Nórske kravy majú zo zákona nárok na matrac pre lepší spánok

Nórske kravy majú zo zákona nárok na matrac pre lepší spánok

Hovorí sa, že najlepší život si užívajú kravy v Indii. O jednej takej napísal slávny agent FBI Mulder – presnejšie herec David Duchovny knihu Krava nebeská. V nej sa hlavná hrdinka krava sa snaží uniknúť do Indie, aby sa nestala ďalšou v poradí na bitúnku. Krava je v Indii posvätné zviera a tak sa nechová na mäso, ale skôr ako domáce ťažné zviera, či zviera na prepravu tovaru. Avšak aj v nie tak vzdialenom Nórsku sa majú kravy takmer ako v bavlnke, hoci tiež končia na bitúnku.

Kravy a dobytok ako taký

Nórske kravy majú nárok na matrace… hovorí zákon

V roku 2006 tam schválili nariadenie, ktoré kravám dopraje komfort v podobe spánku na skutočnom matraci. Existuje ich niekoľko od gumových, po rôzne pohodlné a pružné. Materiálové vyhotovenie je naozaj rôzne. Zo zákona tak majú chovatelia kráv, družstvá, aj veľkopodniky prikázané mať pre kravy na noc riešenie. Chovatelia sa z počiatku búrili, no celá myšlienka neprichádzala len tak. Nepočuli síce o slávnej Pláničkovej metóde o kultúrnom prostredí a jeho vplyvu na dojivosť kráv. Sami prišli na to, že kravy, ktoré spia v pohodlnom mäkkom matraci sú oveľa vitálnejšie, spokojnejšie a to sa odzrkadľuje aj na ich dojivosti. Nórske kravy sú tak úspešné a rôzne médiá dokonca hovoria o zlepšení o 10%. Investícia do matracov sa tak veľkochovateľom niekoľkonásobne vracia v podobe vyššej produkcie mlieka. Kravy v domácom chove bežne spia vo výkaloch, hoci samé sa snažia niečo také minimalizovať vlastným pohybom. Tie nórske si užívajú matrace.

Na Slovensku chovateľom takáto povinnosť neplynie. No zanedbávanie čistoty môže viesť k iným vážnym postihom, zdravotným komplikáciám, prípadne len susedským rečiam. Samozrejmosťou je evidovanie chovu kravy na obecnom úrade a práva a povinnosti týkajúce sa plánovanej zabíjačky.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.