ZN.SK
ľadový oltár, Hrebienok, Vysoké Tatry

Ľadový dóm a sochy z ľadu na Hrebienku: na toto sa pripravte!

Od 25. novembra sa môžu opäť návštevníci Vysokých Tatier a Hrebienka tešiť na pokračovanie tradície v ľadových sochách. Ľadový dóm so svojim oltárom…

Od 25. novembra 2016 sa môžu opäť návštevníci Vysokých Tatier a Hrebienka tešiť na pokračovanie tradície v ľadových sochách. Ľadový dóm so svojim oltárom dnes ozvláštňuje často zahmlený Hrebienok, na ktorý už čoskoro príde sneh. Ešte skôr sem však zavítal ľad, presnejšie ľadové diela a tvárnice, z ktorých majstri „ľadoborci“ vytvorili unikátne dielo, opäť ako inak, po štvrtý krát unikátny originál.

ľadový oltár, Hrebienok, Vysoké Tatry

Oči na stopkách a na ľade

Podľa oficiálnych zdrojov na diele pracovali 8 sochári pod vedením Adama Bakoša a ich pomocníci, ktorí sa celkovo vyhrali s 90 tonami ľadu. Inšpiráciou boli sakrálne stavby z neďalekého regiónu Spiš, ktorý sa predsa len môže pýšiť výnimočnou históriou a mimoriadnym významom viacerých lokalít Spiša. V strede oltára je plastika Panny Márie z Klčova. Ak prichádzate na prehliadku tohto miesta, sledujte aj bočné oltáre a výklenky, v ktorých sa na ľavej strane nachádza pastier a na pravej strane je postava muža, ktorá nám bude známa najmä z legiend o tom, ako vyzeral zrejme samotný Majster Pavol z Levoče. Jeho podobizeň v podobe celej postavy je rozpoznateľná najmä podľa brady. Socha je jeden z prvých detailov, ktoré si môžete pri vstupe všimnúť.

Oltár a ľadové sochy na Hrebienku, čakanie
Oltár a ľadové sochy na Hrebienku, čakanie

Plánujete návštevu? Kedy a za koľko?

Plánujete navštíviť ľadový dóm? Vstupné je bezplatné a to znamená, že si túto mimoriadnu a časovo obmedzenú atrakciu nenechá ujsť veľmi veľa návštevníkov. Každý deň je tu mimoriadny záujem a veľmi dlhý rad návštevníkov. Odporúčame preto skorú návštevu. Tatranský ľadový dóm je otvorený od 09:00 do 16:30 každý deň. Neskôr, počas hlavnej zimnej sezóny, sa plánuje úprava otvorenia na dlhšie. V nedeľu sa tu konajú aj koncerty.

Oltár a ľadové sochy na Hrebienku, čakanie

Takto dlhé a ešte dlhšie sú rady na Hrebienku na oltár.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu