ZN.SK
Turecko, symboly, shutterstock

Turecko: Krajina tisícich mešít a milovníkov čierneho čaju

Hoci väčšina z nás pozná Turecko vďaka jeho exotickému dovolenkovému prostrediu s vysokými palmami a nádhernými plážami, je prekvapujúce…

Hoci väčšina z nás pozná Turecko vďaka jeho exotickému dovolenkovému prostrediu s vysokými palmami a nádhernými plážami, je prekvapujúce zistiť, že až 96 % populácie tejto krajiny denne vypije aspoň jednu šálku čaju. Viac ako 1600 km vzdialená destinácia je súčasťou Európy i Ázie, čo sa odzrkadľuje na jej rôznorodosti a ideálnych podmienkach na relax v príjemnom prostredí.

Turecko, symboly,  shutterstock

Hovorí sa, že na jej najvyššom vrchu Ararat našla svoj bezpečný prístav Noemova archa, čo však nie je jediná zaujímavá vec o tejto nádhernej časti sveta.

Turecko, v ktorého žilách koluje mladá krv

Napriek svojej bohatej histórii, je dnes Turecko domovom najmladšej populácie v Európskej únii. S priemerným vekom okolo 31 rokov a len 9 % obyvateľov starších ako 60 rokov, môžeme povedať, že v jej „žilách“ skutočne koluje mladá krv.

Z celkového počtu zhruba 82 tisíc obyvateľov Turecka, predstavujú ľudia vo veku od 15 d 24 rokov až 15,6 % populácie. Pre porovnanie, priemerný podiel mladých ľudí v celej EÚ bol v roku 2022 okolo 10,5 percenta. Asi najviac sa k číslam Turecka v roku 2022 priblížilo Írsko so svojimi 12,8 percentami mladých ľudí.

Krajina, ktorej kultúru tvorí silný čierny čaj

Mnohí z nás si vyberajú luxusnú dovolenku v Turecku pre jeho nádherné pláže so zlatým pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Kleopatrina pláž, jeden zo symbolov južnej provincie Antalye, ktorý dostal pomenovanie po poslednej helenistickej kráľovnej starovekého Egypta Kleopatry, hostí každý rok viac ako dva milióny turistov. Dôvod je logický. Viac ako 2 km dlhá pláž, v ktorej blízkosti dnes vyrástli luxusné hotelové rezorty, je skvelou kombináciou mora, slnka a piesku.

Turecko, Kleopatrina pláž,  shutterstock

Pláže a more však nie sú jediné symboly tejto exotickej „krásky“. Medzi jeden z najznámejších symbolov Turecka patrí aj čierny čaj, ktorého lahodnú a silnú chuť si každý jeden deň dopraje viac ako 90 % populácie, ročne vypije obyvateľ Turecka zhruba 1300 šálok čaju. Zaujímavá je aj jeho príprava, ktorá sa od tej našej podstatne líši, a to najmä v tom, že na jeho varenie je potrebných zhruba 20 minút.

65 % konzumácie tohto nápoja sa odohráva v domácom prostredí, 13 % v práci, 11 % v pohostinstve, 5 % v kaviarňach, 4 % pri káve a 2 % v školách. Nápoj, robustný a plný charakteru, sa v krajine servíruje v špeciálnych  malých sklenených pohárikoch v tvare tulipánu a je neodmysliteľnou súčasťou tureckého spôsobu života.

Určite jeho rôzne príchute počas svojej dovolenky ochutnajte, pretože čierny čaj má pre telo množstvo blahodarných účinkov. Patrí, po káve, k druhému najkonzumovanejšiemu nápoju na svete a obsahuje látky (theaflavíny), ktoré môžu prispieť k zníženiu hladiny cholesterolu v krvi, čím sa môže znížiť riziko srdcových chorôb. Asi menej prekvapivé je, že zlepšuje sústredenie, môže tiež znižovať hladinu cukru v krvi.

