Ľadový dóm a sochy z ľadu na Hrebienku: na toto sa pripravte! - Zaujímavé novinky ZN.SK

Ľadový dóm a sochy z ľadu na Hrebienku: na toto sa pripravte!

Od 25. novembra 2016 sa môžu opäť návštevníci Vysokých Tatier a Hrebienka tešiť na pokračovanie tradície v ľadových sochách. Ľadový dóm so svojim oltárom dnes ozvláštňuje často zahmlený Hrebienok, na ktorý už čoskoro príde sneh. Ešte skôr sem však zavítal ľad, presnejšie ľadové diela a tvárnice, z ktorých majstri “ľadoborci” vytvorili unikátne dielo, opäť ako inak, po štvrtý krát unikátny originál.

ľadový oltár, Hrebienok, Vysoké Tatry

Oči na stopkách a na ľade

Podľa oficiálnych zdrojov na diele pracovali 8 sochári pod vedením Adama Bakoša a ich pomocníci, ktorí sa celkovo vyhrali s 90 tonami ľadu. Inšpiráciou boli sakrálne stavby z neďalekého regiónu Spiš, ktorý sa predsa len môže pýšiť výnimočnou históriou a mimoriadnym významom viacerých lokalít Spiša. V strede oltára je plastika Panny Márie z Klčova. Ak prichádzate na prehliadku tohto miesta, sledujte aj bočné oltáre a výklenky, v ktorých sa na ľavej strane nachádza pastier a na pravej strane je postava muža, ktorá nám bude známa najmä z legiend o tom, ako vyzeral zrejme samotný Majster Pavol z Levoče. Jeho podobizeň v podobe celej postavy je rozpoznateľná najmä podľa brady. Socha je jeden z prvých detailov, ktoré si môžete pri vstupe všimnúť.

Oltár a ľadové sochy na Hrebienku, čakanie
Oltár a ľadové sochy na Hrebienku, čakanie

Plánujete návštevu? Kedy a za koľko?

Plánujete navštíviť ľadový dóm? Vstupné je bezplatné a to znamená, že si túto mimoriadnu a časovo obmedzenú atrakciu nenechá ujsť veľmi veľa návštevníkov. Každý deň je tu mimoriadny záujem a veľmi dlhý rad návštevníkov. Odporúčame preto skorú návštevu. Tatranský ľadový dóm je otvorený od 09:00 do 16:30 každý deň. Neskôr, počas hlavnej zimnej sezóny, sa plánuje úprava otvorenia na dlhšie. V nedeľu sa tu konajú aj koncerty.

Oltár a ľadové sochy na Hrebienku, čakanie

Takto dlhé a ešte dlhšie sú rady na Hrebienku na oltár.

Krstný otec za úžasnú cenu
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Bezpečnostná kamera, babráci zlodeji
Zlodeji v štýle Pat a Mat. Babrák tehlou trafil komplica do hlavy

katarina Gillerova, hrad Gýmeš
Rozhovor: úspešná spisovateľka Katarína Gillerová, o sebe aj o písaní

Metronome festival
Metronome Festival Prague so svetovými hviezdami uprostred Prahy

Zavrieť