ZN.SK
Zelené šteniatko od Cristian Mallocci

Na Sardínii sa narodilo zelené šteniatko, nie je však prvé

Príroda občas nadelí zaujímavé sfarbenie aj odtieňmi, ktoré nie sú celkom bežné. Na Sardínii sa napríklad narodilo zelené šteniatko.

Príroda občas nadelí zaujímavé sfarbenie aj odtieňmi, ktoré nie sú celkom bežné. Napríklad taká zelená je v prípade cicavcov naozaj nezvyčajná, kým v prípade rýb, ulitníkov, obojživelníkov, plazov či vtákov je celkom bežná. Na talianskom ostrove Sardínia sa narodilo niekoľko šteniat. Jedno  nich však prekvapilo nie bielym sfarbením, ako jeho súrodenci, ale s nádychom zelenej. Zelené šteniatko, hoci nie je niečo také na dennom poriadku, zaujalo aj vo svete.

Zelené šteniatko od Cristian Mallocci

autor: Cristian Mallocci, youtube

Táto prírodná anomália je ojedinelá, no nejde o prvý takýto prípad. Hoci pri hľadaní zeleného psa nájdeme mnoho fotografií reálne nafarbenej srsti v rámci kostýmu, zábavy detí, či nerozvážnosti chovateľov, v tomto talianskom prípade je to dielo prírody.

Zelené šteniatko zo Sardínie

Chovateľ oviec Cristian Mallocci k svojmu stádu využíva aj psov. Jeho sučka Spelacchia nedávno porodila päť šteniat. Pigment nachádzajúci sa v žlčníku ovplyvnil sfarbenie, ktoré sa postupne môže strácať. Šteňa ešte ako plod bolo pigmentu vystavené pravdepodobne v plodovej vode matky. Zviera dostalo meno Pistacchio a podľa chovateľa zostáva farme. V dospelosti bude pes pravdepodobne normálneho sfarbenia tak ako jeho rodičia. Podobný jav sa objavuje u čisto bielych psov a keďže ide len o prírodné nafarbenie, výmenou srsti a rastom tkanív sa upraví aj toto sfarbenie.

Evolučne nie sú cicavce prispôsobené na zelenú farbu, hoci tie slabšie druhy by sa reálnou zelenou farbou mohli ľahko ukrývať v lesoch a v trávnatých plochách pred predátormi. Nedávno sme si uviedli iný prípad anomálie o šteniat. Vtedy šlo o prípad kyklopa, ktorý je však často na toľko deformovaný, že nemá isté vyhliadky na prežitie.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu