ZN.SK
Halloween a maska

Kedy je Halloween v roku 2016, 2017 až po rok 2024?

Halloween, sviatok, ktorý mnohí pokladáme za čisto americkú komerčnú záležitosť, pochádza v skutočnosti z Európy. Kedy je Halloween vo svete?

Halloween, sviatok, ktorý mnohí pokladáme za čisto americkú komerčnú záležitosť, pochádza v skutočnosti z Európy. Aj u nás sa oslavovali mŕtvi, temné sily a strašidlá, hoci nebolo to v takejto podobe, v akej to poznáme dnes.

Halloween a maska

Smrť a strach má jasnejšiu a aktuálnu tvár

Dnešný Halloween – „Helouín“ dáva jasnú podobu smrti, dáva tvár temným silám a ľudia si ich preto predstavujú ako strašidlá, monštrá, zlé čarodejnice, tekvice so zlými výrazmi tváre, ba dokonca po novom aj ako zlých klaunov. Čoraz viac má ľudstvo pre smrť, zlo a strach charakteristickejšiu tvár a preto neraz Halloween získa moderný update, napríklad svojho času populárnu hokejovú masku Jasona, tvár z Texaského masakru, či postavy z nových filmov. Do USA priniesli Halloween írsky vysťahovalci. U nich sa keltské tradície zachovali veľmi dlho, kým u nás ich vymietilo kresťanstvo.

Čiže, kedy je Halloween?

Nuž a hoci Helloween neznáša polovica slovenského národa a štvrtine je protivný najmä pre údajný americký pôvod, vracia sa v modernejšej podobe aj k nám, vďaka filmom, komercii, obchodnému tlaku a aj pre dopyt ľudí samotných. Tí vždy hľadajú možnosť masovej zábavy, či masového šialenstva. Najmä ak má jasný termín. 31. októbra, mení sa len deň. Na víkend pripadá len v roku 2020 a 2021.

  • Halloween 2016 sa koná na celom svete 31. októbra – v pondelok
  • Halloween 2017 sa koná na celom svete 31. októbra – v utorok
  • Halloween 2018 sa koná na celom svete 31. októbra – v stredu
  • V roku 2019 sa koná na celom svete 31. októbra – vo štvrtok
  • V roku 2020 sa koná na celom svete 31. októbra – v sobotu
  • V roku 2021 sa koná na celom svete 31. októbra – v nedeľu
  • V roku 2022 sa koná na celom svete 31. októbra – v pondelok
  • V roku 2023 sa koná na celom svete 31. októbra – v utorok
  • V roku 2024 sa koná na celom svete 31. októbra – vo štvrtok

Moderný Halloween na Slovensku

31. október je deň, v ktorý chodia po ulici strašidlá a ľudia sa vykupujú úplatkami, obetami. Obetami v podobe sladkostí a dobrôt pre deti v maskách, rodiny si mali zaistiť pokoj od zlých duchov a duší. Veď niečo podobné, tiež pohanské, máme ešte u nás v podobe Veľkej noci a šibania, či rôznych pochôdzok v regiónoch, kde ide o doslova presný ekvivalent súčasnej americkej verzie Halloweenu – deti pýtajú a dostanú, inak príde trest na rodinu, či hospodárstvo. Kým pre USA je kľúčový 31. október, pre Slovensko je to celkom jedno. Všetky večierky, maškarné plesy, zábavy, podujatia, školské večierky a blbiny v spojení s Halloweenom sa aj tak v našich končinách konajú v piatok a sobotu, veď na druhý deň netreba do práce.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu