Slovensko, 2. vydanie – kniha o Slovensku, ktorú nemožno minúť

Slovensko, 2. vydanie – kniha o Slovensku, ktorú nemožno minúť

Mať rád Slovensko znamená mať k niečomu v nej vzťah. Kto má rád v nej históriu, kultúru, miesta a vôbec pohyb, ten nemôže minúť túto výnimočnú knihu. Už sme ju pred rokmi videli. Teraz prichádza jej celkom iná, bohatšia, aktualizovaná podoba. Je zárukou toho, že nejde o prekladanú literatúru. Je preds o našej krajine.

Slovensko, kniha 2. vydanie, hrad Fiľakovo

foto: kniha Slovensko, 2. vydanie a fotografia hradu Fiľakovo

Mimoriadne bohatá heslovitá kniha, akých poznáme viacero napríklad v rámci veľkých lexikónov od českého vydavateľa Ottovo nakladatelství, či veľkých encyklopédií aj v rámci slovenskej knižnej scény v rôznych dobách. Veľká, hrubá, ťažká, v tomto prípade doplnená o mnoho fotografií, aj starších fotografií, je doslova knihou o Slovensku.

Slovensko o Slovensku tak, ako máločo

Nenájdeme iné knižné dielo, ktoré by informačne pokrylo tak aktualizovane a tak rozsiahlo všetko to, čo sa ukrýva v tomto vydaní Slovenska. Siaha na miesta, zvyklosti, kultúrne prvky, hrady, zámky, vrchy, lesy, prírodu, spoločnosť. Je tam množstvo aj jednoduchých slov, ktoré si abecedne vždy viete nájsť a dočítať sa informačné minimum, ba niekedy aj oveľa viac, než ste o slove a mieste tušili.

Každá zo strán obsahuje v danom písmene a postupne abecedne vysvetlené heslo. Tým heslom môže byť čokoľvek. Žiadna daná téma nie je. Dané je len písmeno a poradie. Čítať takúto knihu je vždy čítať mnoho prekvapení. Nezaujímavú oblasť, ak takú čitateľ má, jednoducho preskočí, no aj v tých zdanlivo nezaujímavých je niečo zaujímavé. Knihu vytvoril kolektív autorov, prechádzalo ju mnoho odborníkov a teda viacero očí. Nie je na niektorých témach vidieť svojský štýl písania, kým inde by sa striedal iný. Dielo je mohutné, rozsiahle a výnimočné.

Lexikonicky o všetkom. Z najčastejších rozoberaných hesiel napríklad:

 • Známe osobnosti politiky, kultúry, literatúry, športu a pod.
 • Panovníci na našom území a historické osobnosti
 • Vrchy, lesy, rieky
 • Hrady, zámky, kaštiele, kúrie
 • Obdobia, éry, konflikty, režimy
 • Podujatia, festivaly,
 • Tradície, kultúrne zvláštnosti
 • Sviatky, historické udalosti, výročia, oslavy
 • Budovy, lokality, inštitúcie, úrady, organizácie
 • Mestá, dediny, časti miest, zaniknuté miesta
 • mnoho iného

Jedna z tých kníh, ktoré budete chcieť, a napriek cene

Sú domácnosti na Slovensku, ktoré si kupujú len výnimočné knihy. Také aké vychádzali s podpisom Karola Plicku, veľké obrazové publikácie a knihy venované umeniu. Medzi nimi má mnoho domácností dodnes vzácne knihy o Slovensku, o hradoch a zámkoch, a medzi nimi aj československú sériu venovanú našej ešte Československej krajine, prírode a kultúre. Tieto knihy majú nesmiernu cenu, pretože tá neklesá. Len rastie. Pri tejto knihe je zárukou, že aj jej cena porastie. Zachováva fakty a údaje od dávnej minulosti po rok 2020. Ponúka množstvo fotografií. Menšie pod heslom, prípadne veľké fotografie na mnohých stránkach v jej spodnej časti.

Význam týchto publikácií je ukrytý v náročnosti zozbierať a spracovať toľko údajov, faktov, obrazov a detailov. Pre všeobecný rozhľad a vedomostné obohatenie každého, kto sa považuje za nadšenca Slovenska, sa jej autori naozaj snažili. Investovali hodiny, dni, týždne, či mesiace práce. Množstvo obrázkov, práce v teréne, v knižniciach, pri aktualizáciách a čítaní vytvorili jednu časť ceny. Druhú tvorí fakt, že ide ťažkú knihu s 584 stranami a niekoľkými kilogramami kvalitného papiera. Tretiu časť ceny následne tvorí celá informačná a kultúrna hodnota knihy ako takej. Na prvý pohľad je maloobchodná cena 59,90 eur (na BUX.sk v predpredaji pre prihláseného zákazníka 46,72 eur, v PantaRhei.sk za 48 eur)

Pri číselnom hodnotení by kniha získala 10 z 10 bodov pre svoj obsah, aktuálnosť a spracovanie. Prehľadnosť. Poznáme totiž jej prvé vydanie a pri pohľade na ukážky toho pripravovaného nového je viditeľný posun. K lepšiemu.

Informácie o knihe Slovensko

 • Názov: Slovensko, 2. doplnené a aktualizované vydanie
 • Autori: kolektív autorov
 • Vydavateľstvo: IKAR, a.s.
 • Počet strán: 584
 • Vydanie: 5- novembra 2020
 • Ukážka k dispozícii na BUX.sk

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.