Nespavosť, inak povedané insomnia, patrí medzi spánkové poruchy, ktoré trápia ľudí z rôznych príčin. V každom prípade však zhoršujú celkový zdravotný stav. Človek bez zdravého spánku trpí fyzicky, aj psychicky. Prejavuje sa zdĺhavým zaspávaním, prípadne neschopnosťou zaspať celkom, častým zobúdzaním a opakovaným problematickým zaspávaním. Nespavosť ovplyvňuje aj celý deň.
Nespavosť ako zdravotný problém
Jej príčinou môže byť telesná choroba, ale pokojne aj psychologické problémy. V každom prípade by však pri diagnostike a odhalení príčin mal pomôcť lekár. Nie každý ale lekára chce vyhľadať, kým iní ho vyhľadať práve nemôžu. Existuje niekoľko receptov, ktoré používali už naši predkovia a patria tak medzi takzvané “domáce recepty” ako bojovať proti nespavosti. Nech teda sú šancou, ktorú dáte vášmu prípadu nespavosti. Keď nezaberú, skúste to s lekárom a odhaľte pravú príčinu vašej insomnie.
Liečba nespavosti sa dá podstúpiť v spánkovom laboratóriu, v rôznych terapeutických zariadeniach, ako aj v rámci bežnej lekárskej starostlivosti, ktorá začína dotazníkom a snahou o odhalenie príčin a presnej diagnostiky typu nespavosti.
Domáce recepty, ako zatočiť s nespavosťou
Najstaršie dedinské rady, ako zatočiť s nespavosťou hovoria jasne. Venovať sa počas dňa ťažkej poctivej manuálnej práci, a vyčerpaný organizmus zaspáva ľahko. Už len zostáva dúfať, že vás pred uľahnutím do postele neroznevá niečo v neporiadku, pretože aj unaveného človeka dokáže vzpružiť adrenalín a hlavne povaha, ktorá má nervy príliš blízko u…
Iné dedinské recepty spomínajú makové slíže, buchty, jedlá z maku v kombináciií s medom. Na tom mede ale niečo bude, pretože celkom iný recept spomína vypiť teplé mlieko s medom a trochou škoricového cukru, alebo len samotnej škorice. Nápoj má mať účinky hlavne na deti.
Príjemným nápojom pred spaním môže byť čaj z bazových kvetov. Mandarínka má zaujímavé účinky rovnako tak. Pri stredných komplikáciách so zaspávaním pomôže jedna či dve mandarínky. Nie tie kyslé, ktoré je horor olúpať a vypľúvanie kôstok vás prinúti merať cestu ku košom.
Na niektorých ľudí zaberá teplý kúpeľ s éterickými olejmi levandule. Väčšinou však celkom postačí lavór s teplou vodou na upokojenie nôh levanduľovým olejom a rozmarínovým olejom. Prírodnými receptami občas dosiahnete lepšie výsledky ako s drahými preparátmi z lekárne. Veľa krát však po vylúčení fyzickej choroby pôsobí psychológia, vlastná sebakontrola a spôsob života, prípadne stres a pracovná vyťaženosť. Ak ale zaspávate spolu s pár mesačným dieťaťom a jeho potreby sú dôvodom vašej nespavosti, potom platí niečo celkom iné a tento článok je pre vás vlastne zbytočný.