Pestovanie čučoriedok: To najdôležitejšie, čo musíte vedieť

záhrada pestovanie

Čučoriedky sa jednoducho nedajú nemilovať. Vo všeobecnosti sa radia medzi potraviny, ktoré dodajú energiu a pozornosť. Toto drobné bobuľové ovocie si ale získava z roka na rok čoraz viac fanúšikov aj v podobe pestovateľov. Vo svojej podstate sú totiž čučoriedky nenáročné na pestovanie. Mnohí pestovatelia vám potvrdia, že keď im dáte, čo treba, budú rásť „ako burina“. Čítate však dobre – keď im dáte to, čo treba. Preto vám prezradíme to najdôležitejšie, čo musíte vedieť o ich pestovaní. A ak si vezmete naše rady k srdcu, o pár rokov sa budete tešiť z každoročnej bohatej úrody.

záhrada pestovanie

Základom je kyslá pôda

Aby vám rastlinka z roka na rok krásne prosperovala, musí byť zasadená v kyslej pôde. Nestačí však kyslú pôdu nasypať do vykopanej jamky. Potrebujete vedieť, ako pripraviť pôdu pre čučoriedky. Finálne stanovisko musíte odizolovať od okolitej zeminy. Odporúčame klasickú „pupkovú fóliu“. Pokiaľ by ste to riskli bez izolovania, čučoriedka by mohla po sezóne či dvoch začať chátrať. Ak máte v pláne vysadiť dve či tri rastlinky, pokojne si zaobstarajte kyslú rašelinu či originál zeminu pre čučoriedky v najbližšom záhradkárstve. Keď ale chcete vysádzať väčšie množstvo koreňov, odporúčame siahnuť po veľkých, 250-litrových baleniach rašeliny, aby ste čo najviac eliminovali náklady na výsadbu.

Nezabudnite na drenáž, pôdnu skladbu a vhodné stanovisko

Čučoriedky milujú vlhké prostredie, no neznášajú premokrenie. Pôdna skladba by mala preto začínať drenážnou vrstvou – ideálne z veľkých riečnych kameňov. Neodporúčame štiepaný kameň, takzvaný makadam, ktorý negatívne ovplyvňuje kyslosť pôdy. Ďalej pokračujte hrubými konármi z ihličnatých drevín, vetvičkami, štiepkou a až potom rašelinou. Celú skladbu môžete zavŕšiť kôrou z ihličnatých drevín, prípadne šiškami. Pamätajte, že čučoriedky korenia plytko, ale do strán. Preto im doprajte kypré pôdne prostredie a dostatočný priestor pri výsadbe. Jednotlivé rastliny môžete vysádzať na slnečné alebo poloslnečné miesto vo vzdialenosti cca 90 až 100 cm od seba.

Hnojenie, zálievka, starostlivosť a rez

Keď doprajete čučoriedke kvalitné pôdne prostredie ihneď pri výsadbe, na prvú sezónu máte prakticky hotovo. Stačí len sledovať, či pôda „nesadá“ a podľa potreby dosýpať rašelinu/zeminu. V ďalších rokoch môžete pridať hnojivo pre čučoriedky podľa odporúčaní výrobcu. Zeminu udržujte počas vegetácie vlhkú, no nie premočenú. Na zimu pridajte trochu viac kôry ku koreňom jednotlivých rastlín. Zmrznutia sa obávať nemusíte – kanadské čučoriedky sú voči zime vysoko odolné. Čo sa týka rezu, prvé 2 až 3 roky ho pokojne vynechajte. Odstraňujte iba vyrodené, suché či poškodené halúzky. Neskôr strihajte všetko rastúce dnu, prípadne staré zdrevnatené konáre, aby sa podporil rast tých mladších.

Podpora plodivosti a zber

Aby ste sa tešili z čo najväčšej úrody, odporúčame vám vysádzať pri sebe minimálne 2 rôzne odrody. Čučoriedky totiž nie sú samoopelivé. A ak aj niektorí predajcovia uvádzajú pri určitých odrodách, že sú, určite sa im bude viac dariť aspoň „vo dvojici“. Najlepšie je situovať blízko seba rastliny s podobným časom dozrievania bobúľ. Takto si môžete vysadiť rad čučoriedok zložený zo skorých, stredne skorých až neskorých odrôd a prirodzene si tak predĺžiť dobu zberu aj na niekoľko mesiacov.

So zberom sa však nikdy neponáhľajte. Aj keď už budú čučoriedky fialové, doprajte im ešte pár dní na kríku zakrytom starou záclonou alebo sieťkou proti vtáctvu. Bobuľky totiž naberú na sladkosti. Zrelú čučoriedku spoznáte podľa toho, že je fialová aj v okolí stopky. Počas prvého roka či dvoch ale neočakávajte obrovskú úrodu. Na ovocnú bublaninu, džemy či smoothies budete musieť asi spočiatku siahnuť po kupovaných čučoriedkach. V súvislosti s tým odporúčame sledovať akciové ponuky, napríklad tu. Určite budú rovnako chutné a šťavnaté ako tie, ktoré si neskôr dopestujete na vlastných kríkoch. Môžete nám však veriť, že keď doprajete vašim čučoriedkam to, čo naozaj potrebujú, po rokoch budete počítať úrodu na kilá.

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.