Fotografie prirodzenia poslané cez internet vo Fínsku zrejme trestné

Nechcem to vidieť, chcem to vidieť

Vo Fínsku zvažujú zmeny zákona. Sexuálne obťažovanie by tak mohlo byť chápané aj v prípadoch, kedy nejde o priamy osobný akt, pokus, obťažovanie a fyzický kontakt. Tak ako vo Fínsku, aj v ostatných krajinách sveta je na sociálnych sieťach a na zoznamkách riziko zachytenia neželanej pošty a obsahu pomerne vysoké. Pisatelia odošlú fotografiu prirodzenia, pretože ich môže uspokojovať, ak ich nahého niekto vidí. Chcú získať názor, reakciu, prípadne vyprovokovať nejaký prejav. Sú to ženy, ktoré môžu dostávať neželané správy s obsahom, ktorý nie je každému po chuti. Fínske prieskumy dokázali, že ženy sa vo vysokej miere s niečím takým stretávajú. Podnet k uvažovaniu nad zmenami v zákonoch pritom priniesla organizácia Plan International, ktorej cieľom bolo zistiť mieru ohrozenia žien a internete.

Nechcem to vidieť, chcem to vidieť

Už to nie sú nahí muži v plášťoch v parku za stromom. Sú online

Úpravy zákonov by pritom mali platiť nie len pre mužov posielajúcich fotografie ženám, ale aj rovnakému pohlaviu a aj pohlaviu opačnému. Či už žena mužom, muž žene, alebo muž mužovi, nežiadúci obsah tohto typu je vo svete bežný. Znepríjemňuje pobyt v chatovacích miestnostiach, môže znechutiť, ale taktiež ohroziť. Pisateľ nemusí byť duševne v poriadku. Môže mať sklony ku agresivite, trpieť deviáciou, ale tiež môže ísť o človeka, ktorý narába s cudzím materiálom. Nie so svojimi fotografiami. Tento trend sa môže objavovať na zoznamkách zameraných na sexuálne stretnutia. Tam sú však takéto správy skôr bežné, kým na „civilných“ zoznamkách sú zväčša dôvodom, prečo profil získava nahlásenia a čoskoro končí.

Na Slovensku sú ženy častou obeťou fotografie prirodzenia

Na Slovensku na najväčšej zoznamke, ako aj na mnohých iných, sú ženy oslovované neznámymi mužmi často. Je celkom bežné, ak je mladá atraktívna žena, dievča, ale aj staršie ženy obeťami správ neznámych mužov. Pisatelia môžu priamo dávať ponuky, ponúkať finančné odmeny, alebo navrhnúť neodmietnuteľné ponuky nič netušiacim ženám. Zaujíma ich reakcia, hoci vedia, že môže byť aj negatívna. Pisatelia rátajú s tým, že ich profil môže byť označený. Preto majú často niekoľko profilov v zálohe.

Nie len názory, ale aj priamo nahé fotografie prirodzenia na toalete, spálni, či najčastejšie v kúpeľni. Snímku posielajú znenazdajky priamo. Uspokojuje ich jednak napísaný názor, prípadne aj iná reakcia. Sú takí, ktorých teší aj negatívny názor. Cieľom bolo sa odhaliť. Dávka exhibicionizmu je pritom krytá anonymitou na internete a pocitom beztrestnosti. Takéto konanie u nás nie je trestné. Hoci mohlo by byť. Objavuje sa totiž aj u dievčat, ktoré jasne uvádzajú nižší vek než je plnoletosť.

Aj o tejto téme v novej knihe

Článok vychádza v spolupráci s portálom hoax.sk. Upozorňuje na tému, ktorej sa venuje taktiež pripravovaná kniha (Ne)bezpečný internet. Jej vydanie bolo pre korona-obmedzenia posunuté z novembra na január. O pripravovanej knihe sme už písali. U nás sa v oblasti ochrany mladých na internete robí málo. V rámci ochrany kohokoľvek takmer vôbec nič. Aj preto ide o tému, ktorej sa venoval autor knihy Tomáš Šalmon v niekoľkých rokoch výraznejšie a popísal reálne slovenské prípady.

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.