ZN.SK
Cintorín

Cirkev prikazuje: popol po kremácii len do zeme, patrí Bohu

Tentoraz cirkev žiada, aby sme popol svojich blízkych v urnách pochovávali rovnako ako nebožtíkov v truhlách, do zeme…

Vatikán len v sedemdesiatych rokoch povolil kremáciu ako prijateľný spôsob pohrebu a diktuje opäť. Tentoraz cirkev žiada, aby sme popol svojich blízkych v urnách pochovávali rovnako ako nebožtíkov v truhlách, do zeme. Prehnané ceny za hrobové miesto pre urny na niektorých cintorínoch tak zrejme ľudia už neušetria. Ak totiž rodina chce rozsypať popol zosnulého na jeho obľúbenom, či vyžiadanom mieste, alebo uložiť doma nad krbom, kňaz môže odmietnuť vykonať cirkevný pohreb a vôbec sa s rodinou baviť. Odôvodnenie cirkvi?

„Telo nám nepatrí, patrí Bohu!“

S týmto tvrdením teda cirkev nárokuje nároky na telo človeka. Kladie si tak podmienky na to, ako sa má zaobchádzať s nebožtíkom a aj posledné priania samotných nebožtíkov tak považuje za nepodstatné. Po smrti teda naše telo patrí Bohu. To znamená, že ateisti, a iné náboženstvá majú ako také nároky na vlastné telo, kresťania sú v háji. Dokonca je otázne, do akej miery miestny farár povolí pohreb aj vo vašej vlastnej záhrade. Hrozí, že tak nakoniec bude každý kresťan musieť platiť za hrobové miesto a za uloženie urny.

Urny s blízkymi a ich popolom majú niektoré rodiny na Slovensku uložené aj v rodinných hrobkách, ktoré nie sú oficiálnym hrobovým miestom a nie sú súčasťou cintorína. Prípadne sú urny predkov uložené v obývačke a v skriniach. Spopolnenie ako také je používané už od dávnych čias. Takzvaný žiarový spôsob pochovávania využívalo viacero národov a kultúr obývajúcich naše územie. Používa sa dodnes.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu