ZN.SK
Bolesti brucha a ťažkosti

Črevné problémy: rýchla pomoc a domáce recepty pri hnačke a zápche

Črevné problémy čas od času postihnú kohokoľvek. Stačí nepozornosť pri výbere jedla, konzumácia nekvalitných surovín, pokazených, baktérie, alebo len nesadne kombinácia.

Zľavy na wellness pobyty

Črevné problémy čas od času postihnú kohokoľvek. Stačí nepozornosť pri výbere jedla, konzumácia nekvalitných surovín, pokazených, baktérie, alebo len nesadne kombinácia. Pokiaľ nejde o vyslovene črevné komplikácie spôsobené chorobou, zväčša si vieme pomôcť aj domácimi radami a pomocníkmi. Najčastejšie črevné problémy sú hnačka a zápcha. Obe súvisia s tým istým, aj keď pri jednom je niečoho priveľa a iného menej ako by bolo žiadané. Ťažkosti, ktoré pretrvávajú, si vyžadujú návštevu lekára bezpodmienečne.

Liek a bolesti brucha, ochorenie, trávenie

Domáce recepty pomáhajúce pri hnačke

V osvedčených receptoch, ktoré bojujú proti hnačke, sa veľa krát spomínajú ovsené vločky. Pomáha odvar z ovsených vločiek rovnako ako kaša z ovsených vločiek. Ideálne v kombinácii s čučoriedkami, ktoré majú od prírody bohatý zdroj potrebných vitamínov na upokojenie tráviaceho traktu.

Doprajte si ryžový puding, alebo ryžový nákyp. Jeden z receptov odporúča odvar z ryže, ktorá sa varila viac ako hodinu. Je pravdou, že ryža nebude pri takomto odvare použiteľná. Pozor však na to, aby bol po varení použiteľný samotný hrniec.

Doprajte telu elektrolyty v podobe kokosovej vody a malé balenie tvarohu. Tvaroh pôsobí na črevá, ktoré sa pri hnačke viac pohybujú a to spôsobuje silné kŕče. Tvaroh obsahuje aj prínosné látky schopné upraviť prostredie v črevách a rýchlejší návrat do normálu. Rovnako tak je význam pripisovaný mäte. Žuvaniu mätových listov, alebo mätovému čaju. Môžu za to upokojujúce a zmierňujúce účinky mäty.

Bolesti brucha a ťažkosti

Domáce recepty pomáhajúce pri zápche

Zápchu môže sppsobovať viacero zdravotných ťažkostí. Napríklad aj antibiotiká, ktoré oslabili činnosť baktérií a čriev. Pre správne posúvanie potravy v črevách je nutné naštartovať peristaltiku, čiže prirodzený posun potravy. Pomáha pitie vody, dostatok pohybu, cvičenie, ale taktiež probiotiká v prípade užívania antibiotík a oslabenia prirodzených baktérií.  Pomôcť môže vláknina. Sušené hrozienka, marhule, alebo sušené figy.

Doprajte si dostatok listovej zeleniny a orechy. Doplníte tak telu horčík, ktoré má taktiež schopnosti pomôcť. Tí, ktorí majú obľubu v miernom sadomasochizme poznajú účinky čerešní a sliviek, ktoré boli zapité mliekom. U niektorých ľudí táto kombinácia dokáže veľmi rýchlo zázraky. Iným postačí len samotná konzumácia tohto druhu ovocia. Dôvodom, prečo majú plody sliviek a čerešní účinky pri zápche, je vysoký obsah vlákniny.

Jeden starší recept odporúča na boj proti zápche biely jogurt s rozmixovanou celkom nedozretou marhuľou. Laxatívne účinky majú aj žuvačky. Ich priveľká konzumácia má, v závislosti od citlivosti človeka, celkom rýchle účinky. Polhodinu pred jedlom skúste lyžicu olivového oleja. Aj od neho sa očakáva, že pri niektorých konkrétnych prípadoch bude mať požadovaný účinok. Ideálne s následnou konzumáciou zeleniny a vlákniny.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

...

Všetko pre domácnosť

Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu