ZN.SK
Cisárovná

Sissi v novej verzi: nový seriál Cisárovná na Netflixe a prednosti

V ponuke Netflixu poteší nadšencov historických seriálov nová podoba príbehu o cisárovnej Sissi. Seriál s názvom Cisárovná…

V ponuke Netflixu poteší nadšencov historických seriálov nová podoba príbehu o cisárovnej Alžbete Bavorskej, známejšej pod menom Sissi. Seriál s názvom Cisárovná je novinkou v ponuke známej streamovacej služby. Neoplýva žiadnou známou hereckou osobnosťou v hlavných úlohách a tak aj historický príbeh pôsobí vierohodne. Nechýba v ňom nahota, drsnosť, pohľad do zákulisia dvora a tých oblastí, ktoré k nemu patrili v minulosti. Seriál má svoje kvality, pre ktoré sa ho oplatí pozrieť. Je menej výpravným ako seriál Mária Terézia, zaujímavý však scénou aj obrazovou kvalitou. 6 dielov prvej série má vždy približnú dĺžku hodinu. Nástup neobyčajnej Alžbety v dobe intríg na cisárskom dvore a hroziacej vojny má svoje napätie, aj keď ho do značnej miery vytvára samotný dvor, intrigy a pod.

Cisárovná

Teší snaha o zachytenie historických momentov, udalostí, hrozieb, ktoré sme v pôvodných filmoch s Romy Schneider videli zachytené, no menej. V tomto seriálovom spracovaní dostáva priestor aj politika, história a intrigy možno viac, ako zábava a láska v staršom spracovaní.

Napriek kvalitám sa seriál nevyhýba „netflixovským preľapom“

Posledné roky a najmä ten posledný sa čoraz viac prejavujú „netflixovské prešľapy“, ktoré sa napriek veľkej snahe o autenticitu a kvalitu stávajú pravidlom. Medzi tancujúcimi svadobčanmi, ako aj ľuďmi na dvore sa objavujú jednotlivci s účesom absolútne nevhodným do obdobia polovice 19. storočia. Niektoré kostýmy nemajú nič spoločné s kráľovským dvorom Rakúska-Uhorska, hoci kostýmy mužov a vojenské uniformy majú svoju poctivú autenticitu.

Samotnú Sissi stvárňuje herečka polovičného tureckého pôvodu Devrim Lingnau, ale aj napriek tomu je jej tvár do tejto úlohy vhodná. Blzka historickej postave samotnej o niečo viac, ako slávne stvárnenie Romy Schneider. Alžbetin otec stvárnený hercom nie úplne nemeckého pôvodu má menšiu úlohu. Dvorná dáma v podaní nemeckej herečky tureckého pôvodu Almila Bağrıaçık pôsobí tiež menej autenticky. Nie je toho však tak veľa, ako v iných seriáloch. Horším prešľapom sú vzory niektorých šiat, ktoré sa pravdepodobne neobjavili a tie účesy. Historickou zaujímavosťou bol svadobný valčík od Johanna Straussa, udalosť reálna. Menej reálny je však účes s ktorým sa na scéne Strauss objaví.

Oplatí sa pozrieť. Má svoje kvality

Pozrieť sa oplatí. Môže byť zážitkom, pretože už poznaný príbeh dopĺňa o ďalšie emócie. Na „prešľapy“ v presnosti, sme si už zvyklia tak sa postupne z nich stáva súčasný štandard. Alžbetin život bol zaujímavý a spája sa s ňou množstvo miest od Slovenska po vzdialené Korfu. Všade si ju pripomínajú ako historickú osobnosť a marketingové lákadlo. Nemusíme sa čudovať, ak by po tomto seriáli opäť niektoré miesta oživili prepojenie na skutočnú Sissi a jej pobývanie. Tak ako tomu bolo napríklad v Bardejove.

Seriál končí prvou sériou a aj to nedokončeným príbehom v búrlivom čase, kedy sa ešte jej postavenie na dvore nestihlo upokojiť a ustáliť. Posledný diel spájaný s odchodom Sissi domov sa v poslednej scéne spája s azda najemotívnejším momentom, ktorý ako cisárovná zažije a spolu s ňou aj televízny divák. Ten sa má naozaj na čo tešiť.

Viac na netflix.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu