Hashima Island (Gunkanjima): neobyčajný japonský ostrov duchov

Hashima island japan japonsko turistika

Hashima Island, známy aj ako Gunkanjima (čo znamená „Ostrov bojových lodí“ kvôli jeho tvaru pripomínajúcemu vojnovú loď), je opustený ostrov v Japonskom mori. Ak sa kdekoľvek vo svete hovorí o temnom turizme, čiže turizme, v ktorom je cieľom miesto temné, smutné, spájané s tragédiami, potom je práve Hashima jedným z najvýznamnejších cieľov. Miesto spomína aj unikátna kniha Miesta zločinu a tragédií (bux.sk | martinus.sk | PantaRhei) Tomáša Galierika, venovaná miestam spojeným s tragédiami a zločinom medzi príkladmi temného turizmu vo svete. V Japonsku toto miesto patrí spolu s mestami Nagasaki a Hirošimou, medzi známe ciele temného turizmu. Nachádza sa 15 kilometrov juhozápadne od Nagasaki. Ostrov, známy svojou industriálnou históriou a dramatickým zánikom, dnes slúži ako fascinujúci predmet štúdia pre historikov a turistov. Je tiež na zozname miest, ktoré sa objavili vo filmovej sérii James Bond čo spôsobili ešte výraznejší prílev turistov.

Hashima island japan japonsko turistika

História mesta na ostrove Hashima

Hashima Island bol objavený v roku 1887, keď sa začala ťažba uhlia pod vedením spoločnosti Mitsubishi. Počas svojej najväčšej slávy sa ostrov stal jedným z najdôležitejších miest na ťažbu uhlia v Japonsku. Vzhľadom na jeho strategickú polohu a bohaté zásoby uhlia, sa ostrov rýchlo transformoval z malého koralového atolu na hustú industriálnu zónu. Zdá sa až neuveriteľné, že z takéhoto miesta prebiehala ťažba. Bola však tak výrazná, že sa ostrov podarilo prebudovať pomocou betónu a oceli na kľúčové ťažobné miesto ležiace mimo pevninu.

V priebehu 20. storočia sa na ostrove začali stavať vysoké obytné bloky, obchodné priestory a infraštruktúra, čo z neho urobilo živé, sebestačné mesto s veľmi vysokou hustotou obyvateľstva. Vyrástli tu byty, školy, škôlky a celé zázemie. V 50. rokoch 20. storočia tu žilo viac než 5 000 obyvateľov na ploche len 6,3 hektára, čo z ostrova robilo jedno z najhustejšie osídlených miest na svete. Hashima bol známy svojimi modernými zariadeniami a samostatným systémom vodovodu a elektrickej energie.

Čím bol a vlastne stále je ostrov Hashima

Ostrov je charakteristický svojimi šedými betonovými budovami, ktoré dnes vyzerajú ako zrúcaniny. Morský vzduch a vlhkosť spôsobili degradáciu materiálov. Ako miesto opustené sa nedočká investície do opravy a zásadnej rekonštrukcie. Aj preto nie je možný úplne voľný pohyb po akejkoľvek časti, ulici, či budovách. V priebehu svojho najväčšieho rozkvetu sa tu nachádzali obytné budovy, obchodné priestory, školské a zdravotnícke zariadenia. Taktiež zázemie, napríklad kino a bazén. V súčasnosti je to všetko v dezolátnom stave. Bez ľudskej údržby je bežné, že z bytov vyrastajú stromy a prepadávajú sa steny, či poschodia.

Hashima island japan japonsko turistika

Okrem svojich industriálnych štruktúr, Hashima Island je obklopený drsnými útesmi a zachovalou podmorskou prírodou, ktorá zobrazuje kontrast medzi človekom vytvoreným prostredím a divokou prírodou. Morské vody okolo ostrova sú čisté, ale v minulosti boli kontaminované ťažobnými činnosťami, čo prispelo k ekologickým problémom.

Dôvody zániku sú viaceré

Ťažba uhlia na Hashima Island sa stala neudržateľnou v 60. rokoch 20. storočia, keď zásoby uhlia začali klesať a ťažba sa stala ekonomicky nevýhodnou. Okrem toho, modernizácia priemyslu na pevnine znamenala, že ťažba na ostrove už nebola konkurencieschopná voči iným energetickým odvetviam a poklesol aj záujem investorov a trhu. Po druhej svetovej vojne sa Japonsko začalo sústrediť na ropné palivá a iné formy energie, čo znižovalo dopyt po uhlí. Lodný priemysel aj energetická patrili medzi kľúčových odberateľov, no celý segment presídlil práve na ropu, či ďalšie elektrárenské zdroje, akými bolo jadro a časom taktiež slnko, vodné toky a veterná energia. Tento prechod zanechal ostrov bez ekonomického zázemia, čo viedlo k jeho postupnému opusteniu.

Zmeny v priemyselných praktikách a hospodárskych podmienkach viedli k tomu, že Hashima Island bol definitívne opustený v roku 1974. Ľudia sa presťahovali do iných miest, kde boli lepšie pracovné príležitosti a životné podmienky. Nutnosť opustiť toto miesto znamenalo mnoho osobných tragédií, nutnosť začať odznova, stratu majetku, aj narušenie medziľudských vzťahov a väzieb, ak boli na ostrove vybudované a po odsťahovaní tieto vzťahy zanikli.

Súčasnosť, popularita a turistický záujem

Dnes je Hashima Island známy ako turistická atrakcia, ktorá priťahuje návštevníkov z celého sveta. Ostrov sa stal obľúbeným miestom pre urban exploration a historický turizmus. Jeho opustené a zrúcaninami ponúkajú jedinečný pohľad na život v industriálnej ére. Zaujímavý je však predovšetkým celý príbeh a hustota celej zástavby. Na mnohých miestach je možné pozorovať miestne obyčaje, nápisy, funkcie budov. Vidíme stiesnenosť priestorov, úzke ulice, aj priestory, či ťažobné miesta.

Z dôvodu bezpečnostných opatrení a potreby ochrany historických pamiatok je návšteva Hashima Island prísne regulovaná. Turisti môžu ostrov navštíviť iba v rámci organizovaných prehliadok, ktoré sú spravované rôznymi cestovnými kanceláriami v Nagasake. Tieto prehliadky zahŕňajú sprievodcov, ktorí poskytujú podrobné informácie o histórii ostrova a jeho významných obdobiach. Neoficiálni poskytovatelia, alebo cestovanie na vlastnú päsť sa nemusí oplatiť. Hashima Island je teraz chránený ako kultúrne dedičstvo, a jeho štátne orgány sa snažia udržať jeho historický charakter a zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu. Rozhodujúce je vyvážiť turistický záujem s ochranou miesta, aby sa zachovala jeho jedinečná historická hodnota.

James Bond: Skyfall

Keď v roku 2012 uviedli film Skyfall, použitie tohto miesta do kľúčových scén bolo veľkým prekvapením. Hlavný zloduch tohto filmu Raoul Silva (v podaní herca Javiera Bardema) má svoju skrýšu práve tu. Tu plánuje svoj diabolský zámer a tu s ním zoznamuje aj Jamesa Bonda. Mesto s históriou industriálnej slávy a následného zániku sa hodí na vykreslenie týchto kontrastov vo filme, čo môže symbolizovať pád a zánik, podobne ako to, čo sa deje s postavami v príbehu. Kvôli logistickým a bezpečnostným obmedzeniam, ktoré obklopujú skutočný Hashima Island, sa veľká časť natáčania odohrávala na štúdiových setoch, ktoré boli postavené na základe vizuálnych referencií z ostrova. Skutočný ostrov bol použitý pre exteriérové zábery a vizuálne efekty. Využitie Hashima Island vo filme „Skyfall“ zvýšilo jeho medzinárodnú viditeľnosť a turistický záujem. K temnému turizmu sa v tomto prípade pridal aj turizmus filmový.

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.