QR kód je dvojrozmerný jedinečný kód ktorý v podobe drobných štvorčekov môže ukrývať rôzne informácie. Na ich prečítanie je nutná čítačka, ktorá dokáže plochu skenovaného kódu previesť na bežné znaky. Práve tým je QR kód zaujímavý. Pre bežné oko a človeka v podstate nečitateľná informácia je však čitateľná počítačom, alebo zariadením schopným skenovať, či fotoaparátom zaznamenať jeho podobu. Význam a jeho využitie je pritom naozaj bohaté.
Z histórie po súčasnosť
QR kód, čo v prípade tých dvoch písmeniek je skratka pre „Quick Response“ – rýchlu odozvu – vznikol v roku 1994. Pričinila sa o to automobilka Toyota a spoločnosť Denso-Wave. Potrebovali jednoduchý systém, ktorý by bolo pomocou skeneru možné využívať pri rozpoznávaní dielov, ale aj liniek a umiestnení.
Veľmi rýchlo sa tento systém začal šíriť aj do sveta. Prvotne nachádzal využitie v priemysle, v strojárstve, v elektrotechnike, v logistike a pod. Postupom času sa čoraz viac udomácňoval dokonca aj na pošte. Fungoval už na samom počiatku veľmi podobne, ako skener EAN kódov. V prípade QR kódov však išlo o zobrazovanie informácií, ktoré neboli priamo viditeľné. Slúžili pre počítače a zobrazovacie zariadenia ručných skenerov. V posledných desiatich rokoch sa objavili skeptici, ktorí význam QR kódov v súčasnej dobe podceňovali a predsa si kódy našli spôsob, ako sa uchytiť aj v segmentoch, kde doteraz QR kódy neboli.
Technicky ide o…
Prakticky ide o biele a čierne štvorčeky, hoci na ielom papieri vnímame len tie čierne. Kľúčové sú pre rozpoznávacie skenery tri veľké štvorce v rohoch, ktoré dávajú informáciu, ako je QR kód otočený. Ostatné menšie štvorčeky uchovávajú informáciu. Tá, dokonca aj keby obsahovala prázdne polia, má svoju jedinečnú podobu. Čiže aj prázdna plocha sa akoby dala napísať zdanlivo chaotickým usporiadaním štvorčekov. Môže ísť o plochu s 21×21 štvorcami, ale aj 177×177. V sebe môžu kódovať rôzne dlhé znaky. Pod QR kódom môžete ukryť URL adresu na nejaké stránky, kompletný zoznam kontaktov na firmu, alebo dlhý odkaz na video, ktorý chcete umiestniť na prezentačný plagát.
QR v sebe môže mať až 4296 písmen s medzerami a číslic alebo len 7089 číslic. Poznáme aj generátory QR kódov, ktoré využívajú možnosť vložiť do QR kódu logo. V takom prípade čítačka QR kódov bude počítať len s okolitou plochou mimo loga.
Ako vytvoriť vlastné QR kódy?
Aj vy sami si môžete vytvoriť QR kód na čokoľvek. Napríklad na svoju webovú stránku, na svoj FB profil, či videá na Youtube. QR kód, ak si niekde vytlačíte na plagát, alebo na peračník, ktokoľvek s čítačkou sa dostane priamo na daný odkaz. To aj v prípade, že adresa na danú stránku je napríklad pre bežné diktovanie neprijateľná. Napríklad pre svoju dĺžku, či nezrozumiteľnosť znakov. QR kód to vie hravo vyriešiť a rovnako dokáže komukoľvek ďalej a opakovane odovzdávať rovnakú informáciu.
Aplikácie, ktoré môžete na vygenerovanie QR kódu využiť, nájdete v rámci bezplatných stránok aj tu:
- https://www.the-qrcode-generator.com/ – priamo si môžete vybrať, o aký typ informácie ide a následne si vygenerujte QR kódový štvorec. Kliknite následne na tlačidlo SAVE, ktoré uloží QR kód ako PNG, SVG alebo EPS. Všetky tri formáty poslúžia napríklad vášmu grafikovi na plagáty, či do publikácií.
- http://goqr.me/ – je ďalšia jednoduchá online bezplatná aplikácia. V nej si opäť viete vybrať typ QR kódu a následne vpísať jeho hodnotu. Na pravej strane sa nachádza okno so zobrazením daného kódu a možnosťou uloženia. Tento generátor umožňuje zmeniť farbu na inú, čo pri QR kódoch a súčasných čítačkách zväčša nie je problém.
- https://www.qrcode-monkey.com/ – moderný generátor s bohatými možnosťami nastavení, ako aj so zaujímavou grafickou podobou vygenerovaných kódov. Pre tých, čo chcú cielene vyvolať pri skenovaní zápis čísla a mena medzi kontakty, otvoriť Facebook aplikáciu, či cielene otvoriť platobnú metódu pre BitCoin priamo v mobile je možné používať aj príznaky pred vami zadanou informáciou. Toto rozhranie vám ponúkne viaceré možnosti, ktoré stačí len vypísať.
- https://www.qrstuff.com/ – jeden z jednoduchších, dlhoročne fungujúcich nástrojov. Spoľahlivý, ponúkajúci podrobný výber rôznych informácií. Mínusom je len malý font a ťažšia práca cez mobil.
Ako prečítať a overiť vygenerovaný QR kód?
Povedzme, že ste si vyrobili viacero QR kódov, no nie ste si istý, ktorý je ten správny. Alebo ste len našli JPG súbor s QR kódom a chcete si byť istý, že posielate priateľom, alebo do tlačiarne ten správny. Existuje niekoľko nástrojov na načítanie JPG súborov. Jednoduchým a používaným je tento tu. Je však nutné kliknúť na ikonu fotoaparátu, načítať daný súbor v počítači a následne sledovať textové pole pod snímkou. Tak sa zobrazí ukrytý obsah pod QR kódom.
- https://webqr.com/ – spomínaná stránka slúžiaca na ukázanie QR kódu na kameru, alebo je možné priamo načítať súbor uložený v počítači.
Ako čítať QR kód?
Kým v priemyselných areáloch, logistických firmách a v továrňach, kde používajú QR technológiu, majú na to celé zariadenia, v prípade bežného používateľa postačí mobil. Existuje veľké množstvo aplikácií, ktoré umožňujú pomocou fotoaparátu nasnímať kód a následne ho preložiť do človečiny. Aplikácií pre Android existuje mnoho. Je potrebné ich vždy hľadať len na oficiálnom zdroji, ideálne pod názvom „QR code reader“, alebo len „QR reader“. Tiež platí, že viacero je ich zadarmo. Platené aplikácie sú bez reklám. Tie bezplatné neraz obsahujú viacero reklám, iné sú zobrazované mimo a neprekážajú v bežnom používaní.
Sú to napríklad:
- https://play.google.com/store/apps/details?id=com.qrcode.barcode.scanner.reader.generator.free
- https://play.google.com/store/apps/details?id=net.qrbot (zvláda viac ako len QR)
- https://play.google.com/store/apps/details?id=io.insider.apps.qr – zaujímavá bezplatná aplikácia, ktorá si poradí aj s modernými QR kódmi so zaoblenými štvorčekmi.
Kde sa dá QR kód využiť?
Už dnes pozorujeme používanie QR kódov v niektorých tlačených periodikách. Napríklad pri informáciách o redakcii nájdete aj menší QR kód, ktorý je pre všetkých rýchlou cestou, ako sa dostať na online rozhranie s kontaktnou stránkou. Na QR kód sa dá odvolať v mnohých prípadoch, ak chceme ľuďom ponúknuť cestu k nejakej webovej adrese, k videu, či podrobným vysvetlivkám.
QR kód sa tak objavuje na faktúrach, a vďaka načítanej informácii vie mobil priamo zapnúť internet banking a urobiť úhradu. QR kódy používajú aj predajcovia a umiestňujú ich na pokladničné doklady. QR kódy vidíme čoraz častejšie aj na firemných vizitkách niektorých IT alebo logistických spoločností. Niektorí manažéri majú dokonca vo zvyku mať verziu bez a s kódom zároveň.
Na Slovensku? V podstate kam sa pozriete
V katalógoch produktov napríklad auto tuningových spoločností sme už v minulosti zazreli podobné riešenia. QR kódy slúžia napríklad pre nasmerovanie ľudí na aktuálny cenník, ak sa v priebehu roka menia ceny a je umiestnený stále na rovnakej stránke, v článku, či pod rovnakým URL súborom. Za posledné roky sa QR kódy viac využívajú ajv knižnom priemysle. V Nemecku a Holandsku sa už od roku 2015 výraznejšie používajú QR kódy v odbornej literatúre, v literatúre jazykovej, či vzdelávacej. Cez QR kódy sa môže používateľ papierovej knihy dopracovať na online obsah, na videá z Youtube a podobne. V tomto trende funguje aj vydavateľská značka Príroda a jazykové knihy vydavateľstva Ikar, zamerané na nemčinu či taliančinu, prípadne praktické knižky o kreslení a záhradkárstve.
Už niekoľko rokov môžeme cestovať na zakúpené a uhradené lístky u niektorých autobusových prepravcov, ktorým ukazujeme vytlačené potvrdenia s QR kódmi. Priamo vodiči potom používajú podobné čítačky, aké si vieme stiahnuť. Ich systém následne vie vyhodnotiť, či je platba naozaj urobení a cestujúci je v správnom autobuse. QR kód používajú aj potvrdenia a vouchre zo zľavových portálov. Aj projekt SlovnaftBajk ako bike sharing riešenie v Bratislave, má všetky bicykle označené vlastným QR kódom. QR kód sme mimo to už videli aj na plagátoch niektorých podujatí, či jednotlivcov. Viac človeku napovie, ak použije QR kód. Vždy to však chce úplný kód a najmä správnu čitateľnosť. Príliš veľký kód a príliš malé rozlíšenie telefónu môže kód čítať nesprávne. Majte istotu, že skenujete celý kód a s dobrým rozlíšením fotoaparátu.