Halloween, sviatok, ktorý mnohí pokladáme za čisto americkú komerčnú záležitosť, pochádza v skutočnosti z Európy. Aj u nás sa oslavovali mŕtvi, temné sily a strašidlá, hoci nebolo to v takejto podobe, v akej to poznáme dnes.
Dnešný Halloween – „Helouín“ dáva jasnú podobu smrti, dáva tvár temným silám a ľudia si ich preto predstavujú ako strašidlá, monštrá, zlé čarodejnice, tekvice so zlými výrazmi tváre, ba dokonca po novom aj ako zlých klaunov. Čoraz viac má ľudstvo pre smrť, zlo a strach charakteristickejšiu tvár a preto neraz Halloween získa moderný update, napríklad svojho času populárnu hokejovú masku Jasona, tvár z Texaského masakru, či postavy z nových filmov. Do USA priniesli Halloween írsky vysťahovalci. U nich sa keltské tradície zachovali veľmi dlho, kým u nás ich vymietilo kresťanstvo.
Nuž a hoci Helloween neznáša polovica slovenského národa a štvrtine je protivný najmä pre údajný americký pôvod, vracia sa v modernejšej podobe aj k nám, vďaka filmom, komercii, obchodnému tlaku a aj pre dopyt ľudí samotných. Tí vždy hľadajú možnosť masovej zábavy, či masového šialenstva. Najmä ak má jasný termín. 31. októbra, mení sa len deň. Na víkend pripadá len v roku 2020 a 2021.
31. október je deň, v ktorý chodia po ulici strašidlá a ľudia sa vykupujú úplatkami, obetami. Obetami v podobe sladkostí a dobrôt pre deti v maskách, rodiny si mali zaistiť pokoj od zlých duchov a duší. Veď niečo podobné, tiež pohanské, máme ešte u nás v podobe Veľkej noci a šibania, či rôznych pochôdzok v regiónoch, kde ide o doslova presný ekvivalent súčasnej americkej verzie Halloweenu – deti pýtajú a dostanú, inak príde trest na rodinu, či hospodárstvo. Kým pre USA je kľúčový 31. október, pre Slovensko je to celkom jedno. Všetky večierky, maškarné plesy, zábavy, podujatia, školské večierky a blbiny v spojení s Halloweenom sa aj tak v našich končinách konajú v piatok a sobotu, veď na druhý deň netreba do práce.
0 komentárov