Časť z trosiek havarovaného lietadla M. R. ŠTEFÁNIKA v Brezovej pod Bradlom - Zaujímavé novinky ZN.SK

Časť z trosiek havarovaného lietadla M. R. ŠTEFÁNIKA v Brezovej pod Bradlom

V sobotu 4.5.2019 uplynie presne 100. rokov od tragickej smrti gen. Milana Rastislava Štefánika. Pri tejto príležitosti sa bude konať v Košariskách a Brezovej pod Bradlom Celonárodná spomienková slávnosť, ktorou si pripomenieme túto významnú osobnosť slovenských dejín.

Brezová pod Bradlom, Štefánikov dom a 100 výročie smrti, troska z lietadla

foto: Národný dom Štefánikov v Brezovej pod Bradlom, a Časť z opláštenia lietadla. Tú si uchoval 4. mája 1919 Ján Macháček, toho času desiatnik delostreleckého pluku, ktorý bol ako veliteľ stráže pri troskách lietadla. 

Milan Rastislav Štefánik a 100. výročie

Milan Rastislav Štefánik tragicky zahynul pri páde lietadla Caproni Ca 33, ktorým priletel z Talianska. Lietadlo sa zrútilo tesne pred pristátím neďaleko Ivanky pri Dunaji. A práve kúsok z trosiek tohto lietadla bude exkluzívne vystavený v sobotu 4.5.2019 v Brezovej pod Bradlom. Miestom, kde si tento historický a jedinečný artefakt bude môcť široká verejnosť osobne pozrieť, bude NÁRODNÝ DOM ŠTEFÁNIKOV, kde bude vystavený v rámci predaja Euro Souvenir bankoviek s podobizňou MILANA RASTISLAVA ŠTEFÁNIKA.

Práve na jednom z vydaní Euro Souvenir bankoviek bude zobrazený M.R. Štefánik v podobe letca, kde motív ďalej dopĺňa jeho osudné lietadlo Caproni Ca 33. Druhou verziou je tzv. legionárske vydanie, na ktorej je znázornený už dobre známy portrét MR Štefánika,  v pozadí ktorého je vyobrazená Mohyla na Bradle.

Milan Rastislav štefánik 0 eur bankovka

Tento výnimočný artefakt nám špeciálne na túto príležitosť zapožičal zo svojej súkromnej zbierky známy numizmatik a zberateľ z Komárna, ktorý si však nepraje zverejniť svoje meno. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo získať a vystaviť počas konania Celonárodnej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti gen. Milana Rastislava Štefánika a v priestoroch predaja 0 Euro Souvenir bankoviek s podobizňou M.R. ŠTEFÁNIKA, takýto jedinečný a unikátny historický kúsok, ktorý presne po 100 rokoch bude verejne vystavený a sprístupnený širokej verejnosti. Keďže sa jedná o predmet zo súkromnej zbierky, verejnosti sa tak naskytne jedinečná a neopakovateľná príležitosť, vidieť autentický kus z trosiek lietadla, v ktorom tragicky zahynul M.R. ŠTEFÁNIK. Podobná príležitosť sa už nemusí tak skoro opakovať.

Tlačové správy
Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.
Viac:
Výr alebo vír
Aké Y alebo I sa píše v slove výr alebo vír a aký je rozdiel?

Sokol myšiar v Bratislave na sídlisku
Sokol myšiar (Falco tinnunculus) vám zahniezdi aj na balkóne

Kečup - rajčinová omáčka
Na školách vo Francúzsku zakázali kečup, na ochranu gastronómie

Zavrieť