V Turecku je 82 693 mešít

Turecko je známe aj svojou náboženskou a kultúrnou rozmanitosťou. Nakoľko sú takmer  všetci obyvatelia Turecka (zhruba 99 %) moslimovia, patrí krajina k územiam s najväčším počtom mešít na svete. Celkovo je to 82 693 chrámov, z ktorých mnohé veľmi dobre poznáme.

K jedným z nich patrí aj najznámejšia stavba na svete, Modrá mešita v Istanbule, ktorej impozantná architektúra a detaily fascinujú milióny návštevníkov. Mešita pozostáva z viac ako 20 000 modrých dlaždíc so 6 masívnymi minaretmi a úžasnými vnútornými svetlami, ktoré jej dodávajú na správnej atmosfére.

Turecko je najväčším producentom lieskových orechov

Na svojej vysnívanej last minute dovolenke si môžete okrem nádherného prostredia a čaju vychutnať aj lieskové orechy. Krajina sa hrdí titulom najväčšieho producenta lieskových orechov na svete. Ide približne o 70 % svetovej produkcie týchto plodov, ktoré sú neodmysliteľným pilierom tureckého exportného trhu. Ďalším symbolom bohatstva a prosperity Turecka sú teda aj obrovské polia lieskových orechov, ktoré sa rozprestierajú pozdĺž pobrežia Čierneho mora.

Lieskové orechy sú výbornou zásobárňou energie pre mozog. Obsahujú viaceré skupiny vitamínov  B a E. Nájdete v nich aj nenasýtené mastné kyseliny. Ich pravidelnou konzumáciou (ak nemáte alergiu) je možné prispieť k zlepšeniu koncentrácie, pamäte a funkcií nervového systému.

Modré oko Nazar je najpredávanejším suvenírom

Na záver nám nedá nespomenúť jeden z ďalších tradičných symbolov Turecka, ktorým je suvenír nazývaný „Nazar boncuğu“ v preklade „zlé oko“, príjemnejším pomenovaným pre turistov je aj „Modré oko“. Podstatou tohto suveníru a symbolu zároveň je, že vás má ochraňovať pred zlými ľuďmi – „nazar değmesin – nedovoľ, aby sa ťa zlé oko dotklo“.

Turecko, symboly,  shutterstock

Ide o kameň vyrobený z roztaveného skla, železa a medi. S viac ako 3000-ročnou históriou sa nosí na ochranu pred zlými silami. Práve modrá farba kameňa sa má podpisovať pod ochranu nositeľa pred negatívnou energiou.

Modré odtiene farby sa pre svoje pozitívne vibrácie používali v rôznych sférach už odpradávna. Ide o odtieň známy pre svoje spojenie s noblesou, silou a odolnosťou. Veľmi často je „kráľovská“ modrá videná aj v odevoch panovníkov, pretože z farby vyžaruje autorita a sebadôvera. Symbolom intelektu a mágie bola modrá farba aj v ríši mágie, pretože mala schopnosť zvyšovať duševnú koncentráciu a jasnosť.

Aj z praxe sa potvrdilo, že pokiaľ ľudské oko vidí modrú farbu, v mozgu dôjde k reakcii, ktorá má pozitívny vplyv na našu náladu, emócie a kognitívne schopnosti. Určite si preto počas dovolenky v tejto nádhernej krajine nezabudnite Modré oko zaobstarať a s dobrým pocitom, spokojnosťou a krásnymi zážitkami i spomienkami sa vám bude domov vracať omnoho ľahšie a s dobrou náladou.

Zdroj obrázkov Shutterstock: givaga / Romas_Photo / Ella_Ca/

Zdroj:

  • https://www.hurriyetdailynews.com/youths-constituted-15-2-pct-of-turkiyes-population-last-year-183227
  • https://journalofethnicfoods.biomedcentral.com/articles/10.1186/s42779-022-00124-9
  • https://www.aa.com.tr/en/culture-and-art/a-turk-consumes-1-300-cups-of-tea-every-year/1362044
  • https://beckoningbroom.com/blogs/beckoning-broom-blog/the-colour-blue-spirituality-magick-protection#blue-protection-charm-or-amulet
Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu