ZN.SK
Narcis a narcisy

Narcis: kvetom dal meno Narkissos, rovnako ako narcizmu

Snežienky, podbeľ, narcis, bahniatka, mladá vŕba, či medvedí cesnak. Je mnoho rastliniek, ktoré sa nám spájajú s jarou, no narcis sa v našich vázach z kvetov objavuje v prvé jarné mesiace najčastejšie.

Snežienky, podbeľ, narcis, bahniatka, mladá vŕba, či medvedí cesnak. Je mnoho rastliniek, ktoré sa nám spájajú s jarou. Narcis sa v našich vázach z kvetov objavuje v prvé jarné mesiace najčastejšie. Vedeli ste, prečo sa hovorí kvetom „narcis“ a ako vlastne vzniklo pomenovanie „narcizmus“? Všetko má svoju spojitosť.

Narcis a narcisy

Narkissos, meno z gréckej mytológie

Svoj názov získal od syna riečneho boha Kefisa a matky, nymfy Leiropé. Tiež ho uvádzajú ako syna pastiera Endymiona a bohyňu Mesiaca Selene. Narkissos bol plachý a zahľadený do seba. Aj keď bol krásny a ženy o neho mali záujem, on bol príliš hrdý na svoju krásu a veľký záujem okolia. Pohŕdal aj láskou nymfy Echó, ktorá pre kliatbu bohyne Héry stratila svoj hlas a mohla opakovať len posledná slová ľudí, ktorých počula.

Narkissos napriek jej láske ďalej sledoval svoj vzhľad. Najmä ako odraz v jazere, kam neustále pozeral. Sledoval sa tak veľmi, že sa do seba zamiloval a nedokázal odtrhnúť zrak. Nakláňal sa nakláňal, až do jazera spadol a už sa z neho nevynoril. Práve jeho postava dala neskôr vznik pomenovania pre zahľadenosť do seba a lásku k samému sebe – pojem „narcizmus“. Ako kvet smrti sa spojil s jeho postavou a hoci mohol mať v minulosti aj iný názov, ujal sa ten grécky aj v jeho latinskej podobe.

Dodnes je kvet narcisu v Grécku kvetom smrti, hoci najväčší význam v rámci tejto symboliky mal v minulosti v časoch Starovekého Grécka.

Narcis ako kvet

Cibuľová viacročná rastlina je nenáročná na pôdu, vypestovať ho nieje problém a zväčša ani nepotrebuje žiadnu starostlivosť. Charakteristické sú dlhé zelené mäkké lístky a výrazný zložitý kvet, ktorý môže mať rôzne odtiene žltej, bielej, alebo oranžovej. Kvety sú obojpohlavné, na jednej stonke vyrastá len jeden, no z jedinej cibuľky ich je niekoľko.

Narcis a narcisy

Narcis žltý (Narcissus pseudonarcissus) a krehkejší druh narcis biely (Narcissus poeticus) sú dva najrozšírenejšie druhy, ktoré sa pestujú v našich záhradách a parkoch. Druh Narcissus tazetta, ktorý má biele kvety s výrazným žltým stredom sú skôr známe v posledných rokoch. Žltý stred je oveľa výraznejší ako pri narcisoch bielych.

Ďalšie miesta a odkazy:

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu