ZN.SK
Vysokék Tatry, Hrebienok a 0 eurová suvenírová bankovka

Hrebienok vo Vysokých Tatrách 20. 11. získa svoju 0 eur bankovku

Hrebienok je jeden z najobľúbenejších cieľov vo Vysokých Tatrách. Onedlho tiež ďalším z miest stvárneným na 0 eurovej bankovke…

Hrebienok je jeden z najobľúbenejších cieľov vo Vysokých Tatrách. Onedlho tiež ďalším z miest stvárneným na 0 eurovej bankovke v roku 2020. Tak ako všetky turistické lokality na Slovensku, aj Hrebienok uvíta záujem turistov pre dôsledky koronakrízy a karanténnych opatrení. Dňa 20. novembra sa však môžu turisti na Hrebienok vrátiť.

Vysokék Tatry, Hrebienok a 0 eurová suvenírová bankovka

Pre krásnu tatranskú prírodu a Slovákom dôverne známe miesta. Neďalekú Bilíkovú chatu, Studenú dolinu a Rainerku, alebo ešte vyššie na Zamkovského a Téryho chatu. V piatok si môžu záujemcovia kúpiť bankovku v reštaurácií a od soboty je pre účel predaja prístupný výdajný automat.  Už len nezabudnúť rozmeniť na drobné euromince.

Hrebienok na 0 eurovej bankovke

Hrebienok sa dostáva na 0 eurovú bankovku. Nezameniteľnú typicky sfarbenú originálnu suvenírovú bankovku, ktorá sa stala populárnym fenoménom. Hrebienok tak má na určitý čas istý záujem turistov. Pre horlivých zberateľov bude v deň spustenia predaja väčšou istotou lanovka, hoci tí poctiví cestovatelia-zberatelia nepochybne vyrazia skôr a po vlastných.

Miesto predaja bude známa reštaurácia, ktorú pozná každý jeden návštevník tohto miesta. Len pár desiatok metrov od nej tisíce Slovákov každú zimu navštevujú ľadový Betlehem. V reštaurácii bude pripravený automat vydávajúci bankovky v cene 3 EUR za kus. Náklad je 15 000 ks bankoviek, pričom 12 000 bude novým dizajnom a 3000 kusov bude mať prítlač Anniversary 2020, keďže koncept oslavuje celkovo už 5 rokov svojej existencie vo svete. Vyobrazená je lanovka, tatranské štíty a stred tvorí Chrám Notre Dame z ľadu, ktorý pripomína miestnu tradíciu umenia z ľadu.

Na Hrebienok sa dá vyviezť známou kyvadlovou pozemnou lanovkou dlhou 2190 metrov, ktorá prekonáva prevýšenie 247 metrov (od 1025 m.n.m do stanice v 1272 m.n.m.). Prípadne môžete vyšliapať pešo z dolnej Stanice zo Starého Smokovca nad Grandhotelom Starý Smokovec.

Koncept vznikol na podporu turizmu

Koncept 0 eurových bankoviek vznikol na podporu turizmu. V rodnom Francúzsku dokázal podporiť a dopomôcť k propagácií mnohých turistických cieľov a do mnohých z nich pravidelne návštevníci chodia, jednoducho preto, že majú aj tí zo zahraničia neustále príležitosť zakúpiť si 0 eurové bankovky. V zahraničí využívajú vyšší náklad natlačených bankoviek, čo umožňuje dlhodobo zaujať pozornosť zberateľov aj pri plánovaní neskorších ciest.

Slovensko sa odlišuje často nízkym nákladom, ktorý chcú predajne a pokladne atrakcií na Slovensku rýchlo vypredať. Suvenír je tak krátkodobou záležitosťou a nie je suvenírom dlhodobým v bežnej ponuke strediska, múzea, či mestského úradu / informačnej kancelárie. Naopak, v Nemecku či Francúzsku máme aj pri neskorších cestách stále možnosť si svoj suvenír zakúpiť. Pre turistov zo zahraničia, ktorý nedokážu cestovať v jediný deň vydania a krátko po ňom, je to práve ideálny stav. Výhodou preto je, že v rámci Vysokých Tatier sa dostávame k bankovkám s vyššou pravdepodobnosťou aj preto, že si nechávajú vyšší náklad a ten je v ponuke dlhodobo. O to viac radosti pre príležitostného zberateľa, ak môže prísť aj neskôr a suvenírová bankovka, hoci s vyšším číslom, bude stále v ponuke.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu