dáte adresu. Máte právo odmietnuť zásahy, ak nemáte istotu a záruky, že ide o skutočnú pomoc. Najmä  dôvodov ako je tento neodporúčame vyslovene poslúchať príkazy neznámych volajúcich s indickým… pardon, pakistanským prízvukom.

Odkazy:

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu