Maracuja, sladkokyslé ovocie passion fruit: jeho význam a využitie

Maracuja, sladkokyslé ovocie passion fruit: jeho význam a využitie

Pre mnohých z nás je maracuja veľká exotická neznáma, ale je čoraz menší problém ju zohnať na pultoch v našich obchodoch. Ak chcete vymeniť každodennú klasiku ako jablká a pomaranče a uprednostňujete kyslejšie ovocie, určite po nej siahnite a vyskúšajte jej kyslú sviežu chuť.

maracuja, passion fruit sladkokyslé exotické ovocie

Čo vlastne maracuja je?

Maracuja alebo aj Mučenka jedlá je exotické ovocie, ktoré sa pestuje prevažne v Strednej a Južnej Amerike, ale aj na Havaji, v Juhoafrickej republike či Indii. Nájdeme ju aj na Novom Zélande a v Austrálii. Pestuje sa vo vyšších nadmorských výškach v subtropických oblastiach.  V angličtine je tiež známa aj ako „passion fruit“.

Ako vyzerá a chutí?

Plod má guľatý tvar vo veľkosti mandarínky, sfarbený je do fialova, žlta či zelena. Ak maracuju prekrojíme, prekvapí nás množstvo malých jadierok v kašovitej dužine. Plod jeme najčastejšie lyžičkou. Práve kvôli jej kyslej chuti sa často využíva v rôznych drinkoch a aj ako poleva na torty či koláče. Veľmi často sa z nej vyrábajú likéry a šťavy. Výborná je tiež v jogurtoch a zmrzlinách.

Čo obsahuje?

Maracuja má vysoký podiel vody, ktorý tvorí až tretina plodu. Je bohatým zdrojom železa a cukrov ako fruktóza a glukóza. Obsahuje tiež enormné množstvo bielkovín a vitamínov C, E, A a kyselinu listovú. Nezabudnime tiež na vápnik, fosfor, draslík či horčík. Je to teda kyslá vitamínová bomba.

maracuja, passion fruit sladkokyslé exotické ovocie

Výhody a význam tohto ovocia pre zdravie

Okrem toho, že blahodárne pôsobí na našu krásu, hlavne teda vlasy a pleť, je taktiež aj zdraviu prospešná. Pre svoj vysoký obsah železa, je prínosná pre anemikov trpiacich na chudokrvnosť. Taktiež priaznivo pôsobí na náš nervový systém, zvyšuje libido ( passion fruit – vášnivé ovocie) a pravidelná konzumácia pomáha aj pri zápche.

Okrem týchto všetkých pozitív je maracuja vhodná na podporu imunity a pomáha aj pri stavoch úzkosti a nervozity. V niektorých krajinách ňou dokonca kŕmia deti, aby boli kľudnejšie.

Ohodnoťte článok post

Príležitostná autorka článkov a rozhovorov na ZN.SK