Príroda občas nadelí zaujímavé sfarbenie aj odtieňmi, ktoré nie sú celkom bežné. Napríklad taká zelená je v prípade cicavcov naozaj nezvyčajná, kým v prípade rýb, ulitníkov, obojživelníkov, plazov či vtákov je celkom bežná. Na talianskom ostrove Sardínia sa narodilo niekoľko šteniat. Jedno nich však prekvapilo nie bielym sfarbením, ako jeho súrodenci, ale s nádychom zelenej. Zelené šteniatko, hoci nie je niečo také na dennom poriadku, zaujalo aj vo svete.
autor: Cristian Mallocci, youtube
Táto prírodná anomália je ojedinelá, no nejde o prvý takýto prípad. Hoci pri hľadaní zeleného psa nájdeme mnoho fotografií reálne nafarbenej srsti v rámci kostýmu, zábavy detí, či nerozvážnosti chovateľov, v tomto talianskom prípade je to dielo prírody.
Zelené šteniatko zo Sardínie
Chovateľ oviec Cristian Mallocci k svojmu stádu využíva aj psov. Jeho sučka Spelacchia nedávno porodila päť šteniat. Pigment nachádzajúci sa v žlčníku ovplyvnil sfarbenie, ktoré sa postupne môže strácať. Šteňa ešte ako plod bolo pigmentu vystavené pravdepodobne v plodovej vode matky. Zviera dostalo meno Pistacchio a podľa chovateľa zostáva farme. V dospelosti bude pes pravdepodobne normálneho sfarbenia tak ako jeho rodičia. Podobný jav sa objavuje u čisto bielych psov a keďže ide len o prírodné nafarbenie, výmenou srsti a rastom tkanív sa upraví aj toto sfarbenie.
Evolučne nie sú cicavce prispôsobené na zelenú farbu, hoci tie slabšie druhy by sa reálnou zelenou farbou mohli ľahko ukrývať v lesoch a v trávnatých plochách pred predátormi. Nedávno sme si uviedli iný prípad anomálie o šteniat. Vtedy šlo o prípad kyklopa, ktorý je však často na toľko deformovaný, že nemá isté vyhliadky na prežitie.