ZN.SK
Brezová pod Bradlom, Štefánikov dom a 100 výročie smrti, troska z lietadla

Časť z trosiek havarovaného lietadla Štefánika v Brezovej pod Bradlom

V sobotu 4.5.2019 uplynie presne 100. rokov od tragickej smrti gen. Milana Rastislava Štefánika. Pri tejto príležitosti sa bude konať v Košariskách a Brezovej pod Bradlom…

V sobotu 4.5.2019 uplynie presne 100. rokov od tragickej smrti gen. Milana Rastislava Štefánika. Pri tejto príležitosti sa bude konať v Košariskách a Brezovej pod Bradlom Celonárodná spomienková slávnosť, ktorou si pripomenieme túto významnú osobnosť slovenských dejín.

Brezová pod Bradlom, Štefánikov dom a 100 výročie smrti, troska z lietadla

foto: Národný dom Štefánikov v Brezovej pod Bradlom, a Časť z opláštenia lietadla. Tú si uchoval 4. mája 1919 Ján Macháček, toho času desiatnik delostreleckého pluku, ktorý bol ako veliteľ stráže pri troskách lietadla. 

100. výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika

Milan Rastislav Štefánik tragicky zahynul pri páde lietadla Caproni Ca 33, ktorým priletel z Talianska. Lietadlo sa zrútilo tesne pred pristátím neďaleko Ivanky pri Dunaji. A práve kúsok z trosiek tohto lietadla bude exkluzívne vystavený v sobotu 4.5.2019 v Brezovej pod Bradlom. Miestom, kde si tento historický a jedinečný artefakt bude môcť široká verejnosť osobne pozrieť, bude NÁRODNÝ DOM ŠTEFÁNIKOV. Tam bude vystavený v rámci predaja Euro Souvenir bankoviek s podobizňou MILANA RASTISLAVA ŠTEFÁNIKA.

Práve na jednom z vydaní Euro Souvenir bankoviek bude zobrazený M.R. Štefánik v podobe letca, kde motív ďalej dopĺňa jeho osudné lietadlo Caproni Ca 33. Druhou verziou je tzv. legionárske vydanie. Na ňom je znázornený už dobre známy portrét M.R. Štefánika,  v pozadí ktorého je vyobrazená Mohyla na Bradle.

Milan Rastislav štefánik 0 eur bankovka

Tento výnimočný artefakt nám špeciálne na túto príležitosť zapožičal zo svojej súkromnej zbierky známy numizmatik a zberateľ z Komárna. Ten si však nepraje zverejniť svoje meno. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo získať a vystaviť počas konania Celonárodnej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti gen. Milana Rastislava Štefánika a v priestoroch predaja 0 Euro Souvenir bankoviek s podobizňou M.R. ŠTEFÁNIKA, takýto jedinečný a unikátny historický kúsok, ktorý presne po 100 rokoch bude verejne vystavený a sprístupnený širokej verejnosti. Keďže sa jedná o predmet zo súkromnej zbierky, verejnosti sa tak naskytne jedinečná a neopakovateľná príležitosť, vidieť autentický kus z trosiek lietadla. V tom tragicky zahynul M.R. ŠTEFÁNIK. Podobná príležitosť sa už nemusí tak skoro opakovať.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu