Sissi v novej verzi: nový seriál Cisárovná na Netflixe a prednosti

Sissi v novej verzi: nový seriál Cisárovná na Netflixe a prednosti

V ponuke Netflixu poteší nadšencov historických seriálov nová podoba príbehu o cisárovnej Alžbete Bavorskej, známejšej pod menom Sissi. Seriál s názvom Cisárovná je novinkou v ponuke známej streamovacej služby. Neoplýva žiadnou známou hereckou osobnosťou v hlavných úlohách a tak aj historický príbeh pôsobí vierohodne. Nechýba v ňom nahota, drsnosť, pohľad do zákulisia dvora a tých oblastí, ktoré k nemu patrili v minulosti. Seriál má svoje kvality, pre ktoré sa ho oplatí pozrieť. Je menej výpravným ako seriál Mária Terézia, zaujímavý však scénou aj obrazovou kvalitou. 6 dielov prvej série má vždy približnú dĺžku hodinu. Nástup neobyčajnej Alžbety v dobe intríg na cisárskom dvore a hroziacej vojny má svoje napätie, aj keď ho do značnej miery vytvára samotný dvor, intrigy a pod.

Cisárovná

Teší snaha o zachytenie historických momentov, udalostí, hrozieb, ktoré sme v pôvodných filmoch s Romy Schneider videli zachytené, no menej. V tomto seriálovom spracovaní dostáva priestor aj politika, história a intrigy možno viac, ako zábava a láska v staršom spracovaní.

Napriek kvalitám sa seriál nevyhýba “netflixovským preľapom”

Posledné roky a najmä ten posledný sa čoraz viac prejavujú “netflixovské prešľapy”, ktoré sa napriek veľkej snahe o autenticitu a kvalitu stávajú pravidlom. Medzi tancujúcimi svadobčanmi, ako aj ľuďmi na dvore sa objavujú jednotlivci s účesom absolútne nevhodným do obdobia polovice 19. storočia. Niektoré kostýmy nemajú nič spoločné s kráľovským dvorom Rakúska-Uhorska, hoci kostýmy mužov a vojenské uniformy majú svoju poctivú autenticitu.

Samotnú Sissi stvárňuje herečka polovičného tureckého pôvodu Devrim Lingnau, ale aj napriek tomu je jej tvár do tejto úlohy vhodná. Blzka historickej postave samotnej o niečo viac, ako slávne stvárnenie Romy Schneider. Alžbetin otec stvárnený hercom nie úplne nemeckého pôvodu má menšiu úlohu. Dvorná dáma v podaní nemeckej herečky tureckého pôvodu Almila Bağrıaçık pôsobí tiež menej autenticky. Nie je toho však tak veľa, ako v iných seriáloch. Horším prešľapom sú vzory niektorých šiat, ktoré sa pravdepodobne neobjavili a tie účesy. Historickou zaujímavosťou bol svadobný valčík od Johanna Straussa, udalosť reálna. Menej reálny je však účes s ktorým sa na scéne Strauss objaví.

Oplatí sa pozrieť. Má svoje kvality

Pozrieť sa oplatí. Môže byť zážitkom, pretože už poznaný príbeh dopĺňa o ďalšie emócie. Na “prešľapy” v presnosti, sme si už zvyklia tak sa postupne z nich stáva súčasný štandard. Alžbetin život bol zaujímavý a spája sa s ňou množstvo miest od Slovenska po vzdialené Korfu. Všade si ju pripomínajú ako historickú osobnosť a marketingové lákadlo. Nemusíme sa čudovať, ak by po tomto seriáli opäť niektoré miesta oživili prepojenie na skutočnú Sissi a jej pobývanie. Tak ako tomu bolo napríklad v Bardejove.

Seriál končí prvou sériou a aj to nedokončeným príbehom v búrlivom čase, kedy sa ešte jej postavenie na dvore nestihlo upokojiť a ustáliť. Posledný diel spájaný s odchodom Sissi domov sa v poslednej scéne spája s azda najemotívnejším momentom, ktorý ako cisárovná zažije a spolu s ňou aj televízny divák. Ten sa má naozaj na čo tešiť.

Viac na netflix.com


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